callegarin-daniele
Daniele Callegarin

Zawodnik Centri della Celtzutara, Davide Callegarin zwyciężył pierwszy etap wyścigu „Szlakiem Grodów Piastowskich”. Najlepszy z Polaków Wojciech Halejak na trzeciej pozycji.

Pierwszy etap wyścigu z Jawora do Złotoryi liczył 168,3 km. Na trasie znalazły się trzy premie górskie pierwszej kategorii.

Od początku kolarze próbowali odskoczyć od zasadniczej grupy. Na ósmym kilometrze usytowana była lotna premia, którą zwyciężył Daniele Callegarin. Drugi był Konrad Czajkowski (Reprezentacja Polski), a trzeci Błażej Janiaczyk (Mróz Action Uniqa).

Na pierwszą premię górską I kategorii przyjechał cały peleton. Najszybszy na niej okazał się Jacek Morajko (Mróz Action Uniqa), drugi był Kolumbijczyk Miguel Rubiano Chavez (Centri della Calzatura), a trzeci  Szwajcar Janush Laule (Neotel-Stegcomputer).

Na zjeździe z Kapeli peleton podzielił się na kilka grup, niektórzy nie wytrzymali mocnego tempa. Dodatkowo przeszkadzał silnie wiejący wiatr. W przodzie uformowała się 33-osobowa grupa, z której odskoczyła piątka kolarzy: Jacek Morajko (Mróz), Wołodymir Starczyk (Amore&Vita-McDonald’s), Łukasz Bodnar (CCC Polsat), Patrick Sinkewitz (PSK Whirlpool-Author) oraz Ivaylo Gabrovski (Heraklion-Nessebar).

Ten skład jechał przez kolejne kilometry, powoli powiększając przewagę nad grupą pościgową. Drugą premię górską wygrał ponownie Jacek Morajko, przed Sienkiewitzem oraz Grabovskim. Przewaga piątki wynosiła około 1 minutę.

Trzecią premię górską wygrał także Morajko, przed Starczykiem i Sienkievitzem. Dzięki wygraniu trzech premii górskich Jacek Morajko został liderem klasyfikacji górskiej.

Po kilku kilometrach prowadząca piątka została dogoniona przez kilkunastoosobową grupę i z przodu jechało 25 zawodników.

Przed wjazdem do Złotoryi z „mini” peletonu uciekło siedmiu kolarzy: Sinkewitz, Witecki, Matysiak, Halejak, Bjorn Thurau (ELK Haus), Jarosław Dąbrowski (Amore&Vita McDonald’s) i Davide Torosantucci (Centri della Caltzatura). Po chwili doszedł do nich Daniele Callegarin, który wygrał lotną premię. Na kolejnych rundach próbowali odskoczyć: Halejak, Witecki oraz Torosantucci. Jednak bez powodzenia.

Ostatnie kilometry pokonywane były w deszczu, a końcówka wiodła po bruku i pod górę. Najlepiej w tych warunkach poradził sobie Daniele Callegarin, który zwyciężył etap.

Drugi na mecie zameldował się Patrick Sienkewitz, a trzeci Wojciech Halejak (DHL-Author), który z sobotę zwyciężył X Memoriał im. Romana Siemińskiego.

Zwycięzca etapu jutro pojedzie w złotej koszulce lidera. Koszulka najlepszego górala przypadał Jackowi Morajko, a najlepszym „młodzieżowcem” jest Bjorn Thurau.

Pełne wyniki I etapu oraz klasyfikacje znajdziesz > tutaj

Foto: www.centridellacalzatura.com

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments