Belgijski kolarz Tom Boonen z ekipy Quick Step zwyciężył ósmą edycję wyścigu Tour of Qatar. Było to jego trzecie zwycięstwo w tym wyścigu. Ostatni etap zwyciężył Mark Cavendish (Team Columbia).

Szósty etap po finiszu z peletonu zwyciężył Mark Cavendish.Drugie miejsce zajął Robert Forster (Team Milram), a trzecie Heinrich Haussler (Carvelo Test Team).

Po raz drugi w wyścigu z dobrej strony pokazał się Marcin Sapa. Kolarz ekipy Lampre-NGC brał udział w ucieczce wraz z pięcioma kolarzami. Największa przewaga tej grupy wynosiła ok. 5 minut, ale 15 km przed metą ucieczka została skasowana. Marcin Sapa zwyciężył pierwszą lotną premię.

Smutnym akcentem wyścigu była informacja o śmierci młodego kolarza Topsport Vlaanderen – Frederieka Nolfa, którego przed startem do piątego etapu znalazł kolega z grupy. Prawdopodobnie zmarł podczas snu na atak serca.

Tour of Qatar zwyciężył Tom Boonen (Team Columbia), za nim ze stratą 8 sekund uplasował się Heinrich Haussler (Carvelo TestTeam), a na trzeciej pozycji uplasował się Roger Hammond (Carvelo TestTeam). Drużyna Carvelo TestTeam zwyciężyła w klasyfikacji drużynowej wyścigu. W pierwszej dziesiątce znalazło się aż sześciu kolarzy tej drużyny.

Marcin Sapa ze stratą 19:02 zakończył wyścig na 62 miejscu, a Maciej Bodnar ze stratą 22:53 na 69 miejscu.