Źródło:www.uci.ch
Źródło:www.uci.ch

Na czwartkowym spotkaniu w Genewie Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) ustaliła światowy kalendarz, który jest kompromisem pomiędzy organizatorami wyścigów a UCI.

Prezydent UCI, Pat McQuaid, powiedział, że osiągnięty kompromis jest wynikiem współpracy nie tylko władz kolarskich i organizatorów wyścigów, ale przede wszystkim drużyn i samych zawodników. Pat McQUaid, ma nadzieję, że nowa struktura przyczyni się do rozwoju kolarstwa.

McQuaid podziękował wszystkim, którzy pracowali przy kalendarzu, a także EPA (Editions Philippe Amaury) grupie medialnej, właścicielowi  Tour de France za wkład i wspólną pracę przy nowej formule wyścigów.

Podczas prezentacji Światowego Kalendarza zostały przedstawione zasady funkcjonowania projektu, regulamin i punktacja, na podstawie której powstanie ranking indywidualny, zespołowy i narodowy.

Wyścigi wchodzące w skład Światowego Kalendarza zostały podzielone na cztery kategorie:

Kategoria I –  Tour de France

Kategoria II – Giro d`Italia i Vuelta Espana.

Kategoria III – Tour Down Under, Paris-Nice, Tirreno-Adriatico, Milan-San Remo, Tour of Flanders, Tour of the Basque Country, Paris-Roubaix, Liege-Bastogne-Liege, Tour of Romandie, Volta a Catalunya, Dauphine Libere, Tour de Swiss, Tour de Pologne, Eneco Tour, Tour of Sochi i Tour of Lombardy.

Kategoria IV – Gent-Wevelgem, Amstel Gold Race, Fleche Wallonne, San Sebastian, Vattenfall Classic i GP Ouest France – Plouay.

Zmienił się także system punktacji.

Kategoria I :

I miejsce w klasyfikacji generalnej – 200 pkt, II miejsce – 150 pkt, III miejsce – 120 pkt

Kategoria II:

I miejsce – 170 pkt, II miejsce – 130 pkt, III miejsce – 100 pkt

Kategoria III:

I miejsce – 100 pkt, II miejsce – 80 pkt, III miejsce – 70 pkt

Kategoria IV:

I miejsce – 80 pkt, II miejsce – 60 pkt, III miejsce – 50 pkt

Ekipy Pro Tour mają obowiązek startu w wyścigach Pro Tour i wyścigach historycznych (Paris – Nice, Tirreno-Adriatico, Milano-San Remo, Paris – Roubaix, La Fleche Wallonne, Liege – Bastogne – Liege, Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta Espana i Giro de Lombardia).  O „dzikie karty” w wyścigach kategorii I,II,III i IV mogą ubiegać się jedynie drużyny Professional Continental, które prowadzą „paszporty biologiczne”. Ponadto, w wyścigach Pro Tour mogą wziąć udział narodowe drużyny kraju, gdzie rozgrywany jest dany wyścig.

Poprzedni artykuł44 Vuelta al Tachira etap 3 kat. 2.2 Wenezuela 06-17.01.2009
Następny artykułDenis Mienszow wystartuje w Giro d’Italia
Pomysłodawca, założyciel i właściciel naszosie.pl. Z wykształcenia ekonomista, kilkanaście lat zarządzający oddziałami banków. Pracę w „korpo” zakończył w 2013 i wtedy to zdecydował poświęcić się tylko pasji. Na szosie jeździ amatorsko od ponad 20 lat. Mąż i ojciec dwóch synów.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments