Fot. BMC Racing Team

Ekipa BMC Racing Team wygrała drużynową czasówkę, a Stefan Küng został pierwszym liderem Tour de Suisse.

82. edycja Tour de Suisse nie rozpoczęła się dzisiaj tradycyjnym prologiem, ale jazdą drużynową na czas. Ekipy miały do pokonania 18 kilometrów w miejscowości Frauenfeld. Czasówka była dość krótka i raczej łatwa technicznie.

Na liście startowej mieliśmy dwóch Polaków: Michała Gołasia (Sky) i Macieja Bodnara (BORA – hansgrohe).

Długo na czele utrzymywała się drużyna UAE Team Emirates – 21’08”, a jej czasu nie pokonali nawet kolarze Team Sky, którzy byli gorsi o 12 sekund.

Blisko prowadzenia byli zawodnicy LottoNL – Jumbo, ale ich rezultat okazał się gorszy o trzy sekundy. Ta sztuka udała się dopiero kolarzom Quick – Step Floors, którzy dzięki wynikowi 20’45” mogli usiąść na „gorących krzesłach”.

Chcący walczyć o końcowe zwycięstwo w generalce kolarze Movistar (Nairo Quintana, Mikel Landa) nie mogli sobie dziś pozwolić na duże straty. Ekipa pojechała bardzo dobrze i do prowadzącego QSF straciła tylko sześć sekund.

Maciej Bodnar i jego BORA – hansgrohe wykręcili czas tylko o ułamki sekundy gorszy od prowadzących i nie udało im się wskoczyć na wirtualne prowadzenie. W połowie dystansu świetnie jechała ekipa Sunweb, ale szybko jej skład uszczuplił się do czterech kolarzy. Jednak ich tempo nie spadło i na mecie byli lepsi o osiem sekund!

Jadąca jako przedostatnie ekipa BMC Racing Team nie pozostawiła złudzeń i z wynikiem 20’18” wygrała dzisiejsze zmagania.

Wyniki drużynowej czasówki:

1 BMC Racing Team 20:18
2 Team Sunweb 20:37
3 Quick-Step Floors 20:45
4 BORA – hansgrohe 20:45
5 Mitchelton-Scott 20:47
6 Movistar Team 20:51
7 Bahrain Merida Pro Cycling Team 20:54
8 Groupama – FDJ 21:03
9 Team Katusha – Alpecin 21:04
10 UAE-Team Emirates 21:08
11 Team LottoNL-Jumbo 21:11
12 Lotto Soudal 21:16
13 Trek – Segafredo 21:16
14 Team Sky 21:20
15 Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 21:23
16 AG2R La Mondiale 21:25
17 Dimension Data 21:28
18 Direct Energie 21:34
19 Aqua Blue Sport 21:34
20 Astana Pro Team 21:36
21 Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 22:19

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 13 KÜNG Stefan BMC SUI 20’18” 00″
2 11 PORTE Richie BMC AUS ” ”
3 16 VAN AVERMAET Greg BMC BEL ” ”
4 17 VAN GARDEREN Tejay BMC USA ” ”
5 31 KELDERMAN Wilco SUN NED 20’38” 20″
6 33 OOMEN Sam SUN NED ” ”
7 35 KRAGH ANDERSEN SørenSUN DEN ” ”
8 36 MATTHEWS Michael SUN AUS ” ”
9 12 GERRANS Simon BMC AUS 20’43” 25″
10 121 GILBERT Philippe QST BEL 20’45” 27″
11 125 LAMPAERT Yves QST BEL ” ”
12 127 RICHEZE Ariel MaximilianoQST ARG ” ”
13 126 MAS NICOLAU Enric QST ESP ” ”
14 74 MUHLBERGER Gregor BOH AUT ” ”
15 71 SAGAN Peter BOH SVK ” ”
16 73 KONRAD Patrick BOH AUT ” ”
17 72 BURGHARDT Marcus BOH GER ” ”
18 77 BODNAR Maciej BOH POL ” ”
19 22 MEYER Cameron MTS AUS 20’47” 29″
20 23 JUUL JENSEN ChristopherMTS DEN ” ”
21 27 KREUZIGER Roman MTS CZE ” ”
22 25 HAIG Jack MTS AUS ” ”
23 21 ALBASINI Michael MTS SUI ” ”
24 115 AMADOR Andrey MOV CRC 20’51” 33″
25 114 OLIVEIRA Nelson MOV POR ” ”
26 117 DE LA PARTE Victor MOV ESP ” ”
27 113 LANDA MEANA Mikel MOV ESP ” ”
28 111 QUINTANA ROJAS Nairo MOV COL ” ”
29 61 IZAGUIRRE INSAUSTI JonTBM ESP 20’54” 36″
30 65 KOREN Kristijan TBM SLO ” ”
31 62 GASPAROTTO Enrico TBM ITA ” ”
32 67 PERNSTEINER Hermann TBM AUT ” ”
33 66 PADUN Mark TBM UKR ” ”
34 91 DEMARE Arnaud GFC FRA 21’03” 45″
35 97 VICHOT Arthur GFC FRA ” ”
36 96 SINKELDAM Ramon GFC NED ” ”
37 92 CIMOLAI Davide GFC ITA ” ”
38 4 HOLLENSTEIN Reto TKA SUI 21’04” 46″
39 6 SMIT Willem Jakobus TKA RSA ” ”
40 7 CRAS Steff TKA BEL ” ”
41 1 SPILAK Simon TKA SLO ” ”
42 3 HAAS Nathan TKA AUS ” ”
43 2 GONÇALVES José TKA POR ” ”
44 64 COLBRELLI Sonny TBM ITA 21’07” 49″
45 116 ROJAS José MOV ESP ” ”
46 177 ULISSI Diego UAD ITA 21’08” 50″
47 174 POLANC Jan UAD SLO ” ”
48 173 KRISTOFF Alexander UAD NOR ” ”
49 172 GANNA Filippo UAD ITA ” ”
50 152 BATTAGLIN Enrico TLJ ITA 21’11” 53″
51 154 LEEZER Tom TLJ NED ” ”
52 153 BOUWMAN Koen TLJ NED ” ”
53 151 KRUIJSWIJK Steven TLJ NED ” ”
54 81 MOLLEMA Bauke TFS NED 21’16” 58″
55 82 DEGENKOLB John TFS GER ” ”
56 86 BERNARD Julien TFS FRA ” ”
57 87 STUYVEN Jasper TFS BEL ” ”
58 101 WELLENS Tim LTS BEL ” ”
59 103 LAMBRECHT Bjorg LTS BEL ” ”
60 107 DE BUYST Jasper LTS BEL ” ”
61 105 MONFORT Maxime LTS BEL ” ”
62 76 SAGAN Juraj BOH SVK 21’17” 59″
63 162 DOULL Owain SKY GBR 21’20” 01’02”
64 166 HALVORSEN Kristoffer SKY NOR ” ”
65 167 ROSA Diego SKY ITA ” ”
66 163 SIVAKOV Pavel SKY RUS ” ”
67 164 HENAO GOMEZ SebastianSKY COL ” ”
68 143 CARTHY Hugh EFD GBR 21’23” 01’05”
69 147 VANMARCKE Sep EFD BEL ” ”
70 146 PHINNEY Taylor EFD USA ” ”
71 141 DOMBROWSKI Joe EFD USA ” ”
72 144 CLARKE William EFD AUS ” ”
73 45 GASTAUER Ben ALM LUX 21’25” 01’07”
74 42 VANDENBERGH Stijn ALM BEL ” ”
75 41 FRANK Mathias ALM SUI ” ”
76 44 PETERS Nans ALM FRA ” ”
77 46 GAUTIER Cyril ALM FRA ” ”
78 47 BIDARD François ALM FRA ” ”
79 165 STANNARD Ian SKY GBR ” ”
80 176 TROIA Oliviero UAD ITA 21’26” 01’08”
81 5 LAMMERTINK Maurits TKA NED 21’28” 01’10”
82 133 JANSE VAN RENSBURG Reinardt DDD RSA ” ”
83 137 DAVIES Scott DDD GBR ” ”
84 131 VERMOTE Julien DDD BEL ” ”
85 134 KUDUS Merhawi DDD ERI ” ”
86 136 SLAGTER Tom-Jelte DDD NED ” ”
87 135 ANTON Igor DDD ESP ” ”
88 102 GREIPEL André LTS GER ” ”
89 94 VAUGRENARD Benoit GFC FRA 21’30” 01’12”
90 132 DOUGALL Nicolas DDD RSA 21’33” 01’15”
91 192 BOUDAT Thomas TDE FRA 21’34” 01’16”
92 191 CALMEJANE Lilian TDE FRA ” ”
93 194 OURSELIN Paul TDE FRA ” ”
94 197 TAARAMAE Rein TDE EST ” ”
95 196 SICARD Romain TDE FRA ” ”
96 187 WARBASSE Lawrence ABS USA ” ”
97 182 CHRISTIAN Mark ABS GBR ” ”
98 181 DENIFL Stefan ABS AUT ” ”
99 183 DUNBAR Edward ABS IRL ” ”
100 184 KONING Peter ABS NED 21’36” 01’18”
101 57 KANGERT Tanel AST EST ” ”
102 56 NIELSEN Magnus Cort AST DEN ” ”
103 53 GATTO Oscar AST ITA ” ”
104 51 FUGLSANG Jakob AST DEN ” ”
105 43 DILLIER Silvan ALM SUI 21’38” 01’20”
106 186 PEARSON Daniel ABS GBR 21’40” 01’22”
107 112 BENNATI Daniele MOV ITA 21’41” 01’23”
108 123 DECLERCQ Tim QST BEL 21’59” 01’41”
109 15 SCHÄR Michael BMC SUI 22’02” 01’44”
110 93 GUARNIERI Jacopo GFC ITA 22’08” 01’50”
111 14 DE MARCHI Alessandro BMC ITA 22’18” 02’00”
112 204 MARANGONI Alan NIP ITA 22’19” 02’01”
113 205 ITO Masakazu NIP JPN ” ”
114 206 SANTAROMITA Ivan NIP ITA ” ”
115 207 ZACCANTI Filippo NIP ITA ” ”
116 83 GOGL Michael TFS AUT 22’24” 02’06”
117 95 LE GAC Olivier GFC FRA 22’36” 02’18”
118 124 KEISSE Iljo QST BEL 22’39” 02’21”
119 122 GAVIRIA Fernando QST COL ” ”
120 157 WYNANTS Maarten TLJ BEL 22’43” 02’25”
121 26 HEPBURN Michael MTS AUS 22’45” 02’27”
122 63 IZAGUIRRE INSAUSTI GorkaTBM ESP 22’49” 02’31”
123 203 HATSUYAMA Sho NIP JPN 22’58” 02’40”
124 75 OSS Daniel BOH ITA 22’59” 02’41”
125 161 GOŁAŚ Michał SKY POL ” ”
126 175 SWIFT Ben UAD GBR 23’00” 02’42”
127 201 CUNEGO Damiano NIP ITA 23’10” 02’52”
128 202 GROSU Eduard Michael NIP ROU ” ”
129 84 DE KORT Koen TFS NED 23’11” 02’53”
130 195 QUEMENEUR Perrig TDE FRA 23’22” 03’04”
131 193 GRELLIER Fabien TDE FRA ” ”
132 37 THEUNS Edward SUN BEL 23’23” 03’05”
133 32 GESCHKE Simon SUN GER ” ”
134 34 ARNDT Nikias SUN GER ” ”
135 155 LINDEMAN Bert-Jan TLJ NED 23’35” 03’17”
136 145 BRESCHEL Matti EFD DEN 23’38” 03’20”
137 142 BROWN Nathan EFD USA ” ”
138 106 SIEBERG Marcel LTS GER 23’41” 03’23”
139 156 TANKINK Bram TLJ NED 23’45” 03’27”
140 52 FRAILE MATARRANZ OmarAST ESP 23’47” 03’29”
141 54 GRUZDEV Dmitriy AST KAZ ” ”
142 55 HANSEN Jesper AST DEN ” ”
143 104 HANSEN Adam LTS AUS 24’01” 03’43”
144 85 RAST Gregory TFS SUI 24’07” 03’49”
145 171 FERRARI Roberto UAD ITA 24’11” 03’53”
146 185 WATSON Calvin ABS AUS 24’51” 04’33”
147 24 BEWLEY Sam MTS NZL 25’24” 05’06”