Marianne Vos (Rabobank-Liv Giant) po samotnym ataku na końcowych kilometrach wygrała trzeci etap Giro Rosa i umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej! Drugie miejsce zajęła Claudia Hausler (Team TIBCO – To The Top), a trzecie Tatiana Guderzo (MCipollini-Giordana).
Trzeci etap Giro d’Italia Internazionale Femminile (Giro Rosa) liczył 111,6 km i prowadził wokół Cerro al Volturno. Był to pagórkowaty odcinek, a meta była usytuowana na podjeździe drugiej kategorii.
Pierwsza premia górska (3 kategorii) padła łupem Valentiny Scandolara (MCipollini-Giordana). Na zjeździe doszło do ataku kilku zawodniczek, które szybko wypracowały sobie znaczną przewagę. Na przodzie jechały: liderka wyścigu Marianne Vos, obchodząca dziś urodziny Lucinda Brand (obie Rabobank-Liv Giant), Valentina Scandolara (MCipollini-Giordana), Barbara Guarischi (Vaiana – Fondriest), Lauren Hall (Reprezentacja USA) i Tiffany Cromwell (Orica AIS).
Jedyny lotny sprint (22,9 km) padł już tradycyjnie łupem Marianne Vos, na drugim miejscu finiszowała Lauren Hall, a na trzecim Valentina Scandolara. Szóstka po kilkunastu kilometrach podzieliła się i na czele wyszła Vos razem z Cromwell. Na 80 km trasy miały one ponad minutę przewagi nad goniącą je grupką około 40 zawodniczek.
Drugą premię górską wygrała Cromwell, ale Vos myślała raczej o etapowym zwycięstwie. Na 5 km przed metą Marianne postanowiła zostawić swoją towarzyszkę i samotnie podążyć w stronę mety. Po dwóch drugich miejscach tym razem to Vos mogła cieszyć się z etapowego triumfu. Mistrzyni olimpijska powiększyła tym samym przewagę w klasyfikacji generalnej.
Drugie miejsce zajęła Claudia Hausler (Team TIBCO – To The Top), a trzecie Tatiana Guderzo (MCipollini-Giordana).
Wyniki:
1 VOS Marianne Rabobank-Liv Giant 16 2:49:44
2 HÄUSLER Claudia Team TIBCO – To The Top 11 0:45
3 GUDERZO Tatiana MCipollini-Giordana 6 ,,
4 LUPERINI Fabiana Faren-Let’s Go Finland 5 0:48
5 RATTO Rossella Hitec Products UCK 4 0:50
6 MOOLMAN PASIO Ashleigh Lotto Belisol Ladies 2 0:55
7 STEVENS Evelyn Team Specialized- Lululemon ,,
8 VAN DER BREGGEN Anna Netherlands 0:58
9 ABBOTT Mara United States ,,
10 GILLOW Shara Orica – AIS 1:02
11 CAUZ Francesca Top Girls Fassa Bortolo ,,
12 VYSOTSKA Yevgenia S.C. Michela Fanini Rox 1:13
13 CROMWELL Tiffany Orica – AIS 1:23
14 VAN DIJK Ellen Team Specialized- Lululemon 2:27
15 ANTOSHINA Tatiana MCipollini-Giordana 2:32
16 CORSET Ruth Bizkaia-Durango 2:33
17 AMIALIUSIK Alena Be Pink ,,
18 DAAMS Jessie Boels – Dolmans Cycling Team 2:34
19 PITEL Edwige S.C. Michela Fanini Rox 2:36
20 GUARNIER Megan Rabobank-Liv Giant 2:40
21 SANCHIS CHAFER Anna Bizkaia-Durango 2:41
22 VILLUMSEN Linda Melanie Wiggle Honda Pro Cycling 2:43
23 BERLATO Elena Top Girls Fassa Bortolo 2:48
24 WILLIAMS Georgia Be Pink ,,
25 FERRAND-PREVOT Pauline Rabobank-Liv Giant 2:50
26 DREXEL Ingrid Pasta Zara – Cogeas ,,
27 SPRATT Amanda Orica – AIS 2:55
28 BURCHENKOVA Alexandra RusVelo 3:00
29 FIORI Jennifer Top Girls Fassa Bortolo 3:34
30 FORTIN Véronique Pasta Zara – Cogeas 4:47
31 FERRIER-BRUNEAU Christelle Faren-Let’s Go Finland 4:50
32 CARRETTA Valentina MCipollini-Giordana 4:56
33 MUCCIOLI Dalia Be Pink 5:01
34 GULUMA Serika Mitchell Vaiana – Fondriest 5:07
35 TAYLOR Carlee Lotto Belisol Ladies 5:16
36 KUCHINSKAYA Elena RusVelo 5:25
37 SAARELAINEN Sari MCipollini-Giordana 7:31
38 SANTESTEBAN GONZALEZ Ane Bizkaia-Durango 7:38
39 DVORAK Andrea United States 7:45
40 KNETEMANN Roxane Rabobank-Liv Giant 11:34
41 KOSTER Anouska Netherlands ,,
42 STEPHENS Lauren Team TIBCO – To The Top ,,
43 BIANNIC Aude S.C. Michela Fanini Rox 11:41
44 MCGRATH Kristin United States 11:48
45 BECKER Charlotte Wiggle Honda Pro Cycling 11:50
46 BJřRNSRUD Miriam Hitec Products UCK 12:26
47 VAN VLEUTEN Annemiek Rabobank-Liv Giant 12:28
48 VISSER Adrie Boels – Dolmans Cycling Team 12:29
49 VARGAS VILLAMIL Lorena Maria Pasta Zara – Cogeas ,,
50 PIETERS Amy Netherlands ,,
51 KOZONCHUK Oxana RusVelo 12:37
52 HOGAN Joanne Bizkaia-Durango 12:40
53 SCANDOLARA Valentina MCipollini-Giordana 12:44
54 ZHAPAROVA Aizhan RusVelo 12:47
55 BRAND Lucinda Rabobank-Liv Giant ,,
56 WINDER Ruth United States ,,
57 WILD Kirsten Netherlands 12:50
58 GUNNEWIJK Loes Orica – AIS ,,
59 BRONZINI Giorgia Wiggle Honda Pro Cycling 12:55
60 GUARISCHI Barbara Vaiana – Fondriest 12:58
61 WORRACK Trixi Team Specialized- Lululemon 13:01
62 HALL Lauren United States 13:03
63 WALLE Brianna United States 13:43
64 CILVINAITE Inga Pasta Zara – Cogeas 13:51
65 CHULKOVA Anastasiya RusVelo ,,
66 GLAESSER Jasmin Team TIBCO – To The Top ,,
67 D’ETTORE Alessandra Vaiana – Fondriest 13:58
68 SLAPPENDEL Iris Rabobank-Liv Giant ,,
69 KASPER Romy Boels – Dolmans Cycling Team ,,
70 MACLEAN Jessie Orica – AIS 14:08
71 KIESANOWSKI Joanne Team TIBCO – To The Top ,,
72 VALSECCHI Silvia Be Pink ,,
73 ZORZI Susanna Faren-Let’s Go Finland ,,
74 CECCHINI Elena Faren-Let’s Go Finland ,,
75 BORGATO Giada Pasta Zara – Cogeas 14:11
76 BASTIANELLI Marta Faren-Let’s Go Finland 14:13
77 ELVIN Gracie Orica – AIS 14:15
78 SLIK Rozanne Netherlands 14:20
79 SCHWAGER Patricia Faren-Let’s Go Finland 14:21
80 EPELDE BIKENDI Mireia S.C. Michela Fanini Rox 14:43
81 ROWNEY Loren Team Specialized- Lululemon 14:45
82 WILES Tayler Team Specialized- Lululemon 14:49
83 STACHER Ally Team Specialized- Lululemon 14:58
84 SMALL Carmen Team Specialized- Lululemon 18:38
85 SCHNITZMEIER Ana Bianca Wiggle Honda Pro Cycling ,,
86 COLLINS Emily Wiggle Honda Pro Cycling ,,
87 BLAAK Chantal Team TIBCO – To The Top ,,
88 HOSKINS Melissa Orica – AIS 18:40
89 LAUREN Tamayo United States 18:42
90 OLDS Shelley Team TIBCO – To The Top 18:43
91 TAGLIAFERRO Marta MCipollini-Giordana 18:50
92 TROTT Emma Boels – Dolmans Cycling Team ,,
93 VALENTINI Elena Top Girls Fassa Bortolo 18:53
94 KITCHEN Lauren Wiggle Honda Pro Cycling 19:13
95 HOLCOMB Janel United States 21:15
96 STULTIENS Sabrina 25:46
97 LAWS Sharon Lotto Belisol Ladies 25:48
98 DE VRIES Marijn Lotto Belisol Ladies 25:49
99 KNOL Willeke Netherlands 26:00
100 HANNES Kaat Lotto Belisol Ladies 26:01
101 HAGIWARA Mayuko Wiggle Honda Pro Cycling 26:03
102 BITTO Irene Top Girls Fassa Bortolo 26:04
103 VAN SEVEREN Celine Lotto Belisol Ladies 26:06
104 BATAGELJ Polona Bizkaia-Durango ,,
105 JOHNSEN Cecilie Gotaas Hitec Products UCK ,,
106 SANGUINETI Ilaria Be Pink 26:08
107 RIST Liisi S.C. Michela Fanini Rox ,,
108 VIECELI Lara S.C. Michela Fanini Rox 26:12
109 PIEROBON Chiara Top Girls Fassa Bortolo 26:13
110 NORIEGA Mayalen Bizkaia-Durango ,,
111 JASINSKA Malgorzata MCipollini-Giordana ,,
112 TREVISI Anna Vaiana – Fondriest ,,
113 LETH Julie Hitec Products UCK ,,
114 GILMORE Rochelle Wiggle Honda Pro Cycling ,,
115 VAN WANROIJ Marieke Boels – Dolmans Cycling Team ,,
116 ESKAMENDI GIL Dorleta Bizkaia-Durango ,,
117 LARI Marina Servetto Footon 26:18
118 BRAS Martine Boels – Dolmans Cycling Team 26:22
119 FAHLIN Emilia Hitec Products UCK ,,
120 HOEKSMA Ilona Netherlands 26:25
121 SCHWEIZER Doris Be Pink ,,
122 SCHOONBAERT Kim Lotto Belisol Ladies 26:27
123 SAN SEBASTIAN LASA Irene Bizkaia-Durango ,,
124 DE BAAT Kim Boels – Dolmans Cycling Team ,,
125 SOSNA Katazyna Vaiana – Fondriest 26:29
126 INTINO Azzurra S.C. Michela Fanini Rox ,,
127 DE BOER Sophie Netherlands 26:38
128 ALGISI Alice Be Pink 26:42
129 BASTIANELLI Valentina Vaiana – Fondriest 26:45
130 CUCINOTTA Annalisa Servetto Footon 26:54
131 NANNI Giorgia Servetto Footon 27:06
132 GRIFI Sara MCipollini-Giordana 27:20
133 GRASSI Giuseppina Faren-Let’s Go Finland 34:47
134 FRAPPORTI Simona Be Pink 34:51
135 DEFILE Corinna Servetto Footon 34:57
136 JANELIUNAITE Edita Pasta Zara – Cogeas 34:59
137 VANNUCCI Chiara Vaiana – Fondriest 35:00
138 CORNOLTI Veronica Servetto Footon 35:02
139 STEFANI Francesca Top Girls Fassa Bortolo 35:04
140 MANEEPHAN Jutatip S.C. Michela Fanini Rox 35:07
141 BORTOLOTTI Simona Servetto Footon 35:08
142 ELLA Michal Lotto Belisol Ladies 35:10
143 MARCELLI Emma Servetto Footon ,,
144 NIEMINEN Jutta Faren-Let’s Go Finland 35:18
145 MARTINI Alessia Vaiana – Fondriest 35:20
146 DOTTI Jasmine Servetto Footon 35:30
DNF RUZICKOVA Martina Pasta Zara – Cogeas –
Klasyfikacja generalna:
1 (1) VOS Marianne Rabobank-Liv Giant 8 8:17:08
2 (39) HÄUSLER Claudia Team TIBCO – To The Top 1:13
3 (45) GUDERZO Tatiana MCipollini-Giordana 1:15
4 (85) LUPERINI Fabiana Faren-Let’s Go Finland 1:22
5 (15) RATTO Rossella Hitec Products UCK 1:24
6 (29) MOOLMAN PASIO Ashleigh Lotto Belisol Ladies 1:29
7 (44) STEVENS Evelyn Team Specialized- Lululemon ,,
8 (66) VAN DER BREGGEN Anna Netherlands 1:32
9 (65) ABBOTT Mara United States ,,
10 (35) CAUZ Francesca Top Girls Fassa Bortolo 1:36
11 (51) GILLOW Shara Orica – AIS ,,
12 (28) VYSOTSKA Yevgenia S.C. Michela Fanini Rox 1:47
13 (24) CROMWELL Tiffany Orica – AIS 1:57
14 (11) VAN DIJK Ellen Team Specialized- Lululemon 3:01
15 (59) ANTOSHINA Tatiana MCipollini-Giordana 3:06
16 (10) AMIALIUSIK Alena Be Pink 3:07
17 (23) CORSET Ruth Bizkaia-Durango ,,
18 (71) DAAMS Jessie Boels – Dolmans Cycling Team 3:08
19 (86) PITEL Edwige S.C. Michela Fanini Rox 3:10
20 (26) GUARNIER Megan Rabobank-Liv Giant 3:14
21 (60) SANCHIS CHAFER Anna Bizkaia-Durango 3:15
22 (48) VILLUMSEN Linda Melanie Wiggle Honda Pro Cycling 3:17
23 (76) BERLATO Elena Top Girls Fassa Bortolo 3:22
24 (84) WILLIAMS Georgia Be Pink ,,
25 (6) FERRAND-PREVOT Pauline Rabobank-Liv Giant 3:23
26 (38) DREXEL Ingrid Pasta Zara – Cogeas 3:24
27 (79) SPRATT Amanda Orica – AIS 3:29
28 (25) BURCHENKOVA Alexandra RusVelo 3:34
29 (31) FIORI Jennifer Top Girls Fassa Bortolo 4:08
30 (72) FORTIN Véronique Pasta Zara – Cogeas 5:21
31 (58) FERRIER-BRUNEAU Christelle Faren-Let’s Go Finland 5:24
32 (82) CARRETTA Valentina MCipollini-Giordana 5:30
33 (77) MUCCIOLI Dalia Be Pink 5:35
34 (32) GULUMA Serika Mitchell Vaiana – Fondriest 5:41
35 (40) TAYLOR Carlee Lotto Belisol Ladies 5:50
36 (36) KUCHINSKAYA Elena RusVelo 5:59
37 (42) SAARELAINEN Sari MCipollini-Giordana 8:05
38 (78) DVORAK Andrea United States 8:19
39 (37) STEPHENS Lauren Team TIBCO – To The Top 12:08
40 (54) KOSTER Anouska Netherlands ,,
41 (27) BIANNIC Aude S.C. Michela Fanini Rox 12:15
42 (87) KNETEMANN Roxane Rabobank-Liv Giant 12:18
43 (62) MCGRATH Kristin United States 12:22
44 (70) BJřRNSRUD Miriam Hitec Products UCK 13:00
45 (5) VISSER Adrie Boels – Dolmans Cycling Team 13:01
46 (17) VAN VLEUTEN Annemiek Rabobank-Liv Giant 13:02
47 (53) VARGAS VILLAMIL Lorena Maria Pasta Zara – Cogeas 13:03
48 (9) KOZONCHUK Oxana RusVelo 13:11
49 (33) HOGAN Joanne Bizkaia-Durango 13:14
50 (47) SCANDOLARA Valentina MCipollini-Giordana 13:17
51 (67) BRAND Lucinda Rabobank-Liv Giant 13:21
52 (68) WINDER Ruth United States ,,
53 (3) GUARISCHI Barbara Vaiana – Fondriest 13:28
54 (8) HALL Lauren United States 13:35
55 (73) WORRACK Trixi Team Specialized- Lululemon ,,
56 (75) WALLE Brianna United States 14:17
57 (30) CILVINAITE Inga Pasta Zara – Cogeas 14:25
58 (41) CHULKOVA Anastasiya RusVelo ,,
59 (22) D’ETTORE Alessandra Vaiana – Fondriest 14:32
60 (43) KASPER Romy Boels – Dolmans Cycling Team ,,
61 (93) PIETERS Amy Netherlands 14:40
62 (46) KIESANOWSKI Joanne Team TIBCO – To The Top 14:42
63 (69) ZORZI Susanna Faren-Let’s Go Finland ,,
64 (88) SLAPPENDEL Iris Rabobank-Liv Giant ,,
65 (16) BORGATO Giada Pasta Zara – Cogeas 14:45
66 (13) ELVIN Gracie Orica – AIS 14:49
67 (90) WILD Kirsten Netherlands 14:51
68 (52) EPELDE BIKENDI Mireia S.C. Michela Fanini Rox 15:17
69 (50) ROWNEY Loren Team Specialized- Lululemon 15:19
70 (94) ZHAPAROVA Aizhan RusVelo 16:49
71 (103) MACLEAN Jessie Orica – AIS 18:11
72 (110) CECCHINI Elena Faren-Let’s Go Finland ,,
73 (111) VALSECCHI Silvia Be Pink ,,
74 (100) BASTIANELLI Marta Faren-Let’s Go Finland 18:16
75 (112) SCHWAGER Patricia Faren-Let’s Go Finland 18:24
76 (117) GUNNEWIJK Loes Orica – AIS 18:30
77 (121) BECKER Charlotte Wiggle Honda Pro Cycling 18:44
78 (19) SMALL Carmen Team Specialized- Lululemon 19:12
79 (20) COLLINS Emily Wiggle Honda Pro Cycling ,,
80 (57) LAUREN Tamayo United States 19:16
81 (2) TAGLIAFERRO Marta MCipollini-Giordana 19:20
82 (113) GLAESSER Jasmin Team TIBCO – To The Top 19:25
83 (49) VALENTINI Elena Top Girls Fassa Bortolo 19:27
84 (119) BRONZINI Giorgia Wiggle Honda Pro Cycling 19:41
85 (21) KITCHEN Lauren Wiggle Honda Pro Cycling 19:47
86 (138) SANTESTEBAN GONZALEZ Ane Bizkaia-Durango 19:54
87 (116) SLIK Rozanne Netherlands ,,
88 (92) TROTT Emma Boels – Dolmans Cycling Team 20:55
89 (107) BLAAK Chantal Team TIBCO – To The Top 22:41
90 (102) HOSKINS Melissa Orica – AIS 22:43
91 (97) OLDS Shelley Team TIBCO – To The Top 22:46
92 (89) HOLCOMB Janel United States 23:15
93 (120) SCHNITZMEIER Ana Bianca Wiggle Honda Pro Cycling 25:32
94 (55) STULTIENS Sabrina 26:20
95 (56) LAWS Sharon Lotto Belisol Ladies 26:22
96 (81) DE VRIES Marijn Lotto Belisol Ladies 26:23
97 (7) JOHNSEN Cecilie Gotaas Hitec Products UCK 26:39
98 (12) VAN SEVEREN Celine Lotto Belisol Ladies 26:40
99 (61) BATAGELJ Polona Bizkaia-Durango ,,
100 (4) LETH Julie Hitec Products UCK 26:43
101 (14) GILMORE Rochelle Wiggle Honda Pro Cycling 26:47
102 (63) JASINSKA Malgorzata MCipollini-Giordana ,,
103 (74) ESKAMENDI GIL Dorleta Bizkaia-Durango ,,
104 (80) VAN WANROIJ Marieke Boels – Dolmans Cycling Team ,,
105 (64) FAHLIN Emilia Hitec Products UCK 26:56
106 (18) SAN SEBASTIAN LASA Irene Bizkaia-Durango 27:01
107 (34) SOSNA Katazyna Vaiana – Fondriest 27:03
108 (140) WILES Tayler Team Specialized- Lululemon 27:05
109 (83) DE BOER Sophie Netherlands 27:12
110 (91) BRAS Martine Boels – Dolmans Cycling Team 28:27
111 (99) HANNES Kaat Lotto Belisol Ladies 30:04
112 (106) RIST Liisi S.C. Michela Fanini Rox 30:11
113 (96) TREVISI Anna Vaiana – Fondriest 30:16
114 (98) LARI Marina Servetto Footon 30:21
115 (105) HOEKSMA Ilona Netherlands 30:28
116 (108) SCHWEIZER Doris Be Pink ,,
117 (101) CUCINOTTA Annalisa Servetto Footon 30:57
118 (115) PIEROBON Chiara Top Girls Fassa Bortolo 31:47
119 (114) INTINO Azzurra S.C. Michela Fanini Rox 32:03
120 (118) HAGIWARA Mayuko Wiggle Honda Pro Cycling 32:44
121 (122) KNOL Willeke Netherlands 32:54
122 (123) BITTO Irene Top Girls Fassa Bortolo 33:25
123 (126) VIECELI Lara S.C. Michela Fanini Rox 33:38
124 (125) ALGISI Alice Be Pink 34:08
125 (129) BASTIANELLI Valentina Vaiana – Fondriest 34:11
126 (130) NANNI Giorgia Servetto Footon 35:58
127 (133) SCHOONBAERT Kim Lotto Belisol Ladies 36:37
128 (135) SANGUINETI Ilaria Be Pink 38:24
129 (137) DE BAAT Kim Boels – Dolmans Cycling Team 38:43
130 (109) GRASSI Giuseppina Faren-Let’s Go Finland 38:50
131 (95) JANELIUNAITE Edita Pasta Zara – Cogeas 39:02
132 (104) CORNOLTI Veronica Servetto Footon 39:05
133 (139) GRIFI Sara MCipollini-Giordana 39:36
134 (143) STACHER Ally Team Specialized- Lululemon 40:33
135 (128) FRAPPORTI Simona Be Pink 42:17
136 (124) MANEEPHAN Jutatip S.C. Michela Fanini Rox 42:28
137 (127) STEFANI Francesca Top Girls Fassa Bortolo 42:30
138 (131) BORTOLOTTI Simona Servetto Footon 44:00
139 (132) MARCELLI Emma Servetto Footon 44:02
140 (136) DEFILE Corinna Servetto Footon 47:13
141 (134) VANNUCCI Chiara Vaiana – Fondriest 47:16
142 (141) NIEMINEN Jutta Faren-Let’s Go Finland 49:05
143 (145) NORIEGA Mayalen Bizkaia-Durango 53:30
144 (142) MARTINI Alessia Vaiana – Fondriest 1:00:55
145 (147) ELLA Michal Lotto Belisol Ladies 1:02:30
146 (146) DOTTI Jasmine Servetto Footon 1:02:50
Foto:bettiniphoto.net
Arek Waluga