W ten weekend rozegrana została VI seria Pucharu Polski w kolarstwie szosowym. Tym razem gospodarzem było Lubuskie Warte Zachodu, a konkretnie miasto Zielona Góra i okalające je tereny.

Zmagania zostały rozegrane w klasycznym formacie – w sobotę jazda indywidualna na czas, a w niedzielę wyścigi ze startu wspólnego. Tym razem obejrzeliśmy pełny przekrój kategorii wiekowych, acz rywalizacja orlików nie była zaliczana do klasyfikacji Pucharu Polski.

W jeździe indywidualne na czas elity kobiet i orliczek wystartowało 7 pań, z czego aż 6 to były kolarki TKK Pacific Nestle Fitness Toruń. Wygrała Patrycja Lorkowska przed Marianną Hall (GKS Cartuzia Kartuzy) i Natalią Krześlak.

W stawce juniorów nie było tym razem tak licznie jak zwykle, ale wynikało to z konfliktu terminu z wyścigiem „Złote Koło” w Dobczycach. Mimo to na starcie pojawiło się 23 kolarzy, a wygrał Jakub Kuba z czeskiego Team Dukla Praga. Podium uzupełnili Dawid Lewandowski (LKS POM Strzelce Krajeńskie) i Krystian Sztaba (SKS Moto Jelcz Laskowice).

Wśród juniorek najlepsza okazała się być Otylia Zagórska (Klub Kolarski Tarnovia), a na podium stanęły także Janike Lode (BRC Zugvogel Berlin 1901) i Nela Kankovska (City Olomuc).

Bardzo licznie na zawodach organizowanych przez LKS Trasa Zielona Góra zjawili się juniorzy młodsi. W aż 50-osobowej stawce po wygraną sięgnął Ignacy Golonko (UKS Copernicus CCC Toruń), a kolejne miejsca zajęli Mikołaj Mroczkowski (Stajnia Rowerowa Intercars Team) i Jakub Abramek (KS Deichmann SKSM MAT Sobótka). Wśród ich rówieśniczek na podium stanęły Daria Dębicka i Daria Ostycharz (obie ALKS Stal Grudziądz) oraz Kinga Słomka (Stowarzyszenie Kolarski Mikołów).

W młodszych kategoriach wygrywali Igor Juszczak (UKS Koźminianka Koźminek, młodzik), Julia Kowerko (MGLKS Kwisa Lubań, młodziczka), Bartosz Łyszkowski (KKS Ciechanów, żak) i Wiktoria Madejska (LMGKK „Ziemia Brzeska” Brzeg, żakini).

PEŁNE WYNIKI Z JAZDY INDYWIDUALNEJ NA CZAS

W niedzielę zostały rozegrane wyścig ze startu wspólnego, a w połączonym peletonie juniorów i orlików na starcie pojawiło się 53 zawodników. Aż 43 z nich dotarło do mety w peletonie, a w sprincie najlepiej poradził sobie Matyas Polak (Lawi Junior Team), który wyprzedził Wiktora Kurka (ALKS Stal Grudziądz) i Dawida Radkiewicza (LKS POM Strzelce Krajeńskie).

Wyścig połączonej elity kobiet i orliczki zdominowały zawodniczki TKK Pacific Nestle Fitness Toruń – wygrała Dorota Przęzak przed najlepszą wśród pań do lat 23 Natalią Krześlak, a podium uzupełniła przecinająca metę niemal 7 minut po zwycięskim duecie Olga Wankiewicz (MAT ATOM Deweloper Wrocław).

Wyścig juniorek obejrzeliśmy sprint z całego peletonu, a po zwycięstwo sięgnęła Aleksandra Grudzińska (LKS Baszta Golczewo). Kolejne miejsca zajęły Aleksandra Stawiraj (UKS Koźminianka Koźminek) i Eliza Rabażyńska (ALKS Stal Grudziądz).

W bardzo licznym peletonie juniora młodszego też o wygranej decydował sprint, a na podium stanęli kolejno Nikodem Gwóźdź (Grupa Kolarska Gliwice), Jakub Abramek (KS Deichmann SKSM MAT Sobótka) i Jan Mróz (Grupa Kolarska Gliwice). Wśród ich rówieśniczek pierwsza trójka prezentowała się następująco: Daria Dębicka (ALKS Stal Grudziądz) pokonała dwie kolarki UKS Copernicus CCC Toruń – Natalię Skierkowską i Natalię Konczalską.

W młodszych kategoriach wygrywali Igor Juszczak (UKS Koźminianka Koźminek, młodzik), Wiktoria Marzec (UKS Copernicus CCC Toruń, młodziczka), Ivan Zhuk (Belta Team Gdańsk, żak) i Wiktoria Madejska (LMGKK „Ziemia Brzeska” Brzeg, żakini).

PEŁNE WYNIKI WYŚCIGÓW ZE STARTU WSPÓLNEGO

Poprzedni artykułTour of Norway 2023: Ben Tulett, Thibau Nys i Alexander Kristoff podsumowują wyścig
Następny artykułMarc Madiot: „Thibaut Pinot chce pojechać na Tour de France”