Jesús Herrada (Cofidis, Solutions Crédits) nie miał sobie równych podczas Trofeo Ses Salines. Na dziesiątym miejscu rywalizację zakończył Rafał Majka.
Zazwyczaj cykl wyścigów na Majorce otwierała gratka dla sprinterów. Tym razem organizatorzy utrudnili sprawę i trasa Trofeo Ses Salines została poprowadzona inaczej. Do przejechania było niespełna 177 kilometrów, a finałowa wspinaczka pod Puig de Sant Salvador miała 4630 metrów długości i średnie nachylenie 7,3 %. To zdecydowanie faworyzowało kolarzy, którzy dobrze czują się w górskim i pagórkowatym terenie.
Na Majorce sezon rozpoczynał mistrz świata Alejandro Valverde (Movistar). Także dla Rafała Majki (BORA – hansgrohe) i Alana Banaszka (Caja Rural – Seguros RGA) był to pierwszy wyścig w sezonie 2019.
Praktycznie po starcie ostrym na czele pojawiła się trójka zawodników. Byli to: Rasmus Iversen (Lotto Soudal), Antonio Jesus Soto (Fundación Euskadi) i Jacob Hennessy (Canyon dhb p/b Bloor Homes). W pewnym momencie mieli oni prawie siedem minut przewagi nad peletonem.
6:50 la ventaja para 30- @ByrielRasmus @Lotto_Soudal 226- @AntonioSoto94 @FundaCiclisEusk y 263- @jacob_hennessy1 @canyondhbbloor !
Km. 30#ChallengeMallorca pic.twitter.com/ux6jQSmMwo— ChallengeMallorca (@ChallengeMca) January 31, 2019
Kiedy na czoło peletonu wyszedł Movistar przewaga ucieczki zaczęła szybko topnieć. 70 kilometrów przed metą dystans zmniejszył się do niespełna trzech minut. 20 kilometrów dalej z dużej grupy skontrowali Lars Boom (Roompot – Charles) i Pim Ligthart (Direct Energie), ale ta dwójka została szybko doścignięta.
Najdłużej na czele utrzymał się Hennessy, jednak akcja Brytyjczyka przeszła do historii na 30 kilometrów przed metą. Niedługo potem w peletonie doszło do sporej kraksy, w której ucierpiał między innymi Mikel Landa (Movistar).
Finałową wspinaczkę na przodzie rozpoczęło około 30 zawodników. Na atak zdecydowali się José Gonçalves (Katusha – Alpecin) i Guillaume Martin (Wanty – Groupe Gobert). Dwójka jednak została doścignięta, a najwięcej sił na końcówkę zachował dość nieoczekiwanie Jesús Herrada (Cofidis, Solutions Crédits).
Drugie miejsce wywalczył Guillaume Martin (Wanty – Groupe Gobert), a trzecie Bauke Mollema (Trek – Segafredo). Pierwszą dziesiątkę zamknął Rafał Majka.
Wyniki:
Pozycja | Kolarz | Ekipa | Czas |
1 | HERRADA Jesús | Cofidis, Solutions Crédits | 04:12:29 |
2 | MARTIN Guillaume | Wanty – Groupe Gobert | 00:11 |
3 | MOLLEMA Bauke | Trek – Segafredo | ,, |
4 | VALVERDE Alejandro | Movistar Team | ,, |
5 | WELLENS Tim | Lotto Soudal | 00:13 |
6 | HIGUITA Sergio | Fundación Euskadi | ,, |
7 | KONRAD Patrick | BORA – hansgrohe | ,, |
8 | ARU Fabio | UAE-Team Emirates | 00:16 |
9 | BARGUIL Warren | Arkéa Samsic | ,, |
10 | MAJKA Rafał | BORA – hansgrohe | ,, |
11 | DOUBEY Fabien | Wanty – Groupe Gobert | 00:24 |
12 | LASTRA Jonathan | Caja Rural – Seguros RGA | 00:26 |
13 | ŠPILAK Simon | Team Katusha – Alpecin | 00:33 |
14 | SERRANO Gonzalo | Caja Rural – Seguros RGA | 00:41 |
15 | SICARD Romain | Direct Energie | ,, |
16 | VAN DER LIJKE Nick | Roompot – Charles | 00:47 |
17 | BENEDETTI Cesare | BORA – hansgrohe | 00:49 |
18 | GONÇALVES José | Team Katusha – Alpecin | 00:54 |
19 | DE BIE Sean | Roompot – Charles | 01:00 |
20 | CICCONE Giulio | Trek – Segafredo | 01:19 |
21 | FABBRO Matteo | Team Katusha – Alpecin | 01:25 |
22 | POLITT Nils | Team Katusha – Alpecin | 01:43 |
23 | VAN GINNEKEN Sjoerd | Roompot – Charles | 01:53 |
24 | VAN ROOY Kenneth | Sport Vlaanderen – Baloise | ,, |
25 | MCNULTY Brandon | Rally UHC Cycling | 01:57 |
26 | ENGER Sondre Holst | Israel Cycling Academy | 02:00 |
27 | SPRENGERS Thomas | Sport Vlaanderen – Baloise | 02:10 |
28 | MONFORT Maxime | Lotto Soudal | ,, |
29 | ROJAS José Joaquín | Movistar Team | 02:15 |
30 | TULIK Angelo | Direct Energie | 02:24 |
31 | MORI Manuele | UAE-Team Emirates | 02:27 |
32 | NIV Guy | Israel Cycling Academy | 02:40 |
33 | HOLLENSTEIN Reto | Team Katusha – Alpecin | 03:16 |
34 | RUSSO Clément | Arkéa Samsic | ,, |
35 | VAN STAEYEN Michael | Roompot – Charles | 03:25 |
36 | BACKAERT Frederik | Wanty – Groupe Gobert | 03:36 |
37 | PELEGRÍ Óscar | Spain | 03:50 |
38 | TOUZE Damien | Cofidis, Solutions Crédits | 04:00 |
39 | SOTO Antonio Jesus | Fundación Euskadi | ,, |
40 | CAÑELLAS Xavier | Caja Rural – Seguros RGA | 04:02 |
41 | VAN HECKE Preben | Sport Vlaanderen – Baloise | 04:14 |
42 | ZABEL Rick | Team Katusha – Alpecin | ,, |
43 | OLIVEIRA Nelson | Movistar Team | ,, |
44 | MAS Lluís | Movistar Team | ,, |
45 | MORIN Emmanuel | Cofidis, Solutions Crédits | ,, |
46 | HERRADA José | Cofidis, Solutions Crédits | ,, |
47 | BONNAMOUR Franck | Arkéa Samsic | ,, |
48 | DEGENKOLB John | Trek – Segafredo | ,, |
49 | FRISON Frederik | Lotto Soudal | 04:31 |
50 | WOUTERS Enzo | Lotto Soudal | ,, |
51 | HOFSTETTER Hugo | Cofidis, Solutions Crédits | 05:05 |
52 | MATHIS Marco | Cofidis, Solutions Crédits | ,, |
53 | VAN WINDEN Dennis | Israel Cycling Academy | ,, |
54 | OLIVEIRA Rui | UAE-Team Emirates | ,, |
55 | ANDERSON Ryan | Rally UHC Cycling | ,, |
56 | MARCATO Marco | UAE-Team Emirates | ,, |
57 | BEPPU Fumiyuki | Trek – Segafredo | ,, |
58 | MOLINA Antonio | Caja Rural – Seguros RGA | ,, |
59 | VAN POPPEL Boy | Roompot – Charles | ,, |
60 | ZHYHUNOU Dzmitry | Fundación Euskadi | ,, |
61 | DRUCKER Jempy | BORA – hansgrohe | 05:08 |
62 | FELLINE Fabio | Trek – Segafredo | 05:43 |
63 | MONCASSIN Maxence | Amore & Vita – Prodir | 05:47 |
64 | SCHILLINGER Andreas | BORA – hansgrohe | 06:19 |
65 | ALAFACI Eugenio | EvoPro Racing | 06:50 |
66 | VALLÉE Boris | Wanty – Groupe Gobert | ,, |
67 | ROELANDTS Jürgen | Movistar Team | 06:53 |
68 | LIZDE Seid | EvoPro Racing | 06:56 |
69 | KRISTOFF Alexander | UAE-Team Emirates | 07:31 |
70 | BANASZEK Alan | Caja Rural – Seguros RGA | ,, |
71 | ALONSO Mikel | Fundación Euskadi | 07:36 |
72 | INTRA Felix | Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | 07:52 |
73 | ABERASTURI Jon | Caja Rural – Seguros RGA | ,, |
74 | WILLEMS Thimo | Sport Vlaanderen – Baloise | 07:55 |
75 | PONCE ALVAREZ Samuel | Interpro Cycling Academy | ,, |
76 | HERMANS Ben | Israel Cycling Academy | ,, |
77 | TIMMERMANS Justin | Roompot – Charles | ,, |
78 | VAN GOETHEM Brian | Lotto Soudal | ,, |
79 | MOSCHETTI Matteo | Trek – Segafredo | ,, |
80 | FEELEY Daire | EvoPro Racing | 07:58 |
81 | LUKŠEVICS Viesturs | Amore & Vita – Prodir | ,, |
82 | IRIZAR Markel | Trek – Segafredo | ,, |
83 | GEBREMEDHIN Awet | Israel Cycling Academy | ,, |
84 | FREULER Jan-André | Amore & Vita – Prodir | ,, |
85 | BOOM Lars | Roompot – Charles | 08:06 |
86 | KITTEL Marcel | Team Katusha – Alpecin | ,, |
87 | TORRES Pablo | Interpro Cycling Academy | 08:21 |
88 | BOGDANOVICS Maris | Interpro Cycling Academy | ,, |
89 | GOLDSTEIN Roy | Israel Cycling Academy | 08:24 |
90 | SAGAN Juraj | BORA – hansgrohe | ,, |
91 | NAULEAU Bryan | Direct Energie | ,, |
92 | MEURISSE Xandro | Wanty – Groupe Gobert | ,, |
93 | VERWILST Aaron | Sport Vlaanderen – Baloise | ,, |
94 | BRITTON Rob | Rally UHC Cycling | ,, |
95 | SELLIER Simon | Direct Energie | ,, |
96 | BURGAUDEAU Mathieu | Direct Energie | ,, |
97 | KONING Peter | Bike Aid | ,, |
98 | VAN ENGELEN Adne | Bike Aid | ,, |
99 | SARAMOTINS Aleksejs | Interpro Cycling Academy | ,, |
100 | QUÉMÉNEUR Perrig | Direct Energie | ,, |
101 | RODRÍGUEZ Óscar | Euskadi – Murias | ,, |
102 | SAMITIER Sergio | Euskadi – Murias | ,, |
103 | GOIKOETXEA Peio | Fundación Euskadi | ,, |
104 | GONZÁLEZ Mario | Euskadi – Murias | ,, |
105 | NIKA Iltjan | Amore & Vita – Prodir | ,, |
106 | LÓPEZ-CÓZAR Juan Antonio | Euskadi – Murias | 08:29 |
107 | WEEMAES Sasha | Sport Vlaanderen – Baloise | ,, |
108 | GUERNALEC Thibault | Arkéa Samsic | 08:47 |
109 | NAVARRO Gauthier | Interpro Cycling Academy | 08:59 |
110 | STEDMAN Maximilian | Canyon dhb p/b Bloor Homes | 09:37 |
111 | BARCELÓ Fernando | Euskadi – Murias | 10:07 |
112 | MURPHY John | Rally UHC Cycling | 10:13 |
113 | BERNARDINETTI Marco | Amore & Vita – Prodir | 11:00 |
114 | LEINAU Louis | Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | ,, |
115 | KNOLLE Jon | Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | ,, |
116 | BOIVIN Guillaume | Israel Cycling Academy | 11:39 |
117 | COTÉ Pier-André | Rally UHC Cycling | ,, |
118 | FICARA Pierpaolo | Amore & Vita – Prodir | 12:31 |
119 | CELANO Danilo | Amore & Vita – Prodir | ,, |
120 | STEWART Thomas | Canyon dhb p/b Bloor Homes | 12:54 |
121 | COLMAN Alex | Canyon dhb p/b Bloor Homes | ,, |
122 | BICHLMANN Daniel | Bike Aid | ,, |
123 | DELTOMBE Kevin | Sport Vlaanderen – Baloise | ,, |
124 | MIRZA Yousif | UAE-Team Emirates | ,, |
125 | WOLF Justin | Bike Aid | ,, |
126 | HENNESSY Jacob | Canyon dhb p/b Bloor Homes | 13:18 |
127 | CARSTENSEN Lucas | Bike Aid | 13:22 |
128 | WAGNER Robert | Arkéa Samsic | 15:38 |
129 | LIGTHART Pim | Direct Energie | ,, |
130 | ERVITI Imanol | Movistar Team | ,, |
131 | MOINARD Amaël | Arkéa Samsic | ,, |
132 | KEARNEY Aaron | EvoPro Racing | ,, |
133 | ZHUPA Eugert | EvoPro Racing | ,, |
134 | MÜNSTERMANN Per | Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | ,, |
135 | ARMÉE Sander | Lotto Soudal | ,, |
136 | MAGNER Ty | Rally UHC Cycling | ,, |
137 | GUILLONNET Adrien | Interpro Cycling Academy | ,, |
138 | JARRIER Benoît | Arkéa Samsic | ,, |
139 | AGUIRRE Hernán | Interpro Cycling Academy | ,, |
140 | SANZ Enrique | ,, | |
141 | IRIBAR JAUREGI Unai | Spain | ,, |
142 | TORRES Albert | Spain | ,, |
143 | LOPEZ Diego | Fundación Euskadi | ,, |
144 | CUADROS Álvaro | Caja Rural – Seguros RGA | ,, |
145 | MANNION Gavin | Rally UHC Cycling | ,, |
146 | MCGEOUGH Cormac | EvoPro Racing | ,, |
147 | VAN MELSEN Kevin | Wanty – Groupe Gobert | ,, |
148 | BOSTOCK Matthew | Canyon dhb p/b Bloor Homes | ,, |
149 | GROSSER Aaron | Bike Aid | ,, |
150 | EIKING Odd Christian | Wanty – Groupe Gobert | ,, |
151 | LLANERAS Pau | Spain | ,, |
DNF | LAENGEN Vegard Stake | UAE-Team Emirates | – |
DNF | PEARSON Daniel | Canyon dhb p/b Bloor Homes | ,, |
DNF | BIZKARRA Mikel | Euskadi – Murias | ,, |
DNF | BENNASSAR Joan | Spain | ,, |
DNF | TOWNSEND Rory | Canyon dhb p/b Bloor Homes | ,, |
DNF | ROSSETTO Stéphane | Cofidis, Solutions Crédits | ,, |
DNF | SCHÄFER Timo | Bike Aid | ,, |
DNF | SELIG Rüdiger | BORA – hansgrohe | ,, |
DNF | LANDA Mikel | Movistar Team | ,, |
DNF | AZURMENDI Ibai | Fundación Euskadi | ,, |
DNF | IVERSEN Rasmus | Lotto Soudal | ,, |
DNF | DOWNEY Mark | EvoPro Racing | ,, |
DNF | SÁEZ Héctor | Euskadi – Murias | ,, |
OTL | BUADES Marc | Spain | 22:57 |
OTL | SCHWEIZER Christoph | Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | 23:27 |
OTL | KULBE Lars | Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | 22:48 |
OTL | LEINAU Joann | Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | ,, |
OTL | AMORES Julio Alberto | Spain | 22:57 |