Foto: Challenge Mallorca

Jesús Herrada (Cofidis, Solutions Crédits) nie miał sobie równych podczas Trofeo Ses Salines. Na dziesiątym miejscu rywalizację zakończył Rafał Majka. 

Zazwyczaj cykl wyścigów na Majorce otwierała gratka dla sprinterów. Tym razem organizatorzy utrudnili sprawę i trasa Trofeo Ses Salines została poprowadzona inaczej. Do przejechania było niespełna 177 kilometrów, a finałowa wspinaczka pod Puig de Sant Salvador miała 4630 metrów długości i średnie nachylenie 7,3 %. To zdecydowanie faworyzowało kolarzy, którzy dobrze czują się w górskim i pagórkowatym terenie.

 

Na Majorce sezon rozpoczynał mistrz świata Alejandro Valverde (Movistar). Także dla Rafała Majki (BORA – hansgrohe) i Alana Banaszka (Caja Rural – Seguros RGA) był to pierwszy wyścig w sezonie 2019.

Praktycznie po starcie ostrym na czele pojawiła się trójka zawodników. Byli to: Rasmus Iversen (Lotto Soudal), Antonio Jesus Soto (Fundación Euskadi) i Jacob Hennessy (Canyon dhb p/b Bloor Homes). W pewnym momencie mieli oni prawie siedem minut przewagi nad peletonem.

Kiedy na czoło peletonu wyszedł Movistar przewaga ucieczki zaczęła szybko topnieć. 70 kilometrów przed metą dystans zmniejszył się do niespełna trzech minut. 20 kilometrów dalej z dużej grupy skontrowali Lars Boom (Roompot – Charles) i Pim Ligthart (Direct Energie), ale ta dwójka została szybko doścignięta.

Najdłużej na czele utrzymał się Hennessy, jednak akcja Brytyjczyka przeszła do historii na 30 kilometrów przed metą. Niedługo potem w peletonie doszło do sporej kraksy, w której ucierpiał między innymi Mikel Landa (Movistar).

Finałową wspinaczkę na przodzie rozpoczęło około 30 zawodników. Na atak zdecydowali się José Gonçalves (Katusha – Alpecin) i Guillaume Martin (Wanty – Groupe Gobert). Dwójka jednak została doścignięta, a najwięcej sił na końcówkę zachował dość nieoczekiwanie Jesús Herrada (Cofidis, Solutions Crédits).

Drugie miejsce wywalczył Guillaume Martin (Wanty – Groupe Gobert), a trzecie Bauke Mollema (Trek – Segafredo). Pierwszą dziesiątkę zamknął Rafał Majka.

Wyniki:

Pozycja Kolarz Ekipa Czas
1  HERRADA Jesús Cofidis, Solutions Crédits 04:12:29
2  MARTIN Guillaume Wanty – Groupe Gobert 00:11
3  MOLLEMA Bauke Trek – Segafredo ,,
4  VALVERDE Alejandro Movistar Team ,,
5  WELLENS Tim Lotto Soudal 00:13
6  HIGUITA Sergio Fundación Euskadi ,,
7  KONRAD Patrick BORA – hansgrohe ,,
8  ARU Fabio UAE-Team Emirates 00:16
9  BARGUIL Warren Arkéa Samsic ,,
10  MAJKA Rafał BORA – hansgrohe ,,
11  DOUBEY Fabien Wanty – Groupe Gobert 00:24
12  LASTRA Jonathan Caja Rural – Seguros RGA 00:26
13  ŠPILAK Simon Team Katusha – Alpecin 00:33
14  SERRANO Gonzalo Caja Rural – Seguros RGA 00:41
15  SICARD Romain Direct Energie ,,
16  VAN DER LIJKE Nick Roompot – Charles 00:47
17  BENEDETTI Cesare BORA – hansgrohe 00:49
18  GONÇALVES José Team Katusha – Alpecin 00:54
19  DE BIE Sean Roompot – Charles 01:00
20  CICCONE Giulio Trek – Segafredo 01:19
21  FABBRO Matteo Team Katusha – Alpecin 01:25
22  POLITT Nils Team Katusha – Alpecin 01:43
23  VAN GINNEKEN Sjoerd Roompot – Charles 01:53
24  VAN ROOY Kenneth Sport Vlaanderen – Baloise ,,
25  MCNULTY Brandon Rally UHC Cycling 01:57
26  ENGER Sondre Holst Israel Cycling Academy 02:00
27  SPRENGERS Thomas Sport Vlaanderen – Baloise 02:10
28  MONFORT Maxime Lotto Soudal ,,
29  ROJAS José Joaquín Movistar Team 02:15
30  TULIK Angelo Direct Energie 02:24
31  MORI Manuele UAE-Team Emirates 02:27
32  NIV Guy Israel Cycling Academy 02:40
33  HOLLENSTEIN Reto Team Katusha – Alpecin 03:16
34  RUSSO Clément Arkéa Samsic ,,
35  VAN STAEYEN Michael Roompot – Charles 03:25
36  BACKAERT Frederik Wanty – Groupe Gobert 03:36
37  PELEGRÍ Óscar Spain 03:50
38  TOUZE Damien Cofidis, Solutions Crédits 04:00
39  SOTO Antonio Jesus Fundación Euskadi ,,
40  CAÑELLAS Xavier Caja Rural – Seguros RGA 04:02
41  VAN HECKE Preben Sport Vlaanderen – Baloise 04:14
42  ZABEL Rick Team Katusha – Alpecin ,,
43  OLIVEIRA Nelson Movistar Team ,,
44  MAS Lluís Movistar Team ,,
45  MORIN Emmanuel Cofidis, Solutions Crédits ,,
46  HERRADA José Cofidis, Solutions Crédits ,,
47  BONNAMOUR Franck Arkéa Samsic ,,
48  DEGENKOLB John Trek – Segafredo ,,
49  FRISON Frederik Lotto Soudal 04:31
50  WOUTERS Enzo Lotto Soudal ,,
51  HOFSTETTER Hugo Cofidis, Solutions Crédits 05:05
52  MATHIS Marco Cofidis, Solutions Crédits ,,
53  VAN WINDEN Dennis Israel Cycling Academy ,,
54  OLIVEIRA Rui UAE-Team Emirates ,,
55  ANDERSON Ryan Rally UHC Cycling ,,
56  MARCATO Marco UAE-Team Emirates ,,
57  BEPPU Fumiyuki Trek – Segafredo ,,
58  MOLINA Antonio Caja Rural – Seguros RGA ,,
59  VAN POPPEL Boy Roompot – Charles ,,
60  ZHYHUNOU Dzmitry Fundación Euskadi ,,
61  DRUCKER Jempy BORA – hansgrohe 05:08
62  FELLINE Fabio Trek – Segafredo 05:43
63  MONCASSIN Maxence Amore & Vita – Prodir 05:47
64  SCHILLINGER Andreas BORA – hansgrohe 06:19
65  ALAFACI Eugenio EvoPro Racing 06:50
66  VALLÉE Boris Wanty – Groupe Gobert ,,
67  ROELANDTS Jürgen Movistar Team 06:53
68  LIZDE Seid EvoPro Racing 06:56
69  KRISTOFF Alexander UAE-Team Emirates 07:31
70  BANASZEK Alan Caja Rural – Seguros RGA ,,
71  ALONSO Mikel Fundación Euskadi 07:36
72  INTRA Felix Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY 07:52
73  ABERASTURI Jon Caja Rural – Seguros RGA ,,
74  WILLEMS Thimo Sport Vlaanderen – Baloise 07:55
75  PONCE ALVAREZ Samuel Interpro Cycling Academy ,,
76  HERMANS Ben Israel Cycling Academy ,,
77  TIMMERMANS Justin Roompot – Charles ,,
78  VAN GOETHEM Brian Lotto Soudal ,,
79  MOSCHETTI Matteo Trek – Segafredo ,,
80  FEELEY Daire EvoPro Racing 07:58
81  LUKŠEVICS Viesturs Amore & Vita – Prodir ,,
82  IRIZAR Markel Trek – Segafredo ,,
83  GEBREMEDHIN Awet Israel Cycling Academy ,,
84  FREULER Jan-André Amore & Vita – Prodir ,,
85  BOOM Lars Roompot – Charles 08:06
86  KITTEL Marcel Team Katusha – Alpecin ,,
87  TORRES Pablo Interpro Cycling Academy 08:21
88  BOGDANOVICS Maris Interpro Cycling Academy ,,
89  GOLDSTEIN Roy Israel Cycling Academy 08:24
90  SAGAN Juraj BORA – hansgrohe ,,
91  NAULEAU Bryan Direct Energie ,,
92  MEURISSE Xandro Wanty – Groupe Gobert ,,
93  VERWILST Aaron Sport Vlaanderen – Baloise ,,
94  BRITTON Rob Rally UHC Cycling ,,
95  SELLIER Simon Direct Energie ,,
96  BURGAUDEAU Mathieu Direct Energie ,,
97  KONING Peter Bike Aid ,,
98  VAN ENGELEN Adne Bike Aid ,,
99  SARAMOTINS Aleksejs Interpro Cycling Academy ,,
100  QUÉMÉNEUR Perrig Direct Energie ,,
101  RODRÍGUEZ Óscar Euskadi – Murias ,,
102  SAMITIER Sergio Euskadi – Murias ,,
103  GOIKOETXEA Peio Fundación Euskadi ,,
104  GONZÁLEZ Mario Euskadi – Murias ,,
105  NIKA Iltjan Amore & Vita – Prodir ,,
106  LÓPEZ-CÓZAR Juan Antonio Euskadi – Murias 08:29
107  WEEMAES Sasha Sport Vlaanderen – Baloise ,,
108  GUERNALEC Thibault Arkéa Samsic 08:47
109  NAVARRO Gauthier Interpro Cycling Academy 08:59
110  STEDMAN Maximilian Canyon dhb p/b Bloor Homes 09:37
111  BARCELÓ Fernando Euskadi – Murias 10:07
112  MURPHY John Rally UHC Cycling 10:13
113  BERNARDINETTI Marco Amore & Vita – Prodir 11:00
114  LEINAU Louis Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY ,,
115  KNOLLE Jon Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY ,,
116  BOIVIN Guillaume Israel Cycling Academy 11:39
117  COTÉ Pier-André Rally UHC Cycling ,,
118  FICARA Pierpaolo Amore & Vita – Prodir 12:31
119  CELANO Danilo Amore & Vita – Prodir ,,
120  STEWART Thomas Canyon dhb p/b Bloor Homes 12:54
121  COLMAN Alex Canyon dhb p/b Bloor Homes ,,
122  BICHLMANN Daniel Bike Aid ,,
123  DELTOMBE Kevin Sport Vlaanderen – Baloise ,,
124  MIRZA Yousif UAE-Team Emirates ,,
125  WOLF Justin Bike Aid ,,
126  HENNESSY Jacob Canyon dhb p/b Bloor Homes 13:18
127  CARSTENSEN Lucas Bike Aid 13:22
128  WAGNER Robert Arkéa Samsic 15:38
129  LIGTHART Pim Direct Energie ,,
130  ERVITI Imanol Movistar Team ,,
131  MOINARD Amaël Arkéa Samsic ,,
132  KEARNEY Aaron EvoPro Racing ,,
133  ZHUPA Eugert EvoPro Racing ,,
134  MÜNSTERMANN Per Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY ,,
135  ARMÉE Sander Lotto Soudal ,,
136  MAGNER Ty Rally UHC Cycling ,,
137  GUILLONNET Adrien Interpro Cycling Academy ,,
138  JARRIER Benoît Arkéa Samsic ,,
139  AGUIRRE Hernán Interpro Cycling Academy ,,
140  SANZ Enrique ,,
141  IRIBAR JAUREGI Unai Spain ,,
142  TORRES Albert Spain ,,
143  LOPEZ Diego Fundación Euskadi ,,
144  CUADROS Álvaro Caja Rural – Seguros RGA ,,
145  MANNION Gavin Rally UHC Cycling ,,
146  MCGEOUGH Cormac EvoPro Racing ,,
147  VAN MELSEN Kevin Wanty – Groupe Gobert ,,
148  BOSTOCK Matthew Canyon dhb p/b Bloor Homes ,,
149  GROSSER Aaron Bike Aid ,,
150  EIKING Odd Christian Wanty – Groupe Gobert ,,
151  LLANERAS Pau Spain ,,
DNF  LAENGEN Vegard Stake UAE-Team Emirates
DNF  PEARSON Daniel Canyon dhb p/b Bloor Homes ,,
DNF  BIZKARRA Mikel Euskadi – Murias ,,
DNF  BENNASSAR Joan Spain ,,
DNF  TOWNSEND Rory Canyon dhb p/b Bloor Homes ,,
DNF  ROSSETTO Stéphane Cofidis, Solutions Crédits ,,
DNF  SCHÄFER Timo Bike Aid ,,
DNF  SELIG Rüdiger BORA – hansgrohe ,,
DNF  LANDA Mikel Movistar Team ,,
DNF  AZURMENDI Ibai Fundación Euskadi ,,
DNF  IVERSEN Rasmus Lotto Soudal ,,
DNF  DOWNEY Mark EvoPro Racing ,,
DNF  SÁEZ Héctor Euskadi – Murias ,,
OTL  BUADES Marc Spain 22:57
OTL  SCHWEIZER Christoph Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY 23:27
OTL  KULBE Lars Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY 22:48
OTL  LEINAU Joann Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY ,,
OTL  AMORES Julio Alberto Spain 22:57