fot. Lloyds Bank Tour of Britain

Team SD Worx – Protime za wszelką cenę chciał wygrać wszystkie etapy Tour of Britain trzema różnymi zawodniczkami. Lotte Kopecky w końcówce finałowego odcinka czekała na Christine Majerus, która zbyt wcześnie podniosła ręce w geście triumfu. Sytuację wykorzystała Ruby Roseman-Gannon, sięgając po zwycięstwo.

Kobieca odsłona Tour of Britain kończyła się pagórkowatym etapem z Manchesteru do Leigh. Finałowy etap mierzył niespełna 100 kilometrów i ulokowano na nim dwie górskie premie – w Grains Bar (2,3 km; 5,8%) i Ramsbottom Rake (1,4 km; 8,6%). Po kilku dniach nadzwyczajnie dobrej pogody, dziś zawodniczki musiały stawić czoła rzęsistym opadom deszczu.

Pierwszą zawodniczką, która ruszyła dziś do ataku, była Krista Doebel-Hickok z Human Powered Health, jednak jej atak został szybko zlikwidowany. Tempo w peletonie było bardzo wysokie, przez co kolarkom ciężko było oderwać się od rywalek, a niektóre zawodniczki traciły kontakt z główną grupą.

Na pierwszym kategoryzowanym podjeździe zaatakowała Elizabeth Deignan, ścigająca się w barwach Wielkiej Brytanii. Doświadczona zawodniczka wypracowała sobie kilkudziesięciosekundową przewagę, przez co na czoło peletonu wyszły skonsternowane kolarki Team SD Worx – Protime.

Na przeskok do Elizabeth Deignan zdecydowała się druga wczoraj Charlotte Kool (Team dsm-firmenich PostNL), jednak jej akcja szybko spaliła na panewce. Główna grupa podzieliła się na drugiej górskiej premii – Ramsbottom Rake, gdzie peleton porwał się na strzępy. Po licznych przetasowaniach, Deignan została została doścignięta, a na czele jechało niespełna 40 zawodniczek.

Ataki nie ustępowały – na około 20 kilometrów do mety oderwała się bardzo mocna, czteroosobowa grupa, w której znalazły się Lotte Kopecky, liderka wyścigu z Team SD Worx – Protime, a także Pfeiffer Georgi (Team dsm-firmenich PostNL), Letizia Paternoster (Liv AlUla Jayco) i Anna Henderson (Wielka Brytania). Współpraca w czołówce nie układała się jednak najlepiej i 10 kilometrów przed metą odjazd został doścignięty.

Na ostatnich kilkuset metrach prowadzenie objęła Lotte Kopecky, rozprowadzająca swoje koleżanki z drużyny. Ekipa SD Worx – Protime postawiła dziś na Christine Majerus, przez co mistrzyni świata… zwolniła przed kreską, by przepuścić swoją koleżankę.

Ciesząca się mistrzyni Luksemburga zaczęła celebrować zwycięstwo jeszcze przed przekroczeniem linii mety, podczas gdy swój rower do przodu wyrzuciła nadciągająca Ruby Roseman-Gannon z Liv AlUla Jayco. Po analizie fotofiniszu, Australijka została ogłoszona zwyciężczynią.

Kolejne trzy miejsca zajęły zawodniczki SD Worx – Majerus, Wiebes i Kopecky, która triumfowała w klasyfikacji generalnej.

Wyniki 4. etapu Tour of Britain kobiet 2024:

Results powered by FirstCycling.com

 

Poprzedni artykułCriterium du Dauphine 2024: Wielkie emocje na koniec! Generalka dla Rogliča, etap dla Rodrigueza
Następny artykułZLM Tour 2024: Herregodts z wyścigiem, Salby wygrywa ostatni etap
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments