fot: CANYON//SRAM Racing / ©saskiadugon

Polskie kobiece drużyny nie są jedynymi zespołami, którym przyjrzymy się w Naszosowym podsumowaniu sezonu 2023. Przeanalizujemy również występy zawodniczek z najlepszych drużyn tego roku, a do takich niewątpliwie należy Canyon//SRAM Racing, którego zawodniczkami były w tym sezonie Katarzyna Niewiadoma i Agnieszka Skalniak-Sójka.

Niemiecka formacja na przestrzeni ostatnich sezonów ustabilizowała swoją pozycję, jako jedna z najlepszych ekip na poziomie Women’s WorldTeams. Może nas więc tylko cieszyć, że o sile drużyny stanowią między innymi dwie Polki – Katarzyna Niewiadoma, która jest niekwestionowaną liderką zespołu, a także Agnieszka Skalniak-Sójka, reprezentująca barwy niemieckiej ekipy od tego sezonu.

Obie zawodniczki – w nieco różnych rolach – radziły sobie w tym roku bardzo dobrze. Szczególnie należy tu wspomnieć o sukcesach Katarzyny Niewiadomej, jak trzecie miejsce w Tour de France Femmes avec Zwift, wygrana klasyfikacja górska tego wyścigu, a także zwycięstwo w mistrzostwach świata w kolarstwie gravelowym, odniesione w barwach reprezentacji. Pozostałe zawodniczki również dorzuciły swoje 3 grosze (a nawet więcej…) do ostatecznego dorobku ekipy.

Najważniejsze sukcesy chronologicznie:
🇳🇱3. lokata w Miron Ronde van Drenthe
🇮🇹5. miejsce w Trofeo Alfredo Binda
🇧🇪5. pozycja w Brugia-De Panne
🇧🇪3. miejsce w Gandawa-Wevelgem
🇧🇪5. lokata w Ronde van Vlaanderen
🇳🇱4. i 5. miejsce w Amstel Gold Race
🇧🇪5. i 9. pozycja w Liege-Bastogne-Liege
🇫🇷Zwycięstwo na etapie Tour de Normandie Feminin (2.1)
🇪🇸5. pozycja w „generalce” La Vuelta Femenina by Carrefour.es
🇪🇸3. miejsce w klasyfikacji generalnej Itzulia Women
🇬🇧Wygrany etap i 2. miejsce w klasyfikacji generalnej RideLondon Classique (2.WWT)
🇨🇭4. i 5. miejsce w „generalce” Tour de Suisse Women
🇵🇱🇺🇸🇩🇪Mistrzostwo Polski, USA i Niemiec (ITT)
🇮🇹Triumf na odcinku Giro Donne (2.WWT)
🇫🇷Zwycięstwo na etapie, 3. miejsce w „generalce” i wygrana klasyfikacja górska Tour de France Femmes
🇨🇭2. miejsce w klasyfikacji generalnej Tour de Romandie Feminin

Kluczowe kolarki Canyon//SRAM Racing w sezonie 2023:
🇵🇱Katarzyna Niewiadoma

Polka od lat jest jedną z czołowych zawodniczek świata, a tym samym zdecydowaną liderką drużyny Canyon//SRAM Racing. Z powodzeniem radzi sobie w wyścigach w zróżnicowanym terenie, imponując swoją wszechstronnością. W tym roku bardzo dobrze zaprezentowała się między innymi w Strade Bianche, Ronde van Vlaanderen i Amstel Gold Race, które kończyła w ścisłej czołówce. Następnie skupiła się na przygotowaniach do Tour de France Femmes, po drodze notując wysokie pozycje w Itzulia Women czy Tour de Suisse Women. W samej Wielkiej Pętli Katarzyna Niewiadoma prezentowała się znakomicie i ostatecznie uplasowała się na trzeciej pozycji w klasyfikacji generalnej, wygrywając koszulkę najlepszej góralki. W dalszej części sezonu Polka również zajmowała wysokie pozycje, w tym 2. miejsce w Tour de Romandie Feminin i zwycięstwo w mistrzostwach świata w kolarstwie gravelowym.

🇨🇭Elise Chabbey
Znana z agresywnej jazdy Szwajcarka w tym roku ścigała się dokładnie tak, jak nas do tego przyzwyczaiła. Pamiętać możemy ją z solowej akcji w trakcie Mistrzostw Świata, które finalnie ukończyła na 7. miejscu, ale to nie jedyny sukces 30-latki. Ta była m.in. 5. w Liège-Bastogne-Liège, plasowała się w czołówce Strzały Walońskiej, Brabanckiej Strzały, Ronde van Vlaanderen czy Mistrzostw Europy z wyścigów jednodniowych, a także bywała wysoko w klasyfikacjach generalnych takich imprez jak UAE Tour, Tour de Suisse czy Tour de Romandie. Jedyne czego mogło Elise zabraknąć to wygranej – licznik tych w karierze zawiera nadal ledwie dwie pozycje przy nazwisku 30-latki.

🇺🇸Chloe Dygert
Amerykanka zadziwiła świat umiejętnościami indywidualnej jazdy na czas w 2019 roku, niespodziewanie zostając mistrzynią świata w tej konkurencji. W kolejnych latach miała skupić się na szosie, kosztem startów torowych, jednak na jej drodze stawały kolejne kontuzje, uniemożliwiające jej powrót do światowej czołówki. Wydaje się, że u Chloe Dygert wszystko wróciło do normy. W tym sezonie ponownie sięgnęła po mistrzostwo świata w indywidualnej jeździe na czas, a dodatkowo plasowała się w czołówkach etapów La Vuelta Femenina, Giro d’Italia Donne, Vuelta a Burgos czy RideLondon Classique. Dwa ostatnie wyścigi zakończyła na czwartej i drugiej pozycji w klasyfikacji generalnej, udowadniając, że dobrze radzi sobie nie tylko w jeździe na czas.

🇮🇹Soraya Paladin
Włoszka naprawdę świetnie weszła w sezon 2023. Lokaty w czołowej „10” UAE Tour, Omloop Het Nieuwsblad, Trofeo Alfredo Binda, Brabanckiej Strzały, Amstel Gold Race czy Liège-Bastogne-Liège mogły robić wrażenie, acz później nie było dużo gorzej. Finalnie 30-latka kończy rok z wieloma wysokimi pozycjami, acz podobnie jak swoja rówieśniczka Elise Chabbey, bez wygranej.

🇵🇱Agnieszka Skalniak-Sójka
Druga Polka ścigająca się w barwach Canyon//SRAM Racing wróciła do World Touru po dwóch sezonach przerwy. Ze względu na rolę w ekipie, Agnieszka Skalniak-Sójka nie była w stanie powtórzyć imponującej liczby 14 zwycięstw UCI, ale mimo tego prezentowała się ona bardzo dobrze i aktywnie. Najlepszym wynikiem Agnieszki Skalniak-Sójki było mistrzostwo Polski w indywidualnej jeździe na czas. Oprócz tego powalczyła ona w Vuelta a Burgos, gdzie zajęła 6. pozycję, aktywnie jechała w UAE Tour Women i była o włos od sięgnięcia po zwycięstwo etapowe w Tour de France Femmes.

Największe pozytywne zaskoczenia:
Sezon 2023 na przykładzie Canyon//SRAM Racing pokazał, że warto inwestować w młodzież. W ekipie ściga się wiele utalentowanych zawodniczek, w tym: Antonina Niedermaier, Ricarda Bauernfeind, Maike van der Duin i Zoe Backstedt. Swoimi występami zaskoczyły w szczególności Niemki, które znakomicie radziły sobie w wymagających wyścigach etapowych. Antonina Niedermaier wygrała etapy Giro d’Italia Donne i Tour de l’Avenir Femmes, gdzie uplasowała się na czwartej pozycji w „generalce”, natomiast Ricarda Bauernfeind zanotowała triumf na odcinku Tour de France Femmes. Do tego zajęła bardzo dobre, piąte miejsce w klasyfikacji generalnej La Vuelta Femenina, a Tour de France ukończyła na 9. pozycji. Plasowała się także w czołówce Tour de Romandie Feminin i Tour of Scandinavia.

Duży progres zrobiły również Maike van der Duin i Zoe Backstedt, które były w stanie walczyć o zwycięstwa w płaskim bądź lekko pagórkowatym terenie.

Największe rozczarowania:
Rozczarowań w ekipie Canyon//SRAM Racing nie bylo wiele, co świadczy między innymi o bardzo dobrym sezonie w wykonaniu tej drużyny. W tym roku loty obniżyła Pauliena Rooijakkers, która błyszczała w sezonie 2022. Wielokrotnie pełniła jednak rolę pomocniczki, a jej koleżanki z zespołu plasowały się na czołowych pozycjach.

Sporym rozczarowaniem, choć z zupełnie innych względów, był też sezon Shari Bossuyt. Nie chodzi tu jednak o wyniki – te były na bardzo dobrym poziomie – a o pozytywny wynik testu antydopingowego i wykrycie letrozolu. Od kwietnia zawodniczka nie przejechała żadnego wyścigu.

Podsumowanie:
Kolarki Canyon//SRAM Racing w tym sezonie po raz kolejny pokazały, że nieprzypadkowo o niemiecką drużynę nazywa się jednym z najlepszych zespołów w kobiecych peletonie. Jego przedstawicielki były widoczne w czołówkach największych wyścigów na świecie, bez względu na to, czy były to klasyki, czy górskie etapówki. Cieszy też zauważenie potencjału młodzieży i wdrażanie młodych kolarek w zawodową odmianę tego sportu, w czym również pomaga Canyon//SRAM Generation, ekipa dla utalentowanych zawodniczek. Przede wszystkim raduje nas jednak fakt, iż filarami zespołu są Katarzyna Niewiadoma i Agnieszka Skalniak-Sójka!

Poprzedni artykułOgrzewane rękawiczki i ochraniacze na buty Ekoï (test)
Następny artykułMarta Marek i Aleksandra Grudzińska dołączają do MAT ATOM Deweloper Wrocław
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments