fot. Soudal Quick-Step

W naszym cyklu podsumowań powoli zbliżamy się do końca ekip WorldTeams. Na liście zostało nam jednak kilka drużyn, w tym trzeci zespół rankingu Międzynarodowej Unii Kolarskiej – Soudal – Quick Step. Zawodnicy Patricka Lefevere’a w tym sezonie święcili wielkie triumfy, głównie za sprawą rewelacyjnego Remco Evenepoela.

Ekipa Patricka Lefevere’a rozgościła się pośród najlepszych drużyn na świecie i nie zamierza się stamtąd nigdzie ruszać. Świadczą o tym tegosezonowe wyniki, które po raz kolejny były imponujące. Kolarze Soudal – Quick Step znów złamali barierę 50 zwycięstw i prawie połowę z nich odnieśli na szczeblu World Tour.

Kolarze „Watahy” wygrywali etapy większości prestiżowych wyścigów etapowych, monument Liege-Bastogne-Liege, „generalkę” worldtourowego UAE Tour i wiele innych świetnie obsadzonych wyścigów. Drobnym niedosytem jest brak miejsca w czołówce klasyfikacji generalnej któregoś z wielkich tourów i dość bezbarwne występy w wiosennej kampanii klasyków, jednak patrząc na sezon jako całokształt, był on naprawdę bardzo dobry.

Najważniejsze sukcesy chronologicznie:
🇦🇪Wygrana w klasyfikacji generalnej, młodzieżowej i punktowej, trzy etapowe triumfy w UAE Tour
🇫🇷Triumf na etapie Paryż-Nicea
🇮🇹Wygrany odcinek Tirreno-Adriatico
🇧🇪Zwycięstwo w Danilith Nokere Koerse (1.Pro)
🇧🇪3. i 5. pozycja w Classic Brugge-De Panne
🇪🇸2. miejsce w „generalce”, 2 zwycięstwa etapowe i wygrane w klasyfikacji górskiej i młodzieżowej Volta Ciclista a Catalunya
🇧🇪Triumf w Liege-Bastogne-Liege
🇨🇭Zwycięstwo na etapie i prologu Tour de Romandie
🇮🇹2 wygrane odcinki Giro d’Italia
🇨🇭3. pozycja w klasyfikacji generalnej i triumf etapowy w Tour de Suisse
🇫🇷Etapowa wygrana w Tour de France
🇪🇸Zwycięstwo w Donostia San Sebastian Klasikoa
🇵🇱3 zwycięstwa etapowe i 4. miejsce w „generalce” Tour de Pologne
🇧🇪3. miejsce w klasyfikacji generalnej Renewi Tour
🇫🇷Triumf w GP de Fourmies (1.Pro)
🇩🇪Zwycięstwo w „generalce” i na dwóch etapach Deutschland Tour (2.Pro)
🇪🇸Triumf na trzech etapach i w klasyfikacji górskiej La Vuelta a España
🇮🇹Wygrana w Tre Valli Varesine i Gran Piemonte
🇮🇹2. pozycja w Il Lombardia

Kluczowi kolarze Soudal – Quick Step w sezonie 2023:
🇧🇪Remco Evenepoel

Niekwestionowany lider ekipy Soudal – Quick Step. Belga i jego wyników nie trzeba przedstawiać, lecz jeśli ktoś zapomniał, w tym sezonie odniósł on drugie z rzędu zwycięstwo w Liege-Bastogne-Liege, triumfował także w mistrzostwach świata w jeździe na czas, „generalce” UAE Tour czy Donostia San Sebastian Klasikoa. Drobnym kamyczkiem do ogródka Belga jest brak sukcesu w klasyfikacji generalnej wielkiego touru – z Giro d’Italia musiał wycofać się z powodu koronawirusa, a kilka miesięcy później stracił szansę na wysoką lokatę w Vuelta a España ze względu na dzień słabości. Powetował sobie to jednak trzema etapowymi zwycięstwami i koszulką górala hiszpańskiego wyścigu – w Giro wygrał natomiast dwa odcinki. Biorąc wszystko, łącznie z lekkimi niedociągnięciami, pod uwagę, śmiało można powiedzieć, że Remco Evenepoel był jednym z najlepszych kolarzy tego sezonu.

🇧🇪Ilan Van Wilder
Zdecydowanie mniej spektakularne były wyniki innego belgijskiego zawodnika, Ilana Van Wildera, jednak w zestawieniu z Remco Evenepoelem większość kolarzy wypadnie blado. Van Wilder poczynił jednak ogromny progres i regularnie był w stanie włączać się w walkę o zwycięstwa, również w wyścigach rangi World Tour. Zajął czwarte miejsce w Tour de Pologne, wygrał Deutschland Tour i Tre Valli Varesina, a także pokazywał się z dobrej strony w Skoda Tour Luxembourg czy Volta ao Algarve em Bicicleta, udowadniając, że można na niego stawiać jako na lidera na wyścigi etapowe, szczególnie te z indywidualną jazdą na czas.

🇧🇪Tim Merlier
Ekipa Soudal – Quick Step od lat kojarzona jest ze znakomitymi sprinterami i równie dobrym rozprowadzeniem. Wraz z rozwojem Remco Evenepoela polityka transferowa zespołu nieco się zmienia, ale i tak ścigało się w nim w tym roku kilku bardzo szybkich zawodników, a wśród nich Tim Merlier – jeden z najszybszych sprinterów na świecie. Potwierdzał to między innymi zwycięstwami w takich wyścigach, jak: UAE Tour, Paryż-Nicea, Tour de Pologne, a także Danilith Nokere Koerse czy GP de Fourmies. Tim Merlier jest zawodnikiem, który spokojnie może walczyć o triumfy zarówno na płaskich etapach, jak i w trudniejszym, klasycznym terenie. Mimo tak dobrego sezonu, ze względu na różne wybory kierownictwa drużyny, nie przejechał on w tym roku żadnego wielkiego touru, toteż w jego palmares z 2023 roku brakuje etapu trzytygodniowego wyścigu.

🇮🇹Andrea Bagioli
Trapiony problemami zdrowotnymi we wcześniejszych latach Bagioli w końcu odnajduje siebie. W tym roku szczególnie dobrze prezentował się w kwietniowych wyścigach, zajmując wysokie lokaty na etapach Itzulia Basque Country, a następnie dojeżdżając w czołówce Strzały Brabanckiej i Amstel Gold Race. Wygrał także po etapie Tour de Wallonie i Okolo Slovenska, co było preludium do znakomitego, włoskiego przełomu września i października. Szczególnie dobrze pokazał się on bowiem w jesiennej kampanii klasyków, wygrywając Gran Piemonte, kończąc Coppa Bernocchi na trzeciej pozycji i, przede wszystkim, wieńcząc sezon drugim miejscem w monumencie Il Lombardia.

🇧🇪Yves Lampaert
Soudal – Quick Step w ostatnich latach kojarzony był nie tylko ze sprinterami, ale i ze znakomitymi klasykowcami. To również się zmienia, choć „wiosenna” część składu, przynajmniej na papierze, cały czas wygląda solidnie. Z wynikami jest jednak trochę gorzej. Spośród zawodników specjalizujących się w brukowanych wyścigach, najlepiej w tym roku radził sobie Yves Lampaert, którego najlepszymi wynikami były 3. miejsca w Classic Brugia-De Panne i Renewi Tour. Oprócz tego był on czwarty w Dwars door het Hageland i Baloise Belgium Tour, a także zajął szostą pozycję w worldtourowym BEMER Cyclassics.

🇳🇱Fabio Jakobsen

Nie był to sezon Fabio Jakobsena, który – w przeciwieństwie do poprzednich lat – miał problem z hurtowym wygrywaniem wyścigów. Nie oznacza to jednak, że nie odnosił triumfów. Zwyciężał na etapach Vuelta a San Juan Internacional, Tirreno-Adriatico, Baloise Belgium Tour i Tour of Denmark, jednak w konfrontacji z najlepszymi sprinterami świata – w Tour de France – zawiódł. Najwyżej finiszował na trzecim etapie, gdzie zajął czwarte miejsce. Należy tu oczywiście przypomnieć o ciężkiej kraksie, której Holender doznał w końcówce jednego z odcinków, jednak wielokrotnie było widać, że ma on problem z dograniem się ze swoimi rozprowadzającymi.

🇩🇰Kasper Asgreen
Regularność to słowo używane w naszych podsumowaniach bardzo często. Jego przeciwieństwem był sezon Kaspera Asgreena, który na przestrzeni ostatnich miesięcy zanotował kilka dużych wystrzałów. Pierwszy mieliśmy okazję zobaczyć w Ronde van Vlaanderen, gdzie zajął siódme miejsce. Następnie uplasował się na drugiej pozycji w 4 Dniach Dunkierki, a na koniec lata wygrał jeden z etapów Okolo Slovenska. Nie można pominąć też bardzo aktywnego Tour de France, w którym wielokrotnie mogliśmy oglądać Duńczyka w ucieczkach. Waleczność się opłaciła, bowiem sięgnął on po triumf na 18. odcinku, a dzień później był bliski powtórzenia swojego sukcesu – zajął drugie miejsce.

Największe pozytywne zaskoczenia:
Wydaje się, że w tym sezonie spośród kolarzy Soudal – Quick Step swoimi występami najbardziej zaskoczyli młodzi zawodnicy, wymienieni kilka akapitów wyżej – Ilan Van Wilder oraz Andrea Bagioli – którzy bardzo dobrze radzili sobie w górzystym i pagórkowatym terenie. Pozostali zawodnicy, odnoszący największe sukcesy, zaprezentowali się na poziomie, do którego przyzwyczaili nas w poprzednich latach.

Największe rozczarowania:
Mimo tak dobrego sezonu w wykonaniu Soudal – Quick Step, rozczarowań jest całkiem sporo. Jednym z nich są oczywiście występy w brukowanych klasykach, gdzie jeszcze kilka lat temu podopieczni Patricka Lefevere’a dominowali. Teraz Kasper Asgreen, Florian Senechal i Yves Lampaert najczęściej stanowili tło rywalizacji innych ekip. Nie najlepiej ostatni sezon w barwach Quick Stepu będzie wspominał także Fabio Jakobsen, który zdołał odnieść „tylko” jedno zwycięstwo na najwyższym poziomie. Należy tu także wspomnieć o Michaelu Morkovie, który w tym roku nie był już tak dobrze dysponowany.

Kolejny przeciętny sezon ma za sobą Julian Alaphilippe. Dwukrotny mistrz świata wygrał w tym roku etap Criterium du Dauphine i Faun-Ardeche Classic, jednak jego jazda nie jest już tak efektowna i przede wszystkim efektywna, jak jeszcze kilka lat temu.

Podsumowanie:
Konkludując, sezon 2023 był dla ekipy Soudal – Quick Step bardzo dobry i mimo, że można znaleźć kilka „ale”, w postaci braku dobrych wyników w brukowanych klasykach czy klasyfikacjach generalnych wielkich tourów, w wielu innych wyścigach zawodnicy belgijskiej formacji odgrywali pierwsze skrzypce. Walczyli o zwycięstwa zarówno w jednodniówkach, jak i na etapach i w „generalkach” tygodniówek. Łącznie zgromadzili na swoim koncie 55 triumfów, w tym 23 w zmaganiach rangi World Tour. Podopieczni Patricka Lefevera nogami Remco Evenepoela wygrali również monument i etapówkę World Tour, co w erze dominacji Jumbo-Visma i UAE Team Emirates nie jest takie proste. Biorąc wszystko pod uwagę, zdecydowaliśmy się wystawić drużynie Soudal – Quick Step ocenę 9/10.

Ocena potencjału zespołu Soudal – Quick Step z Naszosowej zapowiedzi sezonu 2023: 9,5/10
Ostateczna ocena dla tej drużyny za sezon 2023: 9/10

Poprzedni artykułPróbka B Michela Hessmanna z pozytywnym wynikiem
Następny artykułPontchâteau 2023: Zapowiedź niedzielnych wyścigów
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments