fot. UEC

Rozpoczęliśmy Mistrzostwa Europy w kolarstwie szosowym. Jako pierwsze do jazdy indywidualnej na czas przystąpiły juniorki, a złoto na szosach Emmen i otaczających to miasto miejscowości wywalczyła Federica Venturelli. Na podium wraz z reprezentantką Włoch stanęły także Stina Kagevi (Szwecja) oraz Hannah Kunz (Niemcy). Najlepsza z Polek, Martyna Szczęsna, zajęła 14. miejsce.

Na juniorki czekała dziś całkowicie płaska i stosunkowo prosta technicznie runda wokół Emmen. Główną przeszkodą był wiatr, który w Holandii osiągał dziś naprawdę wysokie prędkości.

Jako pierwsza rampę startową o 9:00 opuściła Iuliana-Alexandra Cioclu z Rumunii. Po niej to samo uczyniły jeszcze 44 inne juniorki z całej Europy, w tym 3 Polki – Martyna Szczęsna (na co dzień WMKS Olsztyn), Barbara Cywińska (Medisept Mayday Team) oraz  Maria Klamut (KS Społem Suus Łódź).

Szybko stało się jasne, że pierwszą wartą obserwacji zawodniczką będzie Stina Kagevi (Szwecja). Na trasie ulokowano 2 pomiary czasu, na których 18-latka prowadziła z dużą przewagą wykręcając średnią na poziomie niemal 50km/h. W końcówce Szwedka musiała się jednak zmierzyć z czołowym wiatrem co obniżyło prędkości, acz czas 26:47 i tak dawał jej duże prowadzenie.

Pierwsza z Polek, Maria Klamut, metę przecięła po 29 minutach i 17 sekundach. Zanosiło się zatem na miejsce gdzieś w połowie stawki. Nieco wolniej przez kolejne pomiary jechała z kolei druga biało-czerwona, czyli Barbara Cywińska – ostatecznie zakończyła rywalizację z wynikiem 29:39.

Na mecie tymczasem meldowały się kolejne panie – poniżej minuty straty do Szwedki kreskę przecięła Alice Toniolli (Włochy). Kolarkę z Italii wyprzedziła przedstawicielka gospodarzy Zoë van Velzen – 27:37 dawało jej wówczas 2. miejsce.

Najlepiej z Polek jechała Martyna Szczęsna – 13:10 na pierwszym pomiarze zapowiadało rezultat gdzieś na przełomie pierwszej i drugiej dziesiątki wśród juniorek. Na tym punkcie liderką cały czas pozostawała jednak Stina Kagevi, do której nieco zbliżyła się jedynie Alberte Greve (Dania) – zanosiło się jednak na niemałą niespodziankę.  Wolniejsze od Szwedki były także zamykające stawkę Fee Knaven (Holandia), Hannah Kunz (Niemcy) i Lucy Benezet Minns (Irlandia) – czas dotychczasowej liderki poprawiła dopiero będąca główną faworytką Federica Venturelli (Włochy) – jej wynik po 9,8km to 12:13.

Na drugim pomiarze jeszcze lepiej szło Martynie Szczęsnej. Polka powoli przesuwała się w górę tabeli wyników. O medale nadal walczyły tymczasem te same panie – do Stiny Kagevi zbliżały się powoli Hannah Kunz, Alberte Greve i Fee Knaven, a przewagę znacząco powiększyła Federica Venturelli. Zanosiło się na złoto dla reprezentantki Włoch.

Na ostatnim odcinku cały czas wiało mocno w twarz co znacząco utrudniało rywalizację i było prawdziwą próbą sił i charakteru dla młodych zawodniczek. Martyna Szczęsna, która jechała jako ósma od końca, wykręciła ósmy czas – 28:31. Dużo szybsza od Polki była jednak Alberte Greve, albowiem Dunka wskoczyła na drugie miejsce i mogła już tylko czekać na występ rywalek. Szybko jej rezultat poprawiła Tabea Huys (Austria) – 27:04 wciąż jednak było słabsze niż wynik okupującej gorące krzesło Stiny Kagevi.

Od Szwedki wolniejsza była także Hannah Kunz – Niemka przegrała z nią o 9 sekund i zanosiło się na brąz dla naszej zachodniej sąsiadki. Po chwili to się potwierdziło – Federica Venturelli na ostatnim odcinku tylko powiększyła swoją przewagę i wywalczyła złoty medal.

Wyniki Mistrzostw Europy w jeździe indywidualnej na czas juniorek 2023:

Wyniki dostarcza FirstCycling.com

Poprzedni artykułHasselt 2024: Poznaliśmy trasy przyszłorocznych Mistrzostw Europy
Następny artykułDrenthe 2023: Albert Withen Philipsen demoluje rywali
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments