Dwoma zwycięstwami Charlotte Kool z Team dsm-firmenich rozpoczął się tegoroczny wyścig Baloise Ladies Tour. Na pierwszym etapie 10. miejsce zajęła Katarzyna Wilkos z ekipy MAT ATOM Deweloper Wrocław, a 11. finiszowała Kaja Rysz (Lifeplus Wahoo).

Rywalizacja w wyścigu Baloise Ladies Tour rozpoczęła się płaskim prologiem o długości 2600 metrów po ulicach Vlissingen. Dziś zawodniczki ścigały się natomiast na pierwszym etapie ze startu wspólnego, poprowadzonym po okolicach Zwevegem. W jego pierwszej części kolarki miały do pokonania dobrze znane z wiosennych klasyków podjazdy pod Tiegemberg (600 m; 5%) i Kluisberg (700 m; 8,2%) – w dalszej części pofałdowanej trasy brakowało jednak wymagających podjazdów.

Środowym prologiem rozpoczął się wyścig Baloise Ladies Tour. Na krótkiej, niewiele ponad 2,5-kilometrowej trasie najszybsza okazała się Charlotte Kool z ekipy Team dsm-firmenich, która o ułamek sekundy pokonała Lucindę Brand, ścigającą się w drużynie Lidl-Trek. Trzecie miejsce zajęła Jenny Rissveds (Team Coop-Hitec Products). Na dziewiętnastej pozycji, ze stratą 11 sekund, uplasowała się Katarzyna Wilkos z MAT ATOM Deweloper Wrocław, która dziś również była najwyżej sklasyfikowaną Polką.

Zanim jednak doszło do finiszu, w którym Polka zajęła 10. lokatę, wiele zawodniczek próbowało się oderwać od peletonu. Mimo licznych ataków, grupa wciąż jechała razem. Na około 40 kilometrów do mety, na czoło wysforowała się Anniek Mos (GT Krush Rebellease Pro Cycling), do której po chwili dołączyła Anniek van Alphen z Fenix-Deceuninck. Duet w pewnym momencie miał nawet minutę przewagi, ale ostatecznie został doścignięty jeszcze przed ostatnim wjazdem do Zwevegem.

W końcówce doszło do kilku kraks, przez co o zwycięstwie zadecydował finisz z okrojonej grupy. Po raz kolejny triumfowała Charlotte Kool, która pokonała Emmę Norsgaard (Movistar Team) oraz drugą we wczorajszym prologu Lucindę Brand.

Na 10. pozycji uplasowała się Katarzyna Wilkos z MAT ATOM Deweloper Wrocław, a tuż za nią linię mety przecięła Kaja Rysz, ścigająca się w barwach Lifeplus Wahoo.