Foto: Route d'Occitanie - La Dépêche du Midi

Marijn van den Berg (EF Education-EasyPost) wygrał po finiszu z mocno wyselekcjonowanego peletonu pierwszy etap La Route d’Occitanie. 

47. edycja La Route d’Occitanie – La Dépêche du Midi rozpoczęła się etapem z Narbonne do Gruissan. Kolarze mieli do przejechania 184 kilometry, a po drodze czekały na nich dwie górskie i dwie lotne premie.

Jedynym Polakiem na starcie był Łukasz Wiśniowski w barwach EF Education-EasyPost.

Tuż po starcie ostrym zawiązał się odjazd w składzie: Théo DELACROIX (St-Michel-Mavic-Auber 93), Mario APARICIO MUNOZAntonio Eric FAGUNDEZ LIMA (obaj Burgos-BH), Peio GOIKOETXEA (Euskaltel-Euskadi), Jacob HINDSGAUL MADSEN (Uno-X Pro Cycling Team), Carlos GARCIA PIERNA (Equipo Kern Pharma), Yaël JOALLAND (CIC U Nantes Atlantique) oraz Maxime URRUTY (Nice Métropole Côte d’Azur).

W peletonie pracę wykonywali głównie kolarze Israel-Premier Tech oraz Groupama-FDJ, a przewaga maksymalnie oscylowała wokół czterech minut.

Pierwszą dziś górską premię wygrał Hindsgaul Madsen, a na lotnej premii jako pierwszy zameldował się Goikoetxea. W miarę pokonywania kolejnych kilometrów ucieczka dzieliła się i na 60 kilometrów przed metą na czele jechali już tylko Delacroix, Aparicio Munoz, Fagundez Lima, Garcia Pierna i Urruty. Peleton tracił do nich tylko 50 sekund.

Ucieczka przeszła do historii 10 kilometrów dalej. Nie obyło się bez kraks, a w jednej ucierpiał Peio Goikoetxea. Kolarz, który wcześniej był w ucieczce musiał wycofać się z rywalizacji.

Po chwili spokoju na kolejną akcję zdecydowali się Célestin GUILLON (Van Rysel-Roubaix Lille Métropole) i Léo DANÈS (CIC U Nantes Atlantique). Dwójka dość szybko wypracowała sobie 30 sekund przewagi. 15 kilometrów przed metą dojechał do nich Anthony TURGIS (TotalEnergies). Peleton nie zamierzał odpuszczać i dogonił harcowników.

Siedem kilometrów przed metą peleton podzielił się, a z tyłu został między innymi Nacer BOUHANNI (Team Arkéa-Samsic). O zwycięstwie zadecydował pojedynek sprinterów, którzy kręcili w pierwszej grupie. Najszybszy na ulicach Gruissan okazał się Marijn van den Berg (EF Education-EasyPost), a na drugim miejscu finiszował rozpychający się Elia Viviani (INEOS Grenadiers). Trzeci był Sandy Dujardin (TotalEnergies).

AKTUALIZACJA: Za niebezpieczny sprint Elia Viviani został relegowany na ostatnią pozycję w grupie.

Wyniki pierwszego etapu La Route d’Occitanie 2023:

Results powered by FirstCycling.com

Poprzedni artykułGiro Next Gen 2023: Lukas Nerurkar wygrywa deszczowy etap
Następny artykułTour de Suisse 2023: Juan Ayuso show!
Pismak z pasji, nie z wykształcenia. Wielbiciel scoutingu i skarbów kibica. Pisze to co myśli, a nie co wypada.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments