Lotte Kopecky (Team SD Worx) po samotnej wygranej na ostatnim etapie triumfowała także w klasyfikacji generalnej Thüringen Ladies Tour.

Ostatni etap niemieckiego wyścigu rozgrywany był wokół Mühlhausen i liczył 125 kilometrów. Na dość wymagającej trasie zawodniczki musiały się zmierzyć z dwoma oznaczonymi podjazdami.

W pierwszą akcję zabrały się: Lieke Nooijen (Parkhotel Valkenburg), Amandine Fouquenet (Arkéa Pro Cycling Team), Fabienne Jährig (Maxx-Solar Rose Women Racing) i Mieke Kröger (Human Powered Health). Peleton prowadziły głównie zawodniczki Team SD Worx.

W połowie dystansu ucieczka miała ponad dwie minuty przewagi. Żadna z kolarek z czołówki nie miała szans na walkę o klasyfikację generalną. Na podjeździe Höhe Weg (3.2 km; 6.1%) z ucieczki odpadła Jährig i na czele została już tylko trójka.

53 kilometry przed metą ucieczka została doścignięta, a na nieoznaczonym podjeździe peleton mocno się naciągnął i podzielił. Na czele pojawiły się Sandra Alonso (CERATIZIT-WNT Pro Cycling) i Clara Emond (Arkéa Pro Cycling Team). Jednak ta dwójka nie wypracowała sobie dużej przewagi i została wchłonięta.

Na lotnej premii sześć sekund wywalczyła Lotte Kopecky (Team SD Worx), cztery Ruby Roseman-Gannon (Team Jayco AlUla), a dwie Christina Schweinberger (Fenix-Deceuninck). Tym samym Kopecky „wskoczyła” na wirtualne prowadzenie w klasyfikacji generalnej, ale za plecami miała dwie swoje koleżanki z drużyny.

Na nieoznaczonych podjazdach peleton mocno się naciągnął i mieliśmy próby ataków, ale na 20 kilometrów przed metą nadal na czele jechała duża grupa. Po dwóch kilometrach spokoju zaatakowała liderka wyścigu, Lorena Wiebes (Team SD Worx), a na jej kole utrzymała się Rosita Reijnhout (Team Jumbo-Visma).

Reijnhout odpadła, a do Wiebes dojechała Kopecky. Belgijka szybko odjechała od swojej koleżanki i pognała samotnie w stronę mety.

10 kilometrów przed metą jej przewaga wynosiła już ponad 30 sekund i z każdym kilometrem Kopecky ją powiększała. Na metę w Mühlhausen przyjechała niezagrożona i mogła cieszyć się z podwójnego triumfu: na etapie oraz w klasyfikacji generalnej. Tym samym każdy odcinek tego wyścigu padł łupem Team SD Worx!

Druga na mecie była Lorena Wiebes (Team SD Worx), a trzecia Ruby Roseman-Gannon (Team Jayco AlUla). Na piątym miejscu finiszowała Marta Lach (CERATIZIT-WNT Pro Cycling), która w klasyfikacji generalnej uplasowała się oczko niżej.

Wyniki ostatniego etapu Thüringen Ladies Tour 2023:

Results powered by FirstCycling.com

Poprzedni artykułORLEN Wyścig Narodów 2023: Antonio Morgado bierze etap, Gal Glivar generalkę
Następny artykułBoucles de la Mayenne 2023: Arvid de Kleijn z etapem, Oier Lazkano wygrywa wyścig