fot. Orlen Wyścig Narodów

Michał Żelazowski z Reprezentacji Polski zajął drugie miejsce na pierwszym etapie ORLEN Wyścigu Narodów. Polak znalazł się w 3-osobowej ucieczce, która dojechała do mety, a z której to zwyciężył Nikolaj Mengel. Duńczyk został rzecz jasna pierwszym liderem klasyfikacji generalanej.

Rywalizacja w tegorocznym ORLEN Wyścigu Narodów, wchodzącym w skład cyklu Pucharu Narodów dla orlików, rozpoczęła się w węgierskim Kaposvárze, skąd kolarze ruszyli w stronę Balatonföldvár, gdzie na 800-metrowym podjeździe (4,5%) ulokowana została meta zmagań. Zanim zawodnicy dojechali nad Balaton, musieli zmierzyć się z kilkoma krótkimi podjazdami.

W wyścigu startuje reprezentacja Polski, GKS Cartusia Kartuzy, KK Tarnovia Tarnowo Podgórne i Lubelskie Perła Polski.

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst

Chwilę po starcie ostrym radio wyścigu poinformowało, że do rywalizacji nie przystąpił jeden z faworytów zmagań – Włoch Davide De Pretto. Reszta kolarzy ruszyła na trasę z agresywnym usposobieniem, licząc na oderwanie się od peletonu. Po kilkunastu kilometrach rywalizacji, ucieczkę utworzyło trzech zawodników – Michał Żelazowski (Reprezentacja Polski), Nikolaj Mengel (Dania) oraz Cole Kessler (USA).

Trzyosobowy odjazd stopniowo oddalał się od jadącego spokojnym tempem peletonu. Przewaga ucieczki urosła do około 5 minut, gdy z głównej grupy zaatakował Portugalczyk Pedro Silva. Kolarz z Półwyspu Iberyjskiego dzielnie utrzymywał się między ucieczką a peletonem, jednak nie był w stanie zbliżyć się do liderów. Po kilkudziesięciu kilometrach doskoczył do niego Jaka Spoljar (Słowenia), jednak na około 50 kilometrów do mety – gdy teren zaczął być coraz bardziej wymagający – zostali oni doścignięci przez peleton.

Był to moment, w którym główna grupa – tracąca do ucieczki ponad 7 minut – zaczęła przyspieszać i zbliżać się do dobrze współpracującej czołowej trójki.

Ostatnie kilkadziesiąt kilometrów to szaleńcza pogoń peletonu za ucieczką, która nie zamierzała tanio sprzedać skóry. Mimo czołowego wiatru w końcowej fazie etapu, liderzy zachowali wystarczającą przewagę nad główną grupą i powalczyli o zwycięstwo. Na dwa kilometry przed metą zaatakował Nikolaj Mengel, stopniowo oddalając się od Michała Żelazowskiego i Cole’a Kesslera.

Duńczyk utrzymał przewagę i przeciął linię mety na pierwszej pozycji. Dwuosobowy finisz o drugie miejsce padł łupem Michała Żelazowskiego, który na kresce wyprzedził Amerykanina Kesslera.

Główną grupę, z ponad 1,5-minutową stratą, na metę przyprowadził Francesco Busatto (Włochy), finiszujący przed Joshuą Gudnitzem (Dania).

Wyniki pierwszego etapu ORLEN Wyścigu Narodów 2023:

Results powered by FirstCycling.com

 

Poprzedni artykułGiro d’Italia 2023: Vincenzo Nibali honorowym obywatelem miejsca mety 19. etapu
Następny artykułThüringen Ladies Tour 2023: Tryplet Team SD Worx – Mischa Bredewold wygrywa, Marta Lach 4.
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Michael 👎👎👎
Michael 👎👎👎

A kiedy całe wyniki? Liczyłem na zwycięstwo.