fot. SD Worx

Marlen Reusser wyprzedziła na ostatnim etapie baskijskiego wyścigu swoją koleżankę z drużyny SD Worx Demi Vollering i odniosła podwójne zwycięstwo (etap oraz klasyfikacja generalna). Kasia Niewiadoma (Canyon-SRAM) ukończyła zmagania na trzecim miejscu. 

Ostatni etap kobiecego wyścigu dookoła Kraju Basków prowadził wokół stolicy regionu, czyli San Sebastian. Zawodniczki miały do pokonania 115 kilometrów i trzy oznaczone górskie premie – pierwszej, drugiej i trzeciej kategorii. Wśród nich był Jaizkibel, który kibicom kolarstwa znany jest z wyścigu Clásica San Sebastian.

Rywalizacja była dynamiczna od samego startu, ale w kontekście losów etapu i wyścigu wcześniejsze ucieczki nie miały żadnego znaczenia.

Do kluczowych ruchów doszło na ostatnim podjeździe dnia, czyli Mendizzorotz. Tam zaatakowała Annemiek van Vleuten, za którą pojechała liderka wyścigu – Demi Vollering. Kasia Niewiadoma nie była w stanie dojechać do koła tych zawodniczek, ale kolejna grupka, w której znajdowała się Polka trzymała liderki na krótkiej smyczy.

14 kilometrów przed metą Vollering i Van Vleuten zostały doścignięte przez grupkę Kasi Niewiadomej. Zawodniczce Canyon-SRAM towarzyszyła Marlen Reusser oraz Olivia Baril. Odrobinę agresywnej jazdy zaprezentowała Kasia Niewiadoma, która po doścignięciu Holenderek próbowała mocno przyspieszyć, ale na to miała odpowiedź Marlen Reusser, która samotnie ruszyła do przodu. Było to 12,8 km przed metą.

Pogoń hamowała Demi Vollering, która pozwoliła zyskać swojej koleżance z drużyny ponad dwie minuty przewagi. Reusser zdążyła na mecie pocieszyć się, napić i ubrać kurtkę, a następnie obserwowała, jak Vollering wygrywa sprint z grupy goniącej. Ostatecznie zwyciężyła w klasyfikacji generalnej o minutę i 50 sekund.

Dla Marlen Reusser etapowe zwycięstwo w Itzulii oraz zdobycie klasyfikacji generalnej jest drugim i trzecim triumfem na poziomie World Tour w tym sezonie. Kasia Niewiadoma finiszowała piąta, a w GC stanęła na najniższym stopniu podium.

Wyścig Itzulia Women to kolejny popis ekipy SD Worx, która wygrała wszystkie etapy, ma dwie zawodniczki na podium „generalki” oraz zwycięstwo w klasyfikacji górskiej (Demi Vollering).

Wyniki Itzulia Women 2023:

Results powered by FirstCycling.com

Poprzedni artykułHistoria Tour de Pologne (13) – U bram zawodowstwa
Następny artykułGiro d’Italia 2023: Evenepoel i Thomas podsumowują 9. etap jazdy indywidualnej na czas
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W kolarstwie szosowym urzeka ją estetyka tej dyscypliny stojąca w opozycji do cierpienia. Amatorsko jeździ na rowerze górskim i szosowym, przejeżdżając kilka tysięcy kilometrów rocznie.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments