fot. twitter Groupama FDJ/Cassandra Donne

Paul Penhoët (Groupama – FDJ) wygrywa tegoroczną edycję francuskiego wyścigu jednodniowego kategorii 1.1 Tour du Finistère. Wyścig wchodzi w skład prestiżowego cyklu – szosowego Pucharu Francji. Podium uzupełnili Sandy Dujardin (TotalEnergies) oraz Axel Zingle (Cofidis)

Trasa wyścigu nie zmieniła się znacząco w porównaniu do lat poprzednich. Kolarze ruszali w miejscowości Saint-Évarzec i po 194 kilometrach walki po stosunkowo pagórkowatej trasie finiszowali w Quimper. Podczas finałowej rundy zawodnicy czterokrotnie pokonywali wzniesienie Côte de Meilh Stang Vihan (700m; 6.2%).

Po starcie od peletonu oderwała się pięcioosobowa czołówka, w której znaleźli się: Calum Johnston (Caja Rural-Seguros RGA), Iker Ballarin Manso (Euskaltel-Euskadi), Carlos Garcia Pierna (Equipo Kern Pharma), Matisse Julien (Ecoflo Chronos) oraz Axel Narbonne Zuccarelli (Nice Métropole Côte d’Azur). Uciekinierzy zyskali przewagę 3 minut, ale ich przygoda na czele wyścigu zakończyła się około 40 kilometrów przed finiszem.

W końcówce najaktywniejszą ekipą zdecydowanie była drużyna Lotto Dstny, lecz żaden z ich ataków nie zakończył się sukcesem. Finałowy sprint z uszczuplonej, około dwudziestoosobowej grupy okraszony był kraksą, gdzie ucierpiał między innymi obrońca tytułu z zeszłego roku – Julien Simon (TotalEnergies). Chaotyczną końcówkę najlepiej rozegrał 21-letni Francuz Paul Penhoët (Groupama – FDJ) i to on mógł cieszyć się ze swojego pierwszego zawodowego zwycięstwa. Za jego plecami linię mety przecięli jego dwaj rodacy – Sandy Dujardin (TotalEnergies) i Axel Zingle (Cofidis).

W wyścigu brało udział dwóch Polaków – Łukasz Owsian (Team Arkéa Samsic), który zakończył zmagania na 42. miejscu oraz Hubert Grygowski (CIC U Nantes Atlantique), który nie ukończył zmagań.

Results powered by FirstCycling.com

Poprzedni artykułBretagne Ladies Tour CERATIZIT 2023: Valentine Fortin wygrywa na koniec, Dominika Włodarczyk 5. w „generalce”
Następny artykułPrzez Rubikon – zapowiedź 9. etapu Giro d’Italia 2023
Kolarstwem interesuje się ponad połowę swojego życia. Uwielbia wszystko związane z tym zakręconym sportem pisanie, mówienie czy wreszcie samo uprawianie go sprawia mu masę radości. Na szosie trenuje z różnymi skutkami od 6 lat, ścigając się jako junior a obecnie amator.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments