Buty Fizik Vento OMNA to stosunkowo świeża propozycja włoskiego producenta dla nas szosowców. Testowaliśmy je kilka tygodni, oto nasze wrażenia z jazdy.

Do produkcji zostały użyte materiały bardzo wysokiej jakości. Wierzchnia część prezentuje się świetnie. Kolor testowanego buta mieniąc się w słońcu nie daje się jednoznacznie zdefiniować. Trzymając buta w ręku, czuć że ma się do czynienia ze starannie wykonanym produktem. Fizik Vento OMNA został wyposażony w komfortowy system zapięcia BOA1 Li2 Dial C.

Podeszwa R5 wykonana z tworzywa sztucznego zapewnia może nie najwyższą sztywność, ale na poziomie pozwalającym na optymalne przekazanie mocy na pedały. W podeszwie Fizik zastosował również pomysłowe wloty powietrza w przedniej części buta tuż przed blokiem pedału. Wloty te są skonstruowane w taki sposób, aby maksymalnie ułatwiać przepływ powietrza od spodu buta do wewnątrz, zwiększając komfort termiczny stóp w cieplejsze dni.

Po kilku tygodniach jazdy chciałbym opowiedzieć jak zastosowane rozwiązania sprawdzały się w moim przypadku.

Buty do testów przyjechały w kolorze, którego ja nie umiem nazwać. Producent przychodzi z pomocą i podaje kolor „Metal/Black”, czyli taki metaliczny, lekko miedziany, lekko grafitowy, niecodzienny, wyróżniający się. W każdym razie – nie czarny 🙂 Jak by go nie nazwać, jedno jest pewne – buty od strony  wizualnej od razu przypadły mi do gustu. I spodobają się zapewne wielu osobom, które dopuszczają inny kolor butów szosowych niż biały.

Przed pierwszym treningiem zastanawiałem się czy jedno zapięcie BOA się sprawdzi. W końcu od dłuższego czasu korzystałem z butów z dwoma pokrętłami, które przynajmniej w teorii zapewniają lepsze dopasowanie do stopy. Pamiętałem też swoją nieudaną znajomość z pewnym modelem butów zapinanym właśnie jednym pokrętłem. I tu spore zaskoczenie, bo po zaledwie kilku kilometrach zapomniałem, że zmieniłem buty.

Pokrętłem łatwo manipulować w trakcie jazdy (w obie strony), linki mechanizmu zaciskają się równomiernie. Zapewne pomaga też fakt, że cholewka jest wykonana z miękkiego materiału, co dodatkowo korzystnie wpływa na dopasowanie do stopy. Nie czułem mrowienia spowodowanego zbyt dużym naciskiem w żadnym punkcie wiązania. Nie miałem też wrażenia, żeby but w którymkolwiek miejscu był zbyt luźny. Jednym słowem dopasowanie rewelacyjne. Mechanizm BOA zdał test na 6!

Na doskonałe trzymanie stopy ma też wpływ wnętrze buta, a w szczególności bardzo dobrze wyprofilowany zapiętek z gumowymi elementami antypoślizgowymi.

System wentylacji butów też wydaje się zdawać egzamin. Składają się na niego oczywiście same wentylowane cholewki, ale również patent zastosowany w podeszwie buta, o którym wspomniałem na wstępie. Całość sprawdza się bardzo dobrze, przynajmniej w obecnych warunkach wiosennych. Stopy nawet podczas intensywnych dłuższych intensywnych treningów nie pociły się nadmiernie.

Mimo iż podeszwa nie może pochwalić się najwyższym indeksem sztywności, to podczas powtórzeń szybkościowych, gdzie ta sztywność jest bardzo istotna, nie czułem żeby uciekały mi cenne waty. Zapewne w trakcie testów w warunkach laboratoryjnych różnica byłaby zauważalna, ale podczas amatorskich zawodów, czy kolarskich ustawek, istotnych różnic raczej nie odczujemy.

Fizik Vento Omna to produkt ze średniego segmentu. Wygląda jednak i leży na nodze jak produkt z najwyższej półki. To rewelacyjny stosunek jakości do ceny, który docenią przede wszystkim ambitni amatorzy.

Cena detaliczna: 719 PLN

Dystrybutor: Aspire Sports

 

Poprzedni artykułDavid Gaudu: „Chcę mieć Pinota w ekipie na Tour de France”
Następny artykułNa dach Apeninów – zapowiedź 7. etapu Giro d’Italia 2023
Kolarz szosowy Warszawskiego Klubu Kolarskiego, członek juniorskiej kadry narodowej, interesuje się zagadnieniami związanymi z dietetyką i zdrowym odżywianiem, specjalista od jazdy na czas i na etapach w górach. Im trudniej, tym lepiej. Być może dlatego na liście największych kolarskich marzeń wysokie miejsce zajmuje start w wyścigu Paris-Roubaix. A to największe? Mistrzostwa Świata!
guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Karol
Karol

Na wstępie przepraszam. Skrzywienie po zajęciach z optymalizacji, gdzie profesor wyczulał nas na nadużywanie słowa „optymalny” 😉

„Podeszwa R5 wykonana z tworzywa sztucznego zapewnia może nie najwyższą sztywność, ale na poziomie pozwalającym na optymalne przekazanie mocy na pedały.”

optymalny «najlepszy z możliwych w jakichś warunkach» (https://sjp.pwn.pl/slowniki/optymalny.html)

Nie ma butów pozwalających na lepsze przekazywanie mocy na pedały w podobnych warunkach? 😉

MarekeM
MarekeM

Karol… Majtki za ciasne?

Zibi
Zibi

Brawo Karol! Marek na podstawowy kurs logiki.