fot. KTK Kalisz

Zakończył się rozgrywany po raz 32. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Juniorów o Puchar Prezydenta Miasta Grudziądza. Ostatni etap z metą w tytułowym mieście tej imprezy wygrał Victor Vad, a z triumfu w całym wyścigu cieszyć mógł się niezwykle aktywnie jadący każdego dnia Marceli Pera z SMSu Toruń.

Ostatniego dnia organizatorzy jedynej polskiej imprezy z kalendarza UCI dla tej kategorii wiekowej przygotowali 85-kilometrowy etap, na który składały się 2 duże pętle ze startem i metą w Grudziądzu. Jak każdego dnia na zawodników czekały 3 lotne premie w sekundami bonifikat, a do rywalizacji dziś w koszulce lidera klasyfikacji generalnej przystępował Marceli Pera (SMS Toruń, na co dzień KTK Kalisz).

fot. Procyclingstats

Punktualnie o 8:30 grupa 79 juniorów wyruszyła na trasę finałowego etapu. Od samego startu tempo było bardzo wysokie, a my ponownie oglądaliśmy masę ataków. 70km przed metą, w miejscowości Wiewiórki, zdawało się, że peleton porwie się na kilka części, ale ostatecznie próba rantu mimo mocnego zachęcania kolegów przez jednego z Litwinów zakończyła się niepowodzeniem.

65km przed metą, jak każdego dnia, na atak zdecydował się będący obecnie wiceliderem klasyfikacji generalnej Davis Gludavs (Reprezentacja Łotwy). 17-latek zyskał co prawda kilkadziesiąt metrów przewagi, ale wszyscy byli świadomi, że nie można go odpuścić i jeszcze przed premią w Radzyniu Chełmińskim było po tej akcji.

Tam po sekundy bonifikat sięgnęli kolejno Aironas Gerdauskas (Reprezentacja Litwy), Igor Włodarczyk (ALKS Stal Grudziądz) i Szymon Ilski (Region Poznań). Szczególnie ważny wynik był to dla reprezentanta gospodarzy, który dzięki temu wirtualnie przesunął się z 9. na 6. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Niedługo później akcję zaczepną zainicjował Tomasz Listwoń (SMS Świdnica), a dołączyli do niego Ville Merlöv (Team Bach Advokater-CEC) i Paul-Felix Petry (Reprezentacja Niemiec). Grupka przez kilkanaście kilometrów utrzymywała około 15 sekund przewagi, ale tuż przed linią mety będącej po pierwszej premii miejscem rozegrania drugiej lotnej premii peleton złapał harcowników.

Przed swoją publicznością po kolejne 3 sekundy sięgnął Igor Włodarczyk (ALKS Stal Grudziądz), który tym samym zapewnił sobie wygraną w klasyfikacji najaktywniejszego. Po bonifikaty sięgnęli także Linus Larsson (Team Bach Advokater) i Felix Rintisch (LV Brandenburg). Na półmetku w peletonie byli wszyscy istotni dla generalki zawodnicy.

Średnia prędkość z pierwszej godziny wyniosła przeszło 45km/h. Mimo takiego tempa próby ataków nie ustawały, a kolejny skok wykonali aktywny już wcześniej Aironas Gerdauskas (Reprezentacja Litwy) i Jakob Falk Paarup (Team Bach Advokater-CEC). Duet z przewagą kilkunastu sekund zbliżał się do ostatniej lotnej premii w Wiewiórkach.

Skoro była szansa na sekundy bonifikat to i ponownie nastąpiło przyspieszenie w peletonie. Główna grupa skasowała dwójkę harcowników, a na premii zameldowali się kolejno Adam Bronakowski (Region Warmii i Mazur), Igor Włodarczyk (ALKS Stal Grudziądz) oraz Linus Larsson (Team Bach Advokater).

Na 26km przed metą ponownie zawiązała się akcja, a tym razem na czele kręcili Jakob Falk Paarup (Team Bach Advokater-CEC), Paul-Felix Petry (Reprezentacja Niemiec), Kristupas Mikutis (Reprezentacja Litwy), Peter Øxenberg Hansen (Team Vifra Kvickly Odder) i Kacper Kozak (SMS Świdnica). Piątka wypracowała sobie jednak maksymalnie 15 sekund przewagi.

Kolejne kilometry mijały bardzo szybko, a różnica cały czas oscylowała wokół 10 sekund. Przeciąganie liny trwało w najlepsze i na 10km przed metą wciąż nie było wiadomo jak zakończy się dzisiejszy etap. Na 7000 metrów przed końcem harcownicy skapitulowali, a to wróżyło, że w Grudziądzu obejrzymy sprinterski pojedynek. Takowy był na rękę zwłaszcza dla lidera wyścigu – Marceli Pera (SMS Toruń) w takim scenariuszu nie miał możliwości by stracić prowadzenie. Nasz pierwszoroczny junior był zatem bardzo blisko swojego pierwszego dużego sukcesu w tej kategorii wiekowej.

Już na ulicach Grudziądza na atak zdecydował się jeszcze Victor Vad (Tscherning Cycling Academy). Duńczyk długo utrzymywał się przed peletonem, samotnie wpadł na ostatnią prostą i z minimalną przewagą przeciął linię mety jako pierwszy. Etapowe podium uzupełnili Szymon Wiśniewski (UKS Copernicus CCC Toruń) i najlepszy w Chełmży Girts Harkins (Reprezentacja Łotwy), a na 4. miejscu kreskę przeciął Igor Włodarczyk (ALKS Stal Grudziądz).

Wyniki 4. etapu 32. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Juniorów o Puchar Prezydenta Miasta Grudziądza:

Wyniki dostarcza FirstCycling.com

Transmisja:

Poprzedni artykułAdam Yates: „Tadej Pogačar podczas Tour de France będzie latał”
Następny artykułDobra forma weteranów przed Giro d’Italia
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Szymon
Szymon

Wielkie gratulacje👏 być może to przyszłość naszego kolarstwa, bo przecież on jest tylko pierwszoroczny