fot. KTK Kalisz

Rozpoczęła się rywalizacja w jedynej imprezie UCI dla juniorów w Polsce. Zwycięzcą pierwszego etapu i tym samym liderem klasyfikacji generalnej został Alfred Kongstad z duńskiego Team Bach Advokater-CEC. 17-latek był najszybszy z 5-osobowej ucieczki, w której na 2. miejscu zafiniszował Marceli Pera, a 4. był Igor Włodarczyk. Przez zawodnikami jeszcze 3 dni ścigania.

Premierowy etap zmagań w ramach 32. Międzynarodowego Wyścigu o Puchar Prezydenta Miasta Grudziądza prowadził z Gruty do Łasina. Kolarze najpierw pokonywali 4 lokalne rundy o długości 16km każda, a następnie zjeżdżali w stronę mety, którą przecinali po nieco ponad 100km rywalizacji. Na trasie zaplanowano 3 lotne premie.

fot. Procyclingstats

Po starcie zawiązała się 5-osobowa ucieczka w składzie Igor Włodarczyk (ALKS Stal Grudziadz), Marceli Pera (SMS Toruń), Alfred Kongstad (Team Bach Advokater-CEC Junior), Daniel Mathieu Vivier Brockhoff (Team Vifra Kvickly Odder) oraz Hugo Rishøj (Tscherning Cycling Academy Junior). Pierwszą lotną premię z odjazdu, który utrzymywał około 40 sekund przewagi wygrał ścigający się na co dzień w barwach KTK Kalisz Marceli Pera, drugi był Duńczyk Hugo Rishøj, a trzecie miejsce zajął na niej przedstawiciel gospodarzy – Igor Włodarczyk.

W kontrze za uciekającą piątką niedługo później znalazł się Davis Gludavs (Reprezentacja Łotwy). Młody Łotysz nie dał jednak rady przeskoczyć i na 45km przed metą wrócił do peletonu, który tracił nieco ponad minutę do czołowej piątki. Ta cały czas zgodnie współpracowała i z mniej więcej taką samą przewagą dotarła na drugą lotną premię w Rogóźnie. na tej jako pierwszy zameldował się Alfred Kongstad, drugi był kolejny z Duńczyków Hugo Rishøj, a po sekundę sięgnął Igor Włodarczyk.

Harcownicy zgarniali kolejne bonifikaty, które mogą być niezwykle cenne w kontekście klasyfikacji generalnej wyścigu składającego się z 4 płaskich etapów. Ucieczka tymczasem zdołała z przewagą prawie minuty dotrzeć także na ostatni lotny finisz w okolicach Młynów Szczepanki.

Średnia prędkość dzisiejszej rywalizacji wynosiła przeszło 44km/h i w ten sposób szybko znaleźliśmy się na ostatniej premii. 5km przed metą po bonusowe sekundy sięgnęli kolejno Alfred Kongstad, Marceli Pera i Hugo Rishøj – odjazd miał w tym miejscu nadal około 20 sekund przewagi i zanosiło się, że na ostatnią chwilę peleton złapie dzielnych uciekinierów.

Dokładnie taka sama kolejność była także na mecie, bowiem harcownicy w tylko sobie znany sposób zdołali utrzymać przewagę i rozegrać między sobą finisz. Peleton stracił do odjazdu kilkanaście sekund, co może oznaczać, że czołowa piątka zyskała bardzo cenną przewagę w klasyfikacji generalnej. Do końca rywalizacji jednak jeszcze 3 dni ścigania.

Wyniki 1. etapu Wyścigu o Puchar Prezydenta Miasta Grudziądza 2023:

Wyniki dostarcza FirstCycling.com

Transmisja:

Poprzedni artykułRafał Majka Gran Fondo – wyścig dla amatorów kolarstwa z „zawodowym wspraciem” medalisty olimpijskiego
Następny artykułTour de Romandie 2023: Juan Ayuso wygrywa czasówkę
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Bartek
Bartek

Ucieczka wywiązała się po dużej kraksie na 2 km, część peletonu leżała (kilka karetek było potrzebnych, uczestnicy ze złamaniami rąk), a część musiała się zatrzymać. Trasa kiepsko zabezpieczona co było widać w transmisji po samochodach stojących częściowo na jezdni, pod prąd jadących kolarzy. Dobrze, że i tym razem nie doszło do tragedii. Szanowny portalu jako pasjonat kolarstwa proponuję większą uwagę zwrócić na bezpieczeństwo uczestników zwłaszcza tych młodych. Pozdrawiam serdecznie