fot. Josef Vaishar | Cycling Photograpy

Dominika Włodarczyk zwyciężczynią pierwszego etapu w ramach 35. edycji Gracia Orlová! Co oczywiste to zawodniczka MAT ATOM Deweloper Wrocław została także liderką klasyfikacji generalnej 4-dniowej imprezy. 

Rywalizacja rozpoczęła się w mieście Orlová, skąd poprzez 104km kolarki kierowały się w stronę Štramberku. Po drodze do pokonania były 2 lotne i 4 górskie premie, a piąta takowa prowadziła na metę – ostatnie 1100 metrów było nachylone średnio pod kątem 8,6%. To zapowiadało ciekawy pojedynek w końcówce.

Po starcie tempo było bardzo wysokie, a peleton niejednokrotnie rwał się na mniejsze grupy. Nikomu jednak nie udawało się oderwać, a z pierwszej grupy po premierowe punkty do klasyfikacji górskiej wyskoczyła Malwina Mul (MAT ATOM Deweloper Wrocław).

Zdjęcie

Na czele peletonu najmocniej pracowały dziś grupy Fenix-Deceuninck Continental i UAE Development Team. Szczególnie belgijska formacja zdawała się celować w utrzymanie głównej grupy w całości i urywanie co słabszych rywalek, aniżeli odjeżdżanie. Taka praca poskutkowała tym, że w drugiej połowie etapu uformowała się ledwie 15-osobowa czołówka, w której ogromną przewagę liczebną miały zawodniczki tych dwóch drużyn oraz z reprezentacji Belgii. 2 swoje przedstawicielki miał tam także MAT ATOM Deweloper Wrocław.

Zdjęcie

25km przed metą wszystko się ponownie wjechało. Wówczas na czele peletonu znalazły się kolarki MAT ATOM Deweloper Wrocław, które wyraźnie celowały w wygraną na dzisiejszym górskim finiszu. Kolejne raporty na 10 i 5 kilometrów do mety brzmiały jasno – „główna grupa nadal razem”. Wszystko miało się zatem rozegrać na finałowej ściance o długości 1100 metrów i średnim nachyleniu 8,6%.

Zdjęcie

Nie znamy dokładnego przebiegu rywalizacji na finałowym wzniesieniu w Štramberku, ale jedno jest pewne – jako pierwsza na szczycie zameldowała się Dominika Włodarczyk i to zawodniczka MAT ATOM Deweloper Wrocław została pierwszą liderką 35. Gracia Orlová. Wyższość Polki, która rok temu na tym podjeździe była czwarta, musiały uznać dwie Szwedki – druga wówczas Jenny Rissveds i ścigająca się na co dzień w worldtourowym FDJ-SUEZ Emilia Fahlin.

Warto też wspomnieć, że koszula najlepszej góralki oraz prowadzenie w klasyfikacji najaktywniejszej znajdują się w rękach innej zawodniczki wrocławskiego zespołu, a mianowicie Malwiny Mul.

Zdjęcie

Wyniki 1. etapu 35. Gracia Orlová:

Wyniki dostarcza FirstCycling.com

Poprzedni artykułPrzepychanki o termin Mistrzostw Polski Masters 2023 – list otwarty organizatora do PZKol
Następny artykułGiro d’Italia 2023: Henri Vandenabeele nie weźmie udziału z powodu covid-19
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments