W ten weekend rozegrano równolegle w dwóch lokalizacjach drugą serię Pucharu Polski w sezonie 2023. Kolarze i kolarki rywalizowali w Kraśniku oraz Strzelcach Krajeńskich zarówno w jeździe indywidualnej na czas, jak i w wyścigach ze startu wspólnego.

Zacznijmy przegląd wyników od soboty i zmagań w Kraśniku. Tam czasówkę w kategorii elity kobiet wygrała Marianna Hall (GKS Cartusia Kartuzy), która pokonała rywalizujące z nią na tym samym dystansie juniorki – Marię Klamut (KS Społem Łódź) i Amelię Ciurzyńską (GKK Opty Mazowsze).

W 17-osobowej stawce orlików najszybciej trasę pokonał Igor Sęk (Voster ATS Team), za którym sklasyfikowano trzech zawodników gospodarzy tej rundy Pucharu Polski – zespołu Lubelskie Perła Polski. 2. miejsce zajął Dominik Ratajczak, a na 3. pozycji sklasyfikowany został Mikołaj Szulik.

Wśród juniorów zwycięzcą został Franciszek Kocur (UKS Avatar), a wraz z nim na podium jazdę indywidualną na czas skończyli Szymon Czerniecki (CZKKS Kolejarz Jura Częstochowa) i Jakub Jankowski (UKS Avatar). Najlepszym juniorem młodszym w aż 64-osobowej stawce został Bartłomiej Kamiński (Medisept Mayday Team), a wśród jego rówieśniczek triumfowała Auguste Audinyte (Reprezentacja Litwy).

Zwycięzcami zostali także Mikołaj Klaczkowski (KLKS Azalia Brzóza Królewska – młodzik), Magdalena Polańska (Fundacja Klub Kolarski Agnieszki Skalniak – młodziczka), Bartosz Łyszkowski (KKS Ciechanów – żak) i Wiktoria Madejska (LMGKK Ziemia Brzeska – żakini).

PEŁNE WYNIKI Z SOBOTY W KRAŚNIKU

W niedzielę rywalizował cały przekrój kategorii wiekowych. W wyścigu ze startu wspólnego triumfatorem w elicie mężczyzn został Dariusz Kołakowski (TCC Coach Spica Solutions), a podium uzupełnili jego klubowi koledzy Marcin Sztuka i Łukasz Janowski. Na tej samej trasie i prawdopodobnie w tym samym peletonie jechali także orlicy i juniorzy – w kategorii do lat 23 wygrał na solo Kacper Maciejuk (Santic-Wibatech), a nieco ponad 20 sekund po nim metę przecięli Łukasz Juszczak (Lubelskie Perła Polski) i Franciszek Kaczorowski (CC Villeneuve Saint-Germain). Wśród juniorów podium wyglądało następująco: 1. Jakub Jankowski (UKS Avatar), 2. Piotr Kuś (MLKS Wieluń) i 3. Franciszek Kocur (UKS Avatar).

W połączonej stawce elity kobiet, orliczki i juniorki na metę dotarło jedynie 7 pań, a wygrała Katarzyna Wilkos (MAT Atom Deweloper Wrocław) przed juniorkami Martą Marek (CZKKS Kolejarz Jura Częstochowa) i Marią Klamut (KS Społem Łódź). Wśród juniorów młodszych triumfatorem został Mikołaj Mroczkowski (Stajnia Rowerowa Intercars Team), a jego najlepszą rówieśniczką została Auguste Mikutyte (Reprezentacja Litwy).

W pozostałych kategoriach zwycięzcami zostali dokładnie ci sami zawodnicy i zawodniczki co w sobotę, czyli kolejno Mikołaj Klaczkowski (KLKS Azalia Brzóza Królewska – młodzik), Magdalena Polańska (Fundacja Klub Kolarski Agnieszki Skalniak – młodziczka), Bartosz Łyszkowski (KKS Ciechanów – żak) i Wiktoria Madejska (LMGKK Ziemia Brzeska – żakini).

PEŁNE WYNIKI Z NIEDZIELI W KRAŚNIKU

Drugi z Pucharów Polski, ten dla zachodniej części naszego kraju, został rozegrany w Strzelcach Krajeńskich. Tam również w sobotę rywalizowano w jeździe indywidualnej na czas, a najstarszą z męskich kategorii wiekowych byli juniorzy. Na podium stanęli Marceli Pera (KTK Kalisz), Dawid Wika-Czarnowski (UKS TFP Jedynka Kórnik) i Ksawery Adaszak (Akademia Kolarska Bonecki Team).

Wśród pań na tym samym dystansie rywalizowała elita pań, orliczki i juniorki, a najszybciej trasę pokonała Aurela Nerlo (Massi – Tactic Women Team). Drugie miejsce zajęła jej klubowa koleżanka z Niemiec Corinna Lechner, a podium uzupełniła najlepsza z kolarek do lat 23 – Kamila Mróz (GKS Cartusia Kartuzy). Jej wyższość nieznacznie musiała uznać Anna Długaś (LARK Ziemia Darłowska), a 5. miejsce open i trzecie wśród orliczek zajęła Laura Rybkiewicz (LARK Ziemia Darłowska). Najlepszą juniorką została kolejna z Darłowianek – Zofia Jakubowska.

Wśród juniorów młodszych wygrał Jan Jackowiak (UKS Copernicus Toruń CCC), jego najlepszą rówieśniczką została inna z „pomarańczowych” Maria Okrucińska, zwycięzcą w młodziku był Igor Juszczak (UKS Koźminianka Koźminek), a młodziczką Nicole Kurek (UKS TFP Jedynka Kórnik).

PEŁNE WYNIKI Z SOBOTY W STRZELCACH KRAJEŃSKICH

Na koniec przyjrzyjmy się niedzielnym wyścigom ze startu wspólnego. Wśród juniorów po 110km doszło do czwórkowego finiszu, który wygrał Wiktor Gałdyn (KTK Kalisz). Podium uzupełnili Dawid Wika-Czarnowski (UKS TFP Jedynka Kórnik) i Igor Włodarczyk (ALKS Stal Grudziądz).

Wśród pań, które jechały w jednym peletonie połączone jak w sobotę, pierwsza metę przecięła Corinna Lechner (Massi – Tactic Women Team), a 15 sekund po niej finisz o drugie miejsce wygrała najlepsza z orliczek Laura Rybkiewicz (LARK Ziemia Darłowska). 3. metę przecięła Aurela Nerlo (Massi – Tactic Women Team), najlepszą juniorką była 4. Zofia Jakubowska (LARK Ziemia Darłowska), która na kresce pokonała 2. wśród orliczek Kamilę Mróz (GKS Cartusia Kartuzy). Peleton stracił do tej piątki przeszło 6 minut.

Na solo na metę wpadł także najlepszy junior młodszy, a był nim Marcin Włodarski (UKS Koźminianka Koźminek). O wygranej wśród jego rówieśniczek zadecydował trójkowy finisz, który wygrała Emilia Wojciechowska (UKS TFP Jedynka Kórnik), najlepszym młodzikiem został Igor Juszczak (UKS Koźminianka Koźminek), a młodziczką Nicole Kurek (UKS TFP Jedynka Kórnik).

PEŁNE WYNIKI Z NIEDZIELI W STRZELCACH KRAJEŃSKICH

Poprzedni artykułUdana operacja nadgarstka Tadeja Pogačara
Następny artykułLiège-Bastogne-Liège 2023: Pidcock, Buitrago i Healy o swoim życiowym monumencie
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.