Foto: Capucine Pourre/ Team Cofidis

Victor Lafay (Cofidis) po ładnej walce wygrał trzecią edycję Classic Grand Besançon Doubs. 

Trzecia edycja francuskiej jednodniówki prowadziła z Besançon do Montfaucon i liczyła niespełna 170 kilometrów. Na pagórkowatej trasie było kilka podjazdów, w tym finałowy na metę o długości 3,8 km i średnim nachyleniu 9,1%.

Jedynym Polakiem na liście startowej był Hubert Grygowski (CIC U Nantes Atlantique).

Po kilku atakach wykrystalizował się odjazd, w którym kręcili: Rory Townsend (Bolton Equities Black Spoke), Charlie Quarterman (Team Corratec), Wesley Mol (Bike Aid), Emil Mielke Vinjebo (Leopard TOGT Pro Cycling), Morné Van Niekerk (St Michel – Mavic – Auber93) i Sean Christian (reprezentacja USA).

Ucieczka uzyskała nawet pięć minut przewagi. Niestety nie obyło się bez kraks i ucierpieli między innymi Julien Simon i Pierre Latour (obaj TotalEnergies).

W peletonie tempo dyktowali kolarze AG2R Citroën Team, Groupama – FDJ i Cofidis. Jako pierwszy z czołówki odpadł Christian, a na kontrę zdecydowali się Xabier Isasa i Xabier Mikel Azparren (Euskaltel – Euskadi).

Na Côte de la Malate (3.3km; 9.5%) z ucieczki odpadli Quarterman, Vinjebo i Mol. Prowadząca dwójka miała niewiele ponad minutę przewagi na 40 kilometrów przed metą.

Peleton sukcesywnie niwelował straty głównie dzięki kolarzom Cofidis i AG2R Citroën Team. Dwójka mimo ambitnej jazdy została doścignięta na 14 kilometrów przed metą.

Kolejne minuty to rozkręcanie tempa przed finałowym podjazdem. W czołówce zostało około 25 kolarzy. Zaatakował jako pierwszy Lenny Martinez (Groupama – FDJ), ale skontrował go Victor Lafay (Cofidis). Na ich kole utrzymał się Roger Adrià (Equipo Kern Pharma).

2000 metrów przed metą odpadł Adria, a z tyłu atakował Guillaume Martin (Cofidis). Raz po raz Martinez „sprawdzał” swojego konkurenta, ale Lafay nie dał się zgubić. Z tyłu próbował dojechać także Thibaut Pinot (Groupama – FDJ). Dojechali natomiast Martin i Adria i czwórka między sobą rozegrała walkę o zwycięstwo.

Pierwszy był Victor Lafay (Cofidis), a drugi Lenny Martinez (Groupama – FDJ).

Wyniki Classic Grand Besançon Doubs 2023:

Results powered by FirstCycling.com

Poprzedni artykułGiro di Sicilia 2023: Alexey Lutsenko bierze wszystko
Następny artykułBez Van der Poela, ale i tak mocni. Alpecin-Deceuninck na Amstel Gold Race
Pismak z pasji, nie z wykształcenia. Wielbiciel scoutingu i skarbów kibica. Pisze to co myśli, a nie co wypada.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments