Foto: Il Giro di Sicilia

Alexey Lutsenko (Astana Qazaqstan Team) wygrał ostatni etap i klasyfikację generalną Giro di Sicilia. 

Ostatni etap wyścigu na Sycylii liczył 216 kilometrów i prowadził z Barcellona Pozzo di Gotto do miejscowości Giarre. Był to zdecydowanie najtrudniejszy odcinek tegorocznej edycji z trzema górskimi premiami najwyższej kategorii, a przewyższenie wyniosło 4122 metry.

W pierwszą akcję zabrali się Alessandro Tonelli (Green Project-Bardiani CSF-Faizanè) i Joey Rosskopf (Q36.5 Pro Cycling Team). Jednak ten odjazd został szybko skasowany. Pierwszy podjazd Floresta (43.3km; 2.7%) spowodował, że wreszcie wykrystalizowała się ucieczka w składzie: Martin Marcellusi i Samuele Zoccarato (obaj Green Project-Bardiani CSF-Faizanè), Negasi Abreha (Q36.5), Alexis Guerin (Bingoal WB), Erik Fetter (Eolo-Kometa), Bart Lemmen (Human Powered Health) oraz Luc Wirtgen (Tudor).

Górską premię wygrał Lemmen, drugi był Guerrin, a trzeci Fetter. Po długim zjeździe na kolarzy czekała cięższa przeprawa, czyli Etna (17.6km długości; średnie nachylenie 6.1%). Tam ucieczka się podzieliła i taka sama sytuacja była w peletonie. Pierwszy na Etnie był Guerin.

Na zjeździe ucieczka została wchłonięta i na czele mieliśmy trójkę: Gianmarco Garofoli (Astana Qazaqstan Team), Kobe Goossens (Intermarché – Circus – Wanty) i Mark Donovan (Q36.5 Pro Cycling Team). 30 kilometrów przed metą dojechali do nich Alexey Lutsenko (Astana Qazaqstan Team) i Damiano Caruso (Bahrain – Victorious). Grupka z Rafałem Majką (UAE Team Emirates) traciła prawie minutę.

Z czołówki odpadł Garofoli. Na Culmine di Scorciavacca (10.2km; 6.4%) zaatakował Lutsenko i nie był w stanie za nim jechać Caruso. Z tyłu tempo dla lidera wyścigu (Finn Fisher Black) dyktował Majka. 24 kilometry przed metą ich strata wynosiła 36 sekund. Dość szybko dojechali oni do Caruso, a potem wchłonęli Goossensa i Donovana.

Dość nieoczekiwanie Caruso nie wytrzymał także tempa Rafała i został za grupą. Widać było, że Finn Fisher Black jechał już końcówką sił i Majka musiał zwolnić. Wykorzystał to Louis Meintjes (Intermarché – Circus – Wanty). Premię górską wygrał Lutsenko, który na szczycie był około 40 sekund przed grupą lidera.

Zwycięzcą klasyfikacji górskiej został Alexis Guerin (Bingoal WB). Kazach z Astany na zjeździe bardzo ryzykował i utrzymywał swoją przewagę, a nawet ją powiększał. Louis Meintjes jechał 20 sekund przed liderem.

Niezagrożony Alexey Lutsenko (Astana Qazaqstan Team) dotarł na solo do mety z przewagą pozwalającą na wygranie klasyfikacji generalnej wyścigu na Sycylii. To pierwsze zwycięstwo Kazacha od ponad roku.

Drugi był Louis Meintjes (Intermarché – Circus – Wanty), a trzeci Vincenzo Albanese (EOLO-Kometa).

Wyniki ostatniego etapu Giro di Sicilia 2023:

Results powered by FirstCycling.com

Poprzedni artykułElizabeth Deignan wcześniej wróci do ścigania?
Następny artykułClassic Grand Besançon Doubs 2023: Victor Lafay wygrywa trzeci raz w karierze
Pismak z pasji, nie z wykształcenia. Wielbiciel scoutingu i skarbów kibica. Pisze to co myśli, a nie co wypada.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł

Niesamowita praca Rafała. Widać, że jest w dobrej formie. Trochę żal było patrzeć jak się męczy ewidentnie słabszego kolegi, który ledwo utrzymał koło do mety. Myślę, że gdyby nie sytuacja z sekundami przewagi to Rafał byłby na podium tego wyścigu.