fot. HRE Mazowsze Serce Polski / Mario Stiehl

Piąte miejsce w niedzielnym GP Adria Mobil zajął Norbert Banaszek (HRE Mazowsze Serce Polski). W czołowej dziesiątce finiszował też Jakub Murias (Voster ATS Team), który uplasował się na 9. pozycji. Zwyciężył Słoweniec Tilen Finkšt (Adria Mobil).

Serię trzech słoweńskich jednodniówek zakończył wyścig GP Adria Mobil ze startem i metą w Novym Mescie. Trasa dzisiejszych zmagań była pagórkowata i mierzyła 180 kilometrów. W pierwszej części rywalizacji kolarze dwukrotnie pokonywali podjazd pod Brezovicę (7,9 km; 4,2%), a następnie przenieśli się na pofałdowaną, 22-kilometrową rundę (4x).

Na starcie stanęły dwie polskie ekipy kontynentalne – Voster ATS Team (Jakub Murias, Igor Sęk, Mateusz Kostański, Artur Sowiński, Mateusz Grabis) i HRE Mazowsze Serce Polski (Adrian Banaszek, Norbert Banaszek, Marcin Budziński, Tomasz Budziński, Maksymilian Radosz, Adam Stachowiak, Jeppe Aaskov Pallesen), a także Piotr Pękala, Bartłomiej Proć i Szymon Tracz z Santic-Wibatech.

W pierwszej części wyścigu na czele uformowała się spora ucieczka, w której znalazło się trzech polskich zawodników: Artur Sowiński (Voster ATS Team), a także Tomasz Budziński i Adam Stachowiak (HRE Mazowsze Serce Polski). Oprócz nich, odjazd tworzyli: Gregor Matija Cerne (mebloJOGI Pro-concrete), Fabian Schormair (Santic-Wibatech), Felix James Meo (Maloja Pushbikers), Riccardo Lucca (Green Project-Bardiani CSF-Faizanè), Dylan Hopkins (Ljubljana Gusto Santic), Giovanni Bortoluzzi (Cycling Team Friuli ASD) oraz Aljaz Jarc (Adria Mobil).

Gdy rozpoczęła się transmisja, do mety zmagań pozostawało niespełna 70 kilometrów, a z peletonu kontratakowało kilku zawodników, w tym: Gal Glivar (Adria Mobil) czy Matteo Scalco (Green Project-Bardiani CSF-Faizanè), którzy po chwili dołączyli do czołówki. W głównej grupie tempo dyktowali kolarze ATT Investments, którzy trzymali ucieczkę na około minutowej smyczy i wydawali się mieć wszystko pod kontrolą, jednak wcale tak nie było.

Kolejne kilometry mijały, a czołowa grupa wciąż miała całkiem spory zapas nad peletonem. Różnica dzieląca dwie grupy zdecydowanie zmniejszyła się na około 25 kilometrów do mety i po chwili odjazd został skasowany. Kilku kolarzy – Willie Smit, Lucas De Rossi (China Glory Continental Cycling Team) czy Gert Kivistik (ATT Investments) pokusiło się wtedy o atak, jednak wszystkie próby oderwania się od peletonu spaliły na panewce.

Na pagórkach na około 10 kilometrów do mety z peletonu przyspieszył Davide De Cassan (Cycling Team Friuli ASD). Wraz z młodym Włochem grupie odjechał aktywny Marton Dina. Współpraca w czołówce nie układała się jednak najlepiej i po chwili obaj kolarze wrócili do peletonu.

Niedługo później do przodu pognali Manuele Tarozzi (Green Project-Bardiani CSF-Faizanè) i Daniil Pronskiy (Astana Qazaqstan Development Team). Ta dwójka utrzymała się na czele nieco dłużej, jednak – podobnie jak w przypadku wcześniejszej próby – została skasowana przez bezwzględny peleton. W końcówce szczęścia szukali jeszcze Tomas Jakoubek (ATT Investments) i Andrey Remkhe (Astana Qazaqstan Team) – bezskutecznie. Gdy tylko dwaj zawodnicy zostali wchłonięci przez grupę, na jej czele pojawiło się trzech kolarzy HRE Mazowsze Serce Polski, w tym mistrz Polski Norbert Banaszek.

Polak w dość chaotycznym sprincie zajął piątą pozycję. Triumfował Tilen Finkšt (Adria Mobil), przed Filippo Fortinem (Maloja Pushbikers) i Lucą Colnaghim (Green Project-Bardiani CSF-Faizanè). W czołowej dziesiątce uplasował się też Jakub Murias (Voster ATS Team), który przeciął linię mety na 9. miejscu.

Wyniki GP Adria Mobil 2023:

Results powered by FirstCycling.com

 

Poprzedni artykułVolta a Catalunya 2023: Primož Roglič i Remco Evenepoel podsumowują wyścig
Następny artykułVelká Bíteš – Brno – Velká Bíteš 2023: Maciej Paterski 4, Paweł Szóstka 5.
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments