fot. Soudal Quick-Step

Settimana Coppi e Bartali rozpoczęło się od spektakularnego sukcesu Remiego Cavagni, który w swoim stylu – po solowym ataku, wygrał z 30-sekundową przewagą nad rywalami. Dla Francuza był to pierwszy triumf od półtora roku.

Ubiegły sezon nie był zbyt dobry dla Remiego Cavagni. Francuz, po raz pierwszy od debiutanckiego sezonu 2017 nie odniósł ani jednego zwycięstwa. Na swój dziewiąty triumf czekał od czasu Tour de Pologne 2019, gdy z 13-sekundową przewagą pokonał drugiego Joao Almeidę na trasie w Katowicach. Teraz, po półtorarocznej przerwie, znów może cieszyć się z sukcesu – na ostatniej górskiej premii, 37 kilometrów przed metą Włoch zaatakował i utrzymał się przed goniącą go grupą aż do samej mety.

Po wygranej trudno było odnieść wrażenie, by Francuzowi dłuższa przerwa od wygrywania specjalnie ciążyła. W swojej poetapowej wypowiedzi, którą można znaleźć na oficjalnej stronie Soudal-Quick Step nie wspomina o żadnej uldze.

Gdy przyjeżdżałem na wyścig, mój plan był taki, żeby przejechać każdy etap tak, jakby był wyścigiem jednodniowym. Zamierzałem rozpoczynać każdy wyścig z myślą, by spróbować czegoś na ostatnich dziesięciu kilometrach. Tylko że gdy na ostatniej wspinaczce zobaczyłem okazję, postanowiłem zdać się na swój instynkt. Kiedy tylko udało mi się zdobyć przewagę, postanowiłem, że muszę zrobić wszystko, by sięgnąć po zwycięstwo. Poczułem ogromną motywację.

– zaczyna swoją wypowiedź kolarz, dla którego nie jest to wcale pierwszy dobry występ w tym sezonie – już w lutym, podczas Volta ao Algarve zajął bowiem 2. miejsce na etapie jazdy indywidualnej na czas. Przegrał tam jedynie ze Stefanem Kungiem, natomiast na pokonanym polu pozostawił m.in. Filippo Gannę i obecnego mistrza świata – Tobiasa Fossa.

To dobry początek sezonu. Byłem pewny siebie od początku wyścigu, a to zwycięstwo dało mi niewiarygodnego kopa. Cieszę się z tego, co udało mi się zrobić, ale z sukcesu Mauro również. Jesteśmy dobrymi kolegami i całkiem niedawno rozmawialiśmy o tym, że fajnie byłoby osiągnąć jakiś sukces podczas tego wyścigu – dość szybko udało się to nam obu.

dodaje.

Kto wie, czy w kolejnych dniach Francuz nie dorzuci do swojego dorobku kolejnych zwycięstw. Na mecie 1. etapu miał bowiem 32 sekundy przewagi nad peletonem. To wraz z bonifikatą daje mu 36 sekund przewagi, nad drugim Mauro Schmidem, 38 nad trzecim Rickiem Pluimersem i 42 nad resztą stawki.

To już jest duża przewaga w wyścigu, który pozbawiony jest wielkich gór rodem z wielkich tourów, a podczas ostatniego Tour de Pologne, gdzie zajął 4. miejsce w klasyfikacji generalnej, Francuz pokazał, że gdy tylko jest taka potrzeba, potrafi bardzo dobrze minimalizować straty na pagórkowatych etapach. Należy również pamiętać o tym, że przed kolarzami jest jeszcze 19-kilometrowa czasówka, na której powinien zyskać kolejne sekundy nad rywalami. W tym momencie kwestia końcowego zwycięstwa nie zaprząta jednak jego głowy – myślę tylko o kolejnym etapie – zakończył swoją wypowiedź.

 

Poprzedni artykułGerben Thijssen na dłużej w Intermarché – Circus – Wanty
Następny artykułWorldtourowa gratka dla sprinterów – zapowiedź Classic Brugge-De Panne 2023
Przez dwa lata trenował kolarstwo w Krakusie Swoszowice, marząc o tym, by zostać polską odpowiedzią na Marcela Kittela. Niestety, bezskutecznie - był sprinterem, który nigdy nie dojechał do mety w peletonie. Na szczęście pisanie idzie mu trochę lepiej.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments