fot. Lang Team

W sobotę w hotelu Orea Pyramida w czeskiej Pradze Lang Team zaprezentował trasę ORLEN Wyścigu Narodów, która odbędzie się w dniach 24-28 maja. To pierwszy z trzech wyścigów Pucharu Narodów UCI do lat 23. Podczas pięciu etapów kolarze odwiedzą trzy kraje: Węgry, Słowację i Polskę.

Rywalizacja w drużynach narodowych to jeden z najważniejszych wyścigów etapowych w kategorii UCI do lat 23, w którym biorą udział najlepsze kraje z klasyfikacji UCI, ale także najlepsi młodzi utalentowani kolarze z całego świata.

Kolarstwo to jeden z najpiękniejszych sportów na świecie. Technika, zaskoczenie, adrenalina, która trzyma nas przyklejonych do ekranów, to bezcenne chwile

– mówi Czesław Lang, prezes Lang Team.

Kolarstwo to nie tylko show i pasja, to prawdziwa szkoła życia, ciężkich treningów i pracy zespołowej, dlatego coraz bardziej przekonujemy się i cieszymy, że gorąco pragnęliśmy i zorganizowaliśmy ORLEN Wyścig Narodów jako rundę Pucharu Narodów UCI do lat 23. Dzięki temu młodzi, utalentowani sportowcy mają szansę doświadczyć tego, co kryje w sobie profesjonalizm. Przygotowaliśmy trasę, na której każdy kolarz możesz znaleźć coś dla siebie i poszukać swojej szansy. Sam nie mogę się już doczekać, żeby to zobaczyć na własne oczy

– dodał wicemistrz olimpijski z Moskwy.

Jesteśmy dumni i zaszczyceni, że możemy być częścią Pucharu Narodów i rozwijać wyścig. Dlatego postanowiliśmy wspólnie z Czesławem wydłużyć wyścig do pięciu dni rywalizacji. To więcej o trzy w stosunku do poprzednich edycji. Teraz rywalizacja będzie się toczyła nie tylko w Polsce, ale także w sąsiednich krajach. Ten wyścig daje niepowtarzalną szansę wielu młodym talentom, które będą przyszłością tego wspaniałego sportu

– potwierdza John Lelangue, menedżer generalny Lang Team.

Widzieliśmy już, jak kolarze, którzy wygrali poprzednie edycje, teraz jeżdżą. Osiągają znakomite wyniki na poziomie World Tour. Dla Lang Team priorytetem jest wspieranie przyszłości kolarstwa. Bez wątpienia przyłączam się do myśli Czesława. Mając u boku takiego partnera, jak Orlen, któremu dziękujemy za zaufanie i wsparcie, ten projekt jest jeszcze bardziej solidny

— kontynuował Belg.

Praga i Czechy były tłem dla prezentacji Orlen Wyścigu Narodów 2023, a Lang Team już myśli o integracji Czech w kolejnej edycji wyścigu. W tym sezonie młodzi kolarze zawodowi i amatorzy będą mieli możliwość wzięcia udziału w specjalnym wyzwaniu, które odbędzie się w formie górskiej jazdy indywidualnej na czas 21 maja na jednym z najtrudniejszych podjazdów w Czechach, między miejscowościami Loučná nad Desnou i Dlouhé Stráně. Otwarty dla wszystkich Orlen Wyścig Narodów Grand Prix Challenge, którego sponsorem jest Orlen Benzina, pozwoli kolarzom porównać się z najlepszym czasem osiągniętym przez byłych zawodowców i będzie wstępem do Orlen Wyścigu Narodów.

Tak jak przewidywaliśmy, w przyszłym roku w Czechach odbędzie się etap Orlen Wyścig Narodów. W tym sezonie chcieliśmy jednak pomyśleć o rowerzystach-amatorach i zaproponować im wyzwanie, które pozwoli odkryć miejsce, w którym kolarstwo i przyroda się łączą. Jesteśmy pewni, że dla nich wszystkich będzie to dzień pełen świetnych wibracji

– mówi Czesław Lang.

Cieszymy się, że możemy wspierać najważniejsze wydarzenia sportowe w kraju i za granicą, a Orlen Wyścig Narodów nie jest wyjątkiem. Cieszymy się, że część tego pięknego wyścigu poświęconego kolarzom rekreacyjnym odbędzie się w Czechach i mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy tej wspaniałej górskiej jazdy na czas przeżyją bardzo miłe chwile wśród pięknej przyrody

– powiedziała Anna Ziobroń, dyrektor ds. sponsoringu i marketingu w Orlen Unipetrol.

Ponieważ Orlen prężnie rozwija się na Słowacji i niedawno wkroczył na Węgry, Orlen Wyścig Narodów to niepowtarzalna okazja do zaprezentowania Orlenu w Europie Środkowej jako firmy wspierającej talenty sportowe.

– dodała.

Wyścig będzie szeroko relacjonowany przez media, w szczególności w telewizji, z 26-minutowym codziennym podsumowaniem najważniejszych wydarzeń produkowanym i dystrybuowanym na całym świecie dla pierwszych trzech etapów. Dwa kolejne odcinki, które odbędą się w weekend, będą transmitowane na żywo przez ponad dwie godziny przez TVP Sport w ogólnopolskiej sieci.

Trasa Orlen Wyścigu Narodów 2023:

  • Etap 1: Środa 24 maja: Kaposvár-Balatonföldvár | Węgry
  • Etap 2: Czwartek 25 maja: Hatvan –Bükkszentkereszt | Węgry
  • Etap 3: piątek 26 maja: Levoča-Štrbské Pleso | Słowacja
  • Etap 4: sobota 27 maja: Bukowina Resort –Nowy Sącz | Polska
  • Etap 5: Niedziela 28 maja: Sanok –Hotel Arłamów | Polska

ORLEN Wyścig Narodów to jeden z wyścigów kolarskich należący do prestiżowego cyklu UCI Nations Cup U23. To wyjątkowe wydarzenie, w którym najbardziej utalentowani kolarze z całego świata rywalizują reprezentując swoje kraje. Trasa nadchodzącej, piątej edycji ORLEN Wyścig Narodów przebiegać będzie przez trzy różne kraje. Węgry, Słowację i Polskę. Kolarze będą mieli do pokonania pięć etapów o łącznej długości prawie 700 kilometrów i przewyższeniu ponad 10000metrów. Wyścig UCI poprzedzi impreza dla amatorów – ORLEN Wyścig Narodów Challenge, czyli jazda indywidualna na czas pod górę, z metą na szczycie Dlouhé stráně w Czechach.

Etap rozpocznie się na Węgrzech w Kaposvár – miejscowości znanej z rezerwatu przyrody Zselic i fascynujących pozostałości benedyktyńskiego opactwa Szent Jakab – metę zaplanowano w Balatonföldvár. Jest to świetna lokalizacja do rozpoczęcia kolejnej edycji wyścigu dla kolarzy U23. W 2022 roku właśnie w Kaposvár rozpoczął się etap Giro d’Italia. Trasa jest w większości płaska, co czyni ją idealną dla sprinterów, z wyjątkiem ostatniego odcinka, który charakteryzuje się podjazdem o nachyleniu do 5%. Zapierający dech w piersiach finisz ze wspaniałym widokiem na jezioro Balaton będzie zasłużoną nagrodą dla zwycięzcy etapu.

Drugi etap rozpocznie się w Hatvan, co w lokalnym języku oznacza „sześćdziesiąt”, a legendy mówią, że nazwa ta wynika z odległości dzielącej ją od Budapesztu. Miejsce to w rzeczywistości znajduje się dokładnie sześćdziesiąt kilometrów na wschód od stolicy. Będzie to etap liczny w podjazdy o nachyleniu około 5%. Etap będzie mieć w sumie 2300 metrów przewyższenia. Przed metą w Bükkszentkereszt, w otoczeniu pięknej górskiej scenerii, na kolarzy będzie czekał długi i wymagający podjazd o długości prawie 6 kilometrów.
Trzeci etap odbędzie się na Słowacji. Tam kolarzy przywita zapierająca dech w piersiach sceneria znana. Widok na pasmo Tatr będzie stanowił tło dla tego etapu przeznaczonego w całości dla górali. Trasa jest obfita w bardzo trudne podjazdy o łącznej różnicy wysokości ponad 2300 metrów. Metę poprzedzi dziesięciokilometrowa wspinaczka, która zapewni widowisko do ostatnich metrów przed metą zlokalizowaną w centrum Szczyrbskiego Plesa, raju dla miłośników aktywności i sportów na świeżym powietrzu.
Po etapie na Słowacji, wyścig przeniesie się do Polski, gdzie w Bukowinie rozpocznie się czwarty etap. To kultowe miejsce, w którym wielokrotnie odbywał się Tour de Pologne. Etap otworzy stromy podjazd, a następnie płaski odcinek, który doprowadzi kolarzy do połowy 128-kilometrowego etapu. Etap posiada ciekawy i wymagający odcinek obejmujący 4-kilometrowy podjazd, na którym co roku rozgrywane są Samochodowe Górskie Mistrzostwa Polski. Finisz w Nowym Sączu będzie z pewnością idealny dla sprinterów.
Trasa finałowego etapu wyścigu, będzie prowadzić z Sanoka do Hotelu Arłamów i częściowo pokrywa się z trasą ubiegłorocznego Tour de Pologne. Finałowe wyzwanie, charakteryzuje się kilkoma krótkimi, ale ostrymi podjazdami, które będą sprzyjać kolarzom dobrze czującym się w klasykach. Dodatkową dawkę adrenaliny zapewnią premie specjalne zlokalizowane w Ustrzykach Dolnych i gminie Fredropol. Ostatnie kilometry będą rozstrzygać walkę o zwycięstwo etapu. Kolarze dwukrotnie będą musieli pokonać 2-kilometrowy podjazd o nachyleniu 10%, przy dojeździe do Hotelu Arłamów. To tam zlokalizowano metę otoczoną pięknem Bieszczad, które ukoronuje zwycięzcę piątej edycji.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments