fot. Tour of Estonia

Wielu polskich zawodników, ścigających się w ekipach kontynentalnych, zainaugurowało sezon szosowy chorwackim wyścigiem Trofej Umag. Triumfował w nim Adam Toupalik (Elkov-Kasper), a na piątym miejscu kreskę przeciął Bartłomiej Proć (Santic-Wibatech).

Kampania wyścigów na Bałkanach rozpoczęła się zmaganiami w lekko pofałdowanym Trofej Umag. Trasa liczyła niewiele ponad 135 kilometrów i w znacznej mierze była rozgrywana na 30-kilometrowej rundzie. Na starcie stanęły dwie polskie ekipy kontynentalne – HRE Mazowsze Serce Polski (Marcin Budziński, Maksymilian Radosz, Jakub Kaczmarek, Jeppe Aaskov Pallesen, Tomasz Budziński, Michał Pomorski), Voster ATS Team (Jakub Murias, Mateusz Grabis, Bartosz Rudyk, Igor Sęk, Krzysztof Parma, Mateusz Kostański), a także Bartłomiej Proć, Szymon Tracz, Kacper Maciejuk (Santic-Wibatech) oraz Paweł Więczkowski (Gallina Ecotek Lucchini Colosio).

fot. procyclingstats.com

Niestety, jak to często w przypadku wyścigów drugiej kategorii bywa, informacji z trasy było jak na lekarstwo. Wiemy jednak, że kilkuosobowa ucieczka, która zawiązała się na początku wyścigu, została dość szybko zlikwidowana. Mniej więcej w połowie rywalizacji warunki atmosferyczne znacznie się pogorszyły, a w peletonie dochodziło do rantów.

Jak poinformowała ekipa Team Corratec za pośrednictwem Twittera, grupy połączyły się na około 30 kilometrów do mety. Niedługo później na czoło wysforowało się trzech zawodników – Adam Toupalik (Elkov-Kasper), Jan Christen (Hagens Berman Axeon) i Darren van Bekkum (Jumbo-Visma Development Team).

W pogoń za trójką uciekinierów udało się dwóch Polaków – Tomasz Budziński (HRE Mazowsze Serce Polski) i Szymon Tracz (Santic-Wibatech) – jednak ich akcja została zlikwidowana. Tymczasem czołowa grupka wypracowała sobie kilkadziesiąt sekund przewagi i mimo wysokiego tempa w peletonie, zdołała dojechać do mety przed główną grupą.

Najszybszy był Adam Toupalik, za którym finiszowali odpowiednio Jan Christen i Darren van Bekkum. Peleton na kreskę przyprowadził Davide Persico (Team Colpack Ballan), który o „błysk szprychy” wyprzedził Bartłomieja Procia z Santic-Wibatech. Polak ostatecznie uplasował się na piątej pozycji. Pod koniec czołowej „20” wyścig ukończyli Marcin Budziński (HRE Mazowsze Serce Polski) i Bartosz Rudyk (Voster ATS Team), dla którego był to pierwszy start w nowych barwach.

Wyniki Trofej Umag 2023:

Results powered by FirstCycling.com

 

Poprzedni artykułTrofeo Laigueglia 2023: Nans Peters jak w wielkich tourach
Następny artykułStrade Bianche 2023: Wstępna lista startowa wyścigu
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments