mark cavendish sprint giro 2022
giroditalia.it

Dyrektor Astana Qazaqstan Team – Alexandre Vinokurov – przyznał, że oprócz Tour de France, Mark Cavendish może stanąć także na starcie majowego Giro d’Italia. „Im więcej wyścigów przejedziesz, tym lepiej” – mówił.

Mark Cavendish otworzył sezon 2023, w którym ściga się w barwach Astana Qazaqstan Team. Aktualny mistrz Wielkiej Brytanii wystartował w Muscat Classic, a następnie w Tour of Oman. Utytułowany sprinter w bliskowschodnich wyścigach nie dał rady powalczyć o kolejne zwycięstwo – na jedynym płaskim etapie zajął odległe, 21. miejsce.

Jak poinformował Alexandre Vinokurov, dyrektor kazachskiej formacji, w rozmowie z Cyclingnews, kolejnymi startami Cavendisha będą UAE Tour, Tirreno-Adriatico oraz Mediolan-San Remo. Następnie ma on wystartować w kilku belgijskich klasykach, Tour of Turkey i być może… w Giro d’Italia.

– Spróbujemy wygrać kilka wyścigów wcześniej i później skoncentrujemy się na Giro i Tourze. Nie wiem, czy [Mark] miałby ukończyć Giro, ale – jako przygotowanie – zwycięstwa etapowe zawsze są dobrą motywacją i pomagają przyjechać na Tour w pełni zrelaksowanym. Zobaczymy, jak to się potoczy. To pomysł, na który Mark jest otwarty. Myślę, że im więcej wyścigów przejedziesz, tym lepiej

– powiedział Vinokurov w rozmowie z Cyclingnews.

W swojej karierze Mark Cavendish sześciokrotnie stawał na starcie Giro d’Italia i ma na swoim koncie 16 wygranych etapów tego wyścigu. Brytyjczyk wziął w nim udział w ubiegłym roku, kiedy to okazał się najlepszy na trzecim odcinku, pokonując Arnaud Démare’a i Fernando Gavirię.

Po ewentualnym starcie w La Corsa Rosa, Mark Cavendish skupi się na Tour de France, gdzie powalczy o 35. zwycięstwo etapowe i pobicie rekordu Eddy’ego Merckxa.

Wstępny kalendarz Marka Cavendisha na sezon 2023:

20-26 lutego – UAE Tour
6-12 marca – Tirreno-Adriatico
18 marca – Mediolan-San Remo
Starty w belgijskich wyścigach
23-30 kwietnia Presidential Cycling Tour of Türkiye
(?) 6-28 maja – Giro d’Italia
1-23 lipca – Tour de France

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments