Od zwycięstwa rozpoczęła swój sezon Elisa Balsamo (Trek-Segafredo). Mistrzyni Włoch była bezkonkurencyjna w sprinterskim finiszu na pierwszym etapie Setmana Ciclista Valenciana.

Zmagania w kobiecym wyścigu Setmana Ciclista Valenciana rozpoczęły się 119-kilometrowym etapem z Walencji do Sagunt. W pierwszej części trasy organizatorzy ulokowali górską premię na Alto de l’Oronet (6,1 km; 4,3%). Niedługo po zjeździe z tego wzniesienia zawodniczki wjechały na 30-kilometrową rundę, którą pokonały dwukrotnie.

W wyścigu wystartowała Aurela Nerlo (Massi – Tactic Women Team), która bardzo dobrze zaprezentowała się w Clasica de Almeria, zajmując tam piątą pozycję.

Żadnej zawodniczce nie udało się odjechać od peletonu przed górską premią. W sprincie z dużej grupy najszybsza była Katia Ragusa z Liv Racing TeqFind, która jako pierwsza zameldowała się na szczycie. Dzięki temu Włoszka stanie na starcie jutrzejszego etapu w koszulce liderki klasyfikacji górskiej.

Niedługo później na atak zdecydowała się jej rodaczka, jeżdżąca w ekipie Bepink Matilde Vitillo. Zdołała ona wygrać pierwszą lotną premię w Sagunt, jednak niedługo później została doścignięta przez główną grupę. W międzyczasie od peletonu odjechało około 10 zawodniczek, lecz po chwili wszystko się zjechało. Przez kilkadziesiąt kilometrów grupa jechała ławą – tempo wzrosło przed kolejnym sprinterskim finiszem, gdzie najszybsza była Olivia Baril (UAE Team ADQ), która łącznie zdobyła 6 bonusowych sekund.

Po lotnej premii na atak zdecydowała się inna z zawodniczek Bepink – Giorgia Vettorello – jednak szybko została ona złapana. W międzyczasie w kraksie ucierpiały Josie Talbot (Cofidis Women Team) i Francesca Barale (Team DSM).

Na niewiele ponad 30 kilometrów do końca zmagań, swojej szansy spróbowała Caroline Andersson (Liv Racing TeqFind), która zdołała wypracować sobie minutową przewagę.

Peleton ani myślał odpuścić Szwedkę i wspólnymi siłami dogonił ją na 12 kilometrów do mety. W pogoni aktywne były między innymi kolarki takich zespołów, jak: Jumbo-Visma, Trek-Segafredo, EF Education-TIBCO-SVB, AG Insurance – Soudal Quick-Step czy Movistar Team. Na czele przez kilka minut mogliśmy oglądać tęczową koszulkę, należącą do Annemiek van Vleuten.

Gdy samotna akcja Szwedki została zlikwidowana, ekipy zaczęły przygotowywać się do sprinterskiego finiszu. Niestety przez ostatnie kilometry realizatorzy transmisji internetowej pokazywali nam jedynie ogon peletonu, więc nie wiadomo, co działo się z przodu.

Obraz z czołówki wrócił na około 300 metrów do mety, gdy grupę prowadziła Ilaria Sanguinetti. Zawodniczka Trek-Segafredo perfekcyjnie rozprowadziła mistrzynię Włoch – Elisę Balsamo – która sięgnęła po pewne zwycięstwo w swoim pierwszym wyścigu w tym sezonie i została liderką Setmana Ciclista Valenciana. Podium uzupełniły Lotta Henttala (AG Insurance – Soudal Quick-Step) i Coryn Labecki (Jumbo-Visma).

Dla Finki, która uplasowała się dziś na drugiej pozycji, był to pierwszy wyścig od maja 2021. 13 miesięcy temu zawodniczka AG Insurance – Soudal Quick-Step urodziła syna.

Wyniki pierwszego etapu Setmana Ciclista Valenciana 2023:

Results powered by FirstCycling.com

Poprzedni artykułCritérium du Dauphiné 2023: Zaprezentowano trasę i rozdano dzikie karty
Następny artykułVolta ao Algarve 2023: Magnus Cort przechytrzył Van Wildera