Foto: A.S.O. / Oman Cycling Association / Thomas Maheux

Mauri Vansevenant (Soudal – Quick Step) zameldował się jako pierwszy na szczycie Green Mountain wygrywając ostatni etap Tour of Oman. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Matteo Jorgenson (Movistar Team).

Ostatni etap wyścigu w Omanie liczył ponad 152 kilometry i rozpoczynał się w Samail. Finałowa wspinaczka na Green Mountain to 5,7 kilometra o średnim nachyleniu 10,5 %. To tutaj miały się rozstrzygnąć losy całej rywalizacji.

Od startu ostrego wykrystalizował się odjazd w składzie: Lawrence Naesen (AG2R Citroën Team), Ceriel Desal (Bingoal WB), Ángel Fuentes (Burgos-BH), Faisal Al-Mamari (reprezentacja Omanu), Benjamin Perry (Human Powered Health), Irwandie Lakasek (Terengganu Polygon Cycling Team) i Manabu Ishibashi (JCL Team UKYO).

Ucieczka dość szybko wypracowała sobie cztery minuty przewagi.

W peletonie pracę wykonywali głównie kolarze BORA – hansgrohe, Movistar Team i Astana Qazaqstan Team. Na lotnej premii w Wadi Squt trzy sekundy wywalczył Faisal Al-Mamari.

40 kilometrów przed metą z ucieczki odpadli Al-Mamari i Lakasek. Ostatnią premię lotną wyścigu wygrał Hiszpan Fuentes. Finałowy podjazd pod „Zieloną Górę” (5,7 kilometra o średnim nachyleniu 10,5 %) harcownicy rozpoczęli przed peletonem.

Dość szybko z ucieczki odpadali kolejni kolarze, a w dużej grupie mieliśmy selekcję od tyłu. Mocne tempo dyktowali zawodnicy Intermarché – Circus – Wanty i harcownicy zostali doścignięci na 3600 metrów przed metą. Na czele zostało już tylko 15 kolarzy.

Dość nieoczekiwanie na 2 kilometry przed metą odpadł Alexey Lutsenko (Astana Qazaqstan Team). Grupka uszczuplała się i w walce o zwycięstwo liczyli się już tylko lider wyścigu Matteo Jorgenson (Movistar Team), Rein Taaramäe (Intermarché – Circus – Wanty), Mauri Vansevenant (Soudal – Quick Step) i Geoffrey Bouchard (AG2R Citroën Team).

Taaramäe nie wytrzymał tempa na ostatnim kilometrze, a lidera próbował zmęczyć Bouchard. Vansevenant kontrolował sytuację i w pewnym momencie zaatakował, ale Jorgenson jechał bardzo czujnie.

Lider wyścigu przyspieszył 150 metrów przed metą, ale został wyprzedzony tuż przed metą przez Vansevenant i to Belg mógł się cieszyć ze zwycięstwa na ostatnim etapie. Matteo Jorgenson (Movistar Team) ostatecznie o sekundę wygrał klasyfikację generalną.
Wyniki ostatniego etapu Tour of Oman 2023:

Results powered by FirstCycling.com

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments