Foto: Tour of Oman

Tim Merlier (Soudal – Quick Step) wygrał po finiszu z peletonu pierwszy etap wyścigu w Omanie i został liderem rywalizacji. Alan Banaszek finiszował na 18. miejscu. 

Pierwszy etap Tour of Oman liczył 147 kilometrów i prowadził z Al Rustaq Fort do Muscat. Na trasie jedna górska premia, ale 9 kilometrów przed metą na kolarzy czekał jeszcze nieoznaczony podjazd o średnim nachyleniu ponad 5 %.

 

Jedynym Polakiem na liście startowej był Alan Banaszek (Human Powered Health).

W pierwszą ucieczkę wyścigu zabrali się: Rodrigo Alvarez (Burgos-BH), Said Al Rahbi (reprezentacja Omanu) i Jeroen Meijers (Terengganu Polygon Cycling Team).

Harcownicy szybko wypracowali sobie ponad dwie minuty przewagi.

Peleton kontrolował sytuację, głównie za sprawą kolarzy Soudal – Quick Step i Astana Qazaqstan Team. Pierwszą lotną premię w Wadi Al Maawil wygrał Hiszpan Alvarez. Liderem klasyfikacji górskiej po tym etapie został Jeroen Meijers, który był pierwszy na szczycie Fanja Climb (1.2km długości; średnie nachylenie 8.9%).

Tuż po drugiej lotnej premii wygranej przez Holendra peleton doścignął Alvareza i Al Rahbiego. Samotny Meijers miał na 44 kilometry przed metą tylko niewiele ponad pół minuty przewagi.

Przeciąganie liny między dużą grupą a Holendrem zakończyło się czternaście kilometrów przed metą. Na nieoznaczonym podjeździe nie mieliśmy ataków i sprinterskie pociągi zaczęły dominować na czele peletonu.

Na finiszu w Muscat najszybszy okazał się Tim Merlier (Soudal – Quick Step). Kolejne miejsca zajęli David Dekker (Team Arkéa-Samsic) i Axel Zingle (Cofidis).

Wyniki pierwszego etapu Tour of Oman 2023:

Results powered by FirstCycling.com

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments