fot. UCI

Po pięciu latach mistrzostwa świata w kolarstwie przełajowym wracają do Holandii – po dziewięciu do Hoogerheide. To właśnie w brabanckiej miejscowości, na trasie Adrie van der Poela, przez najbliższe trzy dni zawodnicy i zawodniczki będą walczyć o tęczowe trykoty.

Rundę w Hoogerheide rozpoczyna długi, asfaltowy fragment, trasa skręca w prawo, na stromą rampę. Po zjeździe zawodnicy i zawodniczki pokonają kilkaset metrów po trawie, by następnie wjechać do niewielkiego lasu – ziemisty odcinek trasy nie jest równy, pojawiają się na nim korzenie i kamienie, a w przypadku deszczu, także i błoto.

Po szybkim, niełatwym technicznie zjeździe, zawodnicy i zawodniczki ponownie znajdą się na trawie. Później czeka ich trzykrotny przejazd przez szeroką rampę – trasa w jej okolicach (lewa dolna część mapy) jest poprowadzona po trawie, na której może być bardzo ślisko.

Gdy kolarze i kolarki opuszczą tę sekcję trasy, będą mieli do pokonania wysokie na 40 centymetrów przeszkody, ulokowane na lekko wznoszącym się trawiastym fragmencie, po których nastąpi kilka zakrętów i schody, zwane „Stairway to Heaven”. Stamtąd do mety pozostanie tylko krótki zjazd po trawie i długi asfaltowy finisz.

Prognozy pogody nie przewidują opadów deszczu na mistrzowski weekend, przez co można spodziewać się szybkich, niekoniecznie bardzo selektywnych wyścigów.

Objazd trasy autorstwa Tibora del Grosso z Holandii można obejrzeć –> tutaj.

Zmagania w mistrzostwach świata zainauguruje wyścig sztafet mieszanych. W ubiegłym roku były w Fayetteville były to zmagania testowe – mimo że drużyny w nim startujące były okrojone (po 4 osoby, zamiast sześciu), okazał się on sukcesem i na stałe został włączony do programu mistrzostw.

Jutro wyścig odbędzie się w „normalnym”, sześcioosobowym formacie. W każdej drużynie musiało się znaleźć miejsce dla jednej juniorki i jednego juniora. Co do pozostałych zawodników i zawodniczek – selekcjonerzy mogli wybrać ich spośród czterech kategorii (kolarz elity/orlik; orlik/junior; kolarka elity/orliczka; orliczka/juniorka). Każdy z zawodników/zawodniczek przejeżdża okrążenie, po czym zmienia się z kolejną osobą w specjalnie wydzielonej do tego strefie poprzez dotknięcie jej. Kolejność startu jest dowolna.

Na liście zgłoszeń do piątkowego wyścigu, który rozpocznie się o 12.30, znalazło się 10 zespołów, w tym reprezentacja Polski, tworzona przez: Alicję Matułę (juniorka), Antoninę Białek (elita; Warszawski Klub Kolarski), Brajana Świdra (junior; Pho3nix Cycling Team), Malwinę Mul (orliczka; MAT ATOM Deweloper Wrocław), Szymona Pomiana (orlik; GKC Cartusia w Kartuzach Bike Atelier) i Marka Konwę (elita; UKS Krupiński Suszec / Konwa Bike).

Głównym faworytem rywalizacji wydaje się reprezentacja Holandii, w barwach której zobaczymy: mistrzynie Europy juniorek i elity – Lauren Molengraaf i Fem van Empel – a także Leonie Bentveld (orliczka), Guusa van den Eijndena (junior), Tibora del Grosso (orlik) i Ryana Kampa (elita). Bardzo dobrze prezentuje się też belgijski skład, w którym na uwagę zasługują szczególnie: Laurens Sweeck, Marion Norbert Riberolle (elita) i mistrz świata orlików, Joran Wyseure. W rywalizacji wezmą udział też: Xaydee Van Sinaey (juniorka), Julie Brouwers (orliczka) i Antoine Jaimin (junior).

Oprócz wymienionych wyżej drużyn, warto zwrócić uwagę na ubiegłorocznych triumfatorów – Włochów i Włoszki (Federica Venturelli, Asia Zontone, Silvia Persico, Tommaso Cafueri, Davide Toneatti, Filippo Fontana) – a także na reprezentacje Wielkiej Brytanii (Cat Ferguson, Zoe Backstedt, Anna Kay, Oliver Akers, Joseph Blackore, Thomas Mein) i Francji (Célia Gery, Line Burquier, Hélène Clauzel, Leo Bisiaux, Rémi Lelandais, Joshua Dubau).

Lista startowa

Live timing

Wyścig sztafet mieszanych niestety nie będzie transmitowany.

Program transmisji mistrzostw świata:

Sobota:
  • wyścig juniorek (od 11.00; Eurosport Extra/GCN+)
  • wyścig orlików (od 13.00; Eurosport Extra/GCN+)
  • wyścig elity kobiet (od 14.45; Eurosport 2/Eurosport Extra/GCN+)
Niedziela:
  • wyścig juniorów (od 11.00; Eurosport Extra/GCN+)
  • wyścig orliczek (od 13.00; Eurosport Extra/GCN+)
  • wyścig elity mężczyzn (od 14.45; Eurosport 2/Eurosport Extra/GCN+)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments