31 stycznia, w wieku 85 lat zmarł Jan Kudra, jeden z najlepszych polskich kolarzy szosowych XX wieku. W jego dorobku znajdziemy m.in. dwa triumfy w Tour de Pologne, podium Wyścigu Pokoju czy 9 tytułów mistrza Polski, które odnosił na szosie oraz torze.

Jan Kudra to legenda łódzkiego kolarstwa. Urodzony 5 lipca 1937 roku zawodnik, podając za Polskim Związkiem Kolarskim, znalazł się na 4. miejscu w klasyfikacji najlepszych szosowców polskich w latach 1921-1986 – jedynie za Ryszardem Szurkowskim, Tadeuszem Mytnikiem i Stanisławem Szozdą. Na taką ocenę złożyły się dwa triumfy w Tour de Pologne, które odnosił w latach 1962 i 1968, ale także 3. i 4. miejsce w Wyścigu Pokoju (odpowiednio 1965 i 1964) czy 9 tytułów mistrza Polski – 3 indywidualne, 3 w drużynie, a także 3 odniesione na torze. W 1964 roku był także naszym reprezentantem na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

Jan Kudra w 1962 i 1963 roku został wybrany najlepszym kolarzem w rankingu Przeglądu Sportowego i Polskiego Związku Kolarskiego. Po zakończeniu kariery został odznaczony m.in. złotym i srebrnym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2010 Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
zbych
zbych

Własnie miałem okazję zrobić zdjecie Panu Kudrze,kiedy był w Kętrzynie podczas
wyścigu siedział na murku oczekując na start.Jest ono nawet w książce Adama
Brzozowskiego „Kolarze Warmii i Mazur”