Foto: @GettySport / Team Jayco AlUla

Dylan Groenewegen (Team Jayco AlUla) został liderem Saudi Tour po zwycięskim finiszu z peletonu na pierwszym etapie rywalizacji.

Pierwszy etap wyścigu w Arabii Saudyjskiej liczył 180 kilometrów i prowadził z AlUla International Airport do Khaybar. Na płaskiej trasie były dwie lotne i jedna bonusowa premia. Odcinek zdecydowanie faworyzował sprinterów.

Na liście startowej mieliśmy trzech Polaków. Byli to Filip Maciejuk (Bahrain – Victorious) oraz Szymon Sajnok i Kamil Małecki (obaj w barwach Q36.5 Pro Cycling Team).

Pierwszą ucieczkę wyścigu zainicjowali: Marcus Sander Hansen (Uno-X Pro Cycling Team), Peio Goikoetxea (Euskaltel – Euskadi), Aaron Van Der Beken (Bingoal WB), Alessandro Iacchi (Team Corratec), Muhammad Nur Aiman Mohd Zariff (Terengganu Polygon Cycling Team) i Kosuke Takeyama (JCL Team UKYO).

Po 30 kilometrach ścigania harcownicy mieli już ponad pięć minut przewagi.

Ucieczka podzieliła się i na 60 kilometrów przed metą na czele jechali już tylko Marcus Sander Hansen i Peio Goikoetxea. Pozostali kolarze powoli wracali do dużej grupy. Prowadząca dwójka miała ponad trzy minuty przewagi.

Na lotnych premiach najwięcej punktów zdobył Duńczyk Hansen, który także wywalczył trzy sekundy na premii bonusowej. Peleton przez wiatr także się podzielił. Na 38 kilometrów przed metą defekt miał jeden z faworytów dzisiejszej rywalizacji Dylan Groenewegen (Team Jayco AlUla). Ekipa Holendra zaczekała na swojego zawodnika i rozpoczęła walkę o powrót do dużej grupy.

Praca Jayco AlUla szybko przyniosła efekty i Groenewegen nie stracił szans na wygraną. Wrócił także mający wcześniej problemy Pascal Ackermann (UAE Team Emirates). 25 kilometrów przed metą z czołówki odpadł Goikoetxea i Hansen musiał już liczyć tylko na siebie.

Zmęczony Duńczyk został doścignięty na 13 kilometrów przed metą. Cztery kilometry dalej defekt miał John Degenkolb (Team DSM) i stracił szansę na walkę o wysoką pozycję dzisiaj.

Na ulicach Khaybar mieliśmy dość chaotyczny sprint, głównie przez kraksę, która miała miejsce 1500 metrów przed metą. Najszybszy na pierwszym etapie okazał się Dylan Groenewegen (Team Jayco AlUla).

Kolejne miejsca zajęli Dusan Rajovic (Bahrain Victorious) i Max Walscheid (Cofidis).

Wyniki pierwszego etapu Saudi Tour 2023:

Results powered by FirstCycling.com

Poprzedni artykułWypowiedzi po ostatnim etapie Vuelta a San Juan 2023
Następny artykułBruksela chce zorganizować Mistrzostwa Świata w 2030 roku
Pismak z pasji, nie z wykształcenia. Wielbiciel scoutingu i skarbów kibica. Pisze to co myśli, a nie co wypada.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments