fot. Challenge Mallorca

To już trzeci dzień rozgrywania tegorocznego Challenge Mallorca, słońce świeci coraz jaśniej, a piętrzące się przed uczestnikami cyklu przeszkody rosną. W dedykowanym góralom Trofeo Andratx-Mirador D’es Colomer (Pollença) zmierzą się w czwartek między innymi Julian Alaphilippe, Joao Almeida, Hugh Carthy, Tim Wellens i Rui Costa.

W piątek do akcji powrócą kolarze widziani w pierwszym akcie Challenge Mallorca 2023, więc o ich dyspozycji na starcie nowego sezonu można już powiedzieć nieco więcej, choć wiele z potencjalnie pierwszoplanowych postaci nie uniknęło na trasie Trofeo Calvia pecha.

Trofeo Andratx-Mirador D’es Colomer (Pollença) to nowe rozdanie, a lista zwycięzców zawierająca nazwiska między innymi Daniele Bennatiego, Steve’a Cummingsa, Gianluki Brambilli, Tima Wellensa, Emanuela Buchmanna, Winnera Anacony i Alejandro Valverde wskazuje, że jest to przygoda premiująca zawodników dwóch typów: najwyższej klasy spryciarzy i wytrawnych górali. Rozkład nie jest tu przypadkowy, ponieważ o ile przebieg trasy poszczególnych edycji wyścigu nie wykazuje znaczących różnic, wzorem Il Lombardii jest ona pokonywana w dwóch różnych kierunkach. To zaś ma wielki wpływ na obsadę finału.

Obrońcy tytułu z ubiegłego sezonu zabraknie, bo choć ciągle trudno w to uwierzyć, Valverde nie jest już częścią zawodowego peletonu. Obecność takich kolarzy jak Julian Alaphilippe, Tim Wellens, Rui Costa, Brandon McNulty, Joao Almeida, Lennard Kämna, Hugh Carthy, Axel Zingle czy Warren Barguil powinna być jednak gwarancją wysokiej jakości widowiska i elektrycznej końcówki, która w tym roku faworyzuje miłośników długich wspinaczek.

Trasa

W ramach piątkowego Trofeo Andratx uczestnicy przemierzą 161-kilometrową trasę ( dokładnie 160,9 km) z południa na północ Majorki, która wiedzie przez przytulone do zachodniego wybrzeża wyspy pasmo Serra de Tramuntana. 

Jako ostatni kategoryzowany podjazd dnia kolarze wjadą na najwyższy szczyt tych gór, Puig Major (14,4 km, śr. 6,1%), ale wcześniej pokonają premie na Coll de Sa Gramola (5,9 km, śr. 5,1%) i Coll de Claret (10,7 km, śr. 3,7%) oraz wiele innych wzniesień, za sprawą których suma przewyższenia wyniesie aż 3281 metrów.

Wspomniany Coll de Puig Major jest z grubsza regularnym podjazdem, ale w końcówce dwukrotnie lekko kąsa, a przeszło 14-kilometrowa wspinaczka z całą pewnością wystarczy, by w tak wczesnej fazie sezonu podzielić peleton. Jego szczyt oddalony jest od linii mety na Mirador D’es Colomer (3,1 km, 6,2%) o aż 48 kilometrów, ale odcinek ten – najpierw pofałdowany, następnie długo wiodący w dół – zdecydowanie sprzyja tym, którzy postanowią uciekać.

Jeśli do finałowej ścianki dotrze mniejsza lub większa grupka zawodników, charakter tego podjazdu sprzyjać będzie dynamicznym specjalistom od pagórkowatych klasyków.

Faworyci

Biorąc pod uwagę charakter trasy tegorocznego Trofeo Andratx, faworytem imprezy wydaje się Julian Alaphilippe (Soudal-Quick Step) – tym bardziej, że w swoim pierwszym występie sezonu zaprezentował nie najgorszą formę, a Ilan Van Wilder, Louis Vervaeke i Mauri Vansevenant powinni udzielić mu solidnego wsparcia.

Na starcie staną ubiegli triumfatorzy tego wyścigu, Emanuel Buchmann (Bora-hansgrohe) i Tim Wellens (UAE Team Emirates), ale ten drugi tym razem jest chyba daleki od formy, którą zwykł prezentować tuż po rozpoczęciu nowego sezonu, a obie drużyny mają znacznie więcej mocnych kart w swoich taliach: między innymi Brandona McNulty’ego, Joao Almeidę (UAE Team Emirates), Lennarda Kämnę i Patricka Konrada (Bora-hansgrohe).

Dla porządku wspomnę, że w przeszłości wygrywał tam również obecny na liście startowej JJ Rojas (Movistar), choć powtórzenie przez niego wyczynu z 2008 roku byłoby sporą niespodzianką.

Tym razem nie pominę sprytnego Rui Costy (Intermarche-Circus-Wanty), podobnie jak ścigającego się w tych samych barwach Kobe Goossensa, a znaczące role na Mirador D’es Colomer mogą odegrać także Gonzalo Serrano, Alex Aranburu (Movistar), Guillaume Martin, Axel Zingle (Cofidis), Hugh Carthy, Andrea Piccolo (EF Education-EasyPost) i Warren Barguil (Arkea Samsic).

Wyścig Trofeo Andratx-Mirador D’es Colomer (Pollença) 2023 rozegrany zostanie w piątek, 27 stycznia.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments