fot. Intermarche Wanty Gobert/Twitter

Drugiego dnia rywalizacji na Majorce zawodników czeka znacznie łatwiejsza przeprawa, choć szybki finisz poprzedzi wspinaczka na jedyny podjazd na trasie 16. edycji Trofeo Ses Salines-Alcudia. Komu pokrzyżuje on szyki?

Spośród wyścigów jednodniowych rozgrywanych pod koniec stycznia na Balearach, Trofeo Ses Salines należy do tych dedykowanych sprinterom. Potwierdzają to dotychczasowe wyniki imprezy, którą w przeszłości wygrywali między innymi Oscar Freire, Gianni Meersman i Andre Greipel, a w ubiegłym roku Biniam Girmay.

Jeśli i tym razem wszystko przebiegnie zgodnie z planem najszybszych kolarzy zawodowego peletonu, w czwartek o triumf w Alcudii powalczą Biniam Girmay (Intermarche-Circus-Wanty), Nacer Bouhanni (Arkea Samsic), Juan Molano, Matteo Trentin (UAE Team Emirates), Max Kanter (Movistar), Ethan Vernon, Davide Ballerini (Soudal-Quick Step), Itamar Einhorn (Israel-Premier Tech) i Stanisław Aniołkowski (Human Powered Health).

Trasa

Drugiego dnia rywalizacji na Majorce peleton przeniesie się na przeciwległą część wyspy, mając przed sobą niespełna 159-kilometrową trasę (dokładnie 158,6 km) wiodącą w przeważającej mierze zachodnim interiorem. Przeszkód znajduje się na niej bardzo niewiele, o czym świadczy liczące tylko 1410 metrów przewyższenie, ale wspinaczka na Coll de Sa Batalla (8,7 km, śr. 5,0%) i mniej uwypukloną w terenie premię Coll de Femenia (0,4 km, śr. 4,0%) bezpośrednio poprzedza płaski finisz w Alcudii. Potencjalnie może więc nieco rozruszać towarzystwo.

Szczyt ostatniego wzniesienia oddalony jest od linii mety o 28 kilometrów. W końcówce peleton wjedzie do miasta, co wiąże się z koniecznością pokonania kilku rond i zakrętów, ale sam przebieg trasy nie wygląda na stwarzający większe zagrożenie.

Faworyci

Miejsce akcji i biorące w niej udział drużyny pozostają te same, ale odmienny charakter drugiego z rozgrywanych w ramach Challenge Mallorca 2023 klasyków sprawia, że wystąpią one w czwartek w nieco innych składach.

Najbardziej prawdopodobny scenariusz, zakładający pojedynek sprinterów na ulicach Alcudii sprawia, że głównymi pretendentami do odniesienia triumfu w 16. edycji Trofeo Ses Salines są Biniam Girmay (Intermarche-Circus-Wanty), Juan Sebastian Molano (UAE Team Emirates), Max Kanter (Movistar), Itamar Einhorn (Israel-Premier Tech), Ethan Vernon (Soudal-Quick-Step) i Nacer Bouhanni (Arkea Samsic).

Nieco wyższe tempo podyktowane na poprzedzającym końcówkę podjeździe może natomiast sprzyjać kolarzom w typie Davide Balleriniego (Soudal-Quick Step), Matteo Trentina (UAE Team Emirates), Ivana Garcii Cortiny (Movistar), Mike’a Teunissena (Intermarche-Circus-Wanty) czy Floriana Senechala (Soudal-Quick Step).

Na specjalne wyróżnienie zasługuje Stanisław Aniołkowski (Human Powered Health), przed którym pierwszy występ w barwach nowej ekipy. U jego boku zaprezentuje się dziś również Alan Banaszek.

16. edycja wyścigu Trofeo Ses Salines-Alcudia rozegrana zostanie w czwartek, 26 stycznia 2023.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments