fot. La Tropicale Amissa Bongo

Piękna seria drużyny TotalEnergies w Gabonie trwa w najlepsze. Dziś najlepszym okazał się inny z jej kolarzy, debiutujący w nowych barwach Jason Tesson. Liderem klasyfikacji generalnej 16. edycji La Tropicale Amissa Bongo pozostał jego klubowy kolega Geoffrey Soupe.

Dziś, podobnie jak pierwszego dnia, na kolarzy ścigających się blisko zachodniego wybrzeża Afryki czekał stosunkowo płaski etap. Między Oyem a Mitzic do pokonania było jedynie 111,5km, na których nie było praktycznie żadnych większych trudności.

Profile

Na starcie, jak każdego dnia, zgromadziły się rzesze kibiców, a od kilometra zero emocje zagwarantować postanowili im reprezentanci Rwandy. Jako pierwszy do przodu ruszył Joseph Areruya, po chwili poprawił Renus Byiza Uhiriwe. Dalej próbował też m.in. Moïse Mugisha, acz peleton cały czas był cały po kilkunastu kilometrach jazdy.

To sprawiło, że na pierwszym lotnym finiszu powalczyli kolarze z dużej grupy, a po cenne 3 sekundy sięgnął jadący w koszulce lidera Geoffrey Soupe (TotalEnergies). Po premii ataki nie ustały, acz na górską premię również wjechała większa liczba zawodników razem, a po punkty sięgnął 3. na wczorajszej mecie Antonio Angulo (Burgos-BH).

Tak kolarze dotarli na drugi lotny finisz, gdzie po 3 sekundy sięgnął Cyril Barthe (Burgos-BH), a za jego plecami dwie wywalczył Jason Tesson (TotalEnergies). Kolarze europejskich Pro Teamów wyraźnie zdominowali rywalizację, acz 40km przed metą pozwolili wreszcie kolarzom z Czarnego Lądu nieco zaszaleć, w efekcie czego na czele znaleźli się 18-letni Aklilu Arefayne (Erytrea), rok starszy Salah Eddine Ayoubi Cherki (Algieria) i zdecydowanie najbardziej z nich utytułowany Moise Mugisha (Rwanda).

Trójka uzyskała maksymalnie 1,5 minuty przewagi, a w końcówce przeskoczyli do nich Cyril Barthe (Burgos-BH) i Paul Ourselin (TotalEnergies). Ten pierwszy wygrał kolejny lotny finisz, acz nie było mu dane dotrzeć do mety przed peletonem – akcja została zakończona na około 4-5km przed końcem zmagań.

Finisz z peletonu ułożył się idealnie dla kolarzy TotalEnergies. Co prawda nie walczył w nim wczorajszy triumfator i lider klasyfikacji generalnej, ale godnie zastąpili go jego klubowi koledzy – wygrał Jason Tesson, a drugi był inny z zawodników francuskiej formacji, 24-letni Emilien Jeannière. Podium uzupełnił dziś Alexander Salby (Bingoal WB).

Wyniki 2. etapu La Tropicale Amissa Bongo 2023:

Poprzedni artykułArnaud De Lie na „celowniku” Patricka Lefevere’a
Następny artykułHoogerheide 2023: Shirin van Anrooij wystartuje w wyścigu orliczek
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments