Fot. Marek Bala / naszosie.pl

Pierwszy brytyjski zwycięzca Tour de France (2012) zaangażował się w kampanię na rzecz walki z wykorzystywaniem seksualnym dzieci oraz przemocą wobec nich, która jest prowadzona w Wielkiej Brytanii.

W wywiadzie udzielonym jakiś czas temu magazynowi Men’s Health, Bradley Wiggins przyznał, że był wykorzystywany seksualnie przez swojego trenera, gdy był młodym nastolatkiem. Zdradził również, że nie mógł powiedzieć o tym swojemu ojczymowi, ponieważ ten był wobec niego agresywny i radził mu, aby o tym zapomniał.

Kampania, w którą zaangażował się były kolarz nazywa się Listen Up, Speak Up, czyli w wolnym tłumaczeniu „wysłuchaj i nagłośnij” i jest organizowana przez National Society for the Prevention of Cruelty to Children – brytyjską organizację charytatywną, która zajmuje się ochroną dzieci. Chodzi o podniesienie świadomości u osób dorosłych, które powinny być bardziej uważne na wszelkie sygnały, jakie mogą płynąć od dzieci wykorzystywanych seksualnie lub poddawanych przemocy.

– Wielokrotnie jest tak, że ci, którzy wykorzystują dzieci robią to tak, że wydaje się, że wszystko jest w porządku. Wówczas jesteśmy nieświadomi tego, co się dzieje. Ja zdałem sobie sprawę, co się ze mną działo dopiero wtedy, gdy miałem własne dzieci. Ta kampania jest bardzo istotna. Myślę, że wszyscy mamy pewną odpowiedzialność – jako dorośli, rodzice, trenerzy, nauczyciele

– powiedział Bradley Wiggins dziennikowi „The Guardian” podczas oficjalnej inauguracji kampanii.

42-letni obecnie Brytyjczyk przyznał również, że wielkie sukcesy zdobyte w kolarstwie paradoksalnie zawdzięcza temu, co zrobiono mu w wieku dziecięcym. Sport był dla niego formą ucieczki od zła.

– Na rowerze mogłem wyjechać z Kilburn [na przedmieściach Londynu, gdzie się wychował]. Rower był dla mnie narzędziem do ucieczki od tego wszystkiego. To była ucieczka od tego, jaką byłem osobą. To przyczyniło się do tego, że osiągnąłem w kolarstwie tak wiele. Po zakończeniu kariery musiałem to wszystko zaakceptować i uważam, że warto teraz pomóc innym

– dodał „sir Wiggo”.

Oprócz triumfu w Tour de France, Wiggins jest pięciokrotnym złotym medalistą IO oraz mistrzem świata w jeździe indywidualnej na czas na szosie w 2014 roku. Teraz pełni rolę  eksperta w Eurosport/GCN.

guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Marcraft
Marcraft

to się nazywa teraz „edukacja seksualna”