fot. Cofidis

Szybko poszło – Cofidis jest ostatnią francuską drużyną WorldTeams w naszych zapowiedziach sezonu 2023. W ekipie Cédrica Vasseura nie znajdziemy wielkich gwiazd. W oczu rzuca się natomiast wielu solidnych zawodników, mogących walczyć o wysokie pozycje w wyścigach najwyższych kategorii.

Cofidis jest jedną z gorszych ekip WorldTeams, jednak ma w swoich szeregach kilku bardzo dobrych zawodników, jak: Guillaume Martin, Jesús Herrada, Bryan Coquard, Axel Zingle czy Benjamin Thomas, którzy powinni zagwarantować jej co najmniej kilkanaście zwycięstw w przyszłym sezonie.

W porównaniu z 2022 rokiem, w składzie doszło do kilku roszad. Najbardziej istotnymi są: odejście Szymona Sajnoka, Davide Villelli czy Toma Bohliego, a także podpisanie kontraktów z: Jonathanem Lastrą, Christophe’em Noppe, utalentowanym Axelem Mariault i Harrisonem Woodem. Nie są to jednak ruchy, które odmieniły oblicze francuskiej drużyny.

Główne gwiazdy Cofidis na sezon 2023:

a) na klasyfikacje generalne wyścigów wieloetapowych:
Głównym liderem na wyścigi etapowe jest charakterystyczny Guillaume Martin. Francuski filozof lubuje się w ucieczkach, które pozwalają mu na kończenie Wielkich Tourów w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej. W tygodniowych imprezach również może liczyć dobre, może nawet lepsze rezultaty, ponieważ w górach radzi sobie bardzo dobrze. To samo tyczy się Iona Izagirre, który wciąż może myśleć o walce o wysokie pozycje w worldtourowych „tygodniówkach”. W nieco prostszym terenie z dobrej strony może pokazać się dynamiczny Victor Lafay, a w lekko pagórkowatych bądź płaskich wyścigach, najlepiej z indywidualną jazdą na czas, Cofidis będzie mógł liczyć na Benjamina Thomas, który w tym roku zrobił ogromny progres i triumfował w Etoile de Bessèges oraz Boucles de la Mayenne.

b) na sprinty:
Jeśli chodzi o sprint, skład Cofidisu również wygląda solidnie, choć raczej nie należy spodziewać się, że będą oni mogli rywalizować jak równy z równym z najlepszymi sprinterami na świecie. W szybkich końcówkach dobrze odnajduje się Bryan Coquard, a jeśli ostatnie kilkaset metrów pnie się lekko w górę, staje się on jednym z faworytów do zwycięstwa. W sezonie 2022 duży progres zanotował Simone Consonni, który, po odejściu Elii Vivianiego, rozwinął skrzydła, wielokrotnie walcząc o zwycięstwa w płaskim i lekko pagórkowatym terenie. Oprócz wspomnianej dwójki, w barwach francuskiej ekipy będzie ścigało się wielu dynamicznych kolarzy, jak: Max Walscheid, Axel Zingle, Piet Allegaert czy Christophe Noppe, którzy również są w stanie pokusić się o dobre wyniki w sprintach.

c) na klasyki:
Skład Cofidisu obfituje w różnego rodzaju klasykowców. Ich przegląd zacznę od kolarzy, którzy mogą liczyć na zwycięstwa w prestiżowych wyścigach Pucharu Francji. Są to między innymi szybcy: Axel Zingle, Bryan Coquard czy Benjamin Thomas, a także – dość zaskakująco – Jesús Herrada, który ma za sobą bardzo dobry sezon. Hiszpan pokazał w nim, że dobrze prezentuje się nie tylko w górach, ale i w pagórkowatym terenie. Nie można zapominać też o innych francuskich zawodnikach, jak: Anthony Perez, Pierre-Luc Périchon i Alexis Renard.

W płaskich, brukowanych wyścigach Cofidis może liczyć na Maximiliana Walscheida, który w ostatnim czasie stał się specjalistą od tej nawierzchni, a także Belgów – Pieta Allegaerta czy Christophe’a Noppe – mogą się oni pokusić o solidne lokaty w wyścigach pierwszej kategorii, zakończonych finiszami z okrojonej grupy.

Górzyste wyścigi jednodniowe to natomiast działka Guillaume’a Martina, ale mogą w nich powalczyć również: Victor Lafay czy Jesús Herrada. Jednym słowem, albo sześcioma… – w klasykach Cofidis powinien być widoczny.

d) na czasówki:
Podobnie jak w przypadku większości francuskich ekip, w Cofidisie nie znajdziemy wielu dobrych czasowców. Mimo tego, w tej konkurencji dobrze radzą sobie Benjamin Thomas oraz Max Walscheid, mający potencjał na solidne wyniki.

e) na górskie etapy:
Zespół Cédrica Vasseura w wielu wyścigach zapewne nie będzie w stanie walczyć o klasyfikacje generalne i skupi się na pojedynczych etapach. Na sukcesy na górskich odcinkach – poza wspomnianymi już liderami na klasyfikacje generalne – mogą liczyć też: Rubén Fernandez, Simon Geschke, Jesús Herrada, Rémy Rochas czy nowy nabytek, Jonathan Lastra. W przypadku krótkich wyścigów etapowych, mogą oni zanotować też dobre wyniki w „generalkach”

f) kolarze, na których warto zwrócić uwagę:
Poza wymienionymi już zawodnikami, ciężko wskazać takich, na których w szczególności należy zwrócić uwagę. Warto jednak mieć na oku takich kolarzy, jak Axel Zingle i Eddy Finé. Pierwszy z nich już w tym roku bardzo się rozwinął, pokazując, że w przyszłym sezonie będzie jednym z filarów Cofidisu. Finé zaliczył natomiast solidny występ w Grand Prix du Morbihan, czym udowodnił, że w przyszłości może być kolejnym zawodnikiem, który trafi do szufladki o nazwie „klasykowcy, specjalizujący się w wyścigach Pucharu Francji”.

Skład formacji Cofidis na sezon 2023:
🇫🇷François Bidard, Thomas Champion, Bryan Coquard, Alexandre Delettre, Eddy Finé, Victor Lafay, Axel Mariault, Guillaume Martin, Anthony Perez, Pierre-Luc Périchon, Alexis Renard, Rémy Rochas, Benjamin Thomas, Hugo Toumire, Axel Zingle
🇪🇸Rubén Fernandez, Jesús Herrada, José Herrada, Ion Izagirre, Jonathan Lastra
🇧🇪Piet Allegaert, Christophe Noppe, Jelle Wallays
🇮🇹Davide Cimolai, Simone Consonni
🇩🇪Simon Geschke, Max Walscheid
🇳🇱Wesley Kreder
🇵🇹Andre Carvalho
🇬🇧Harrison Wood

Podsumowanie
„Solidny” – to słowo często przewijało się, gdy opisywałem skład Cofidisu na 2023. Jednak sama solidność nie wystarcza, gdy mówimy o drużynie najwyższej dywizji. Mimo tego, że kolarze Cédrica Vasseura zapewne odniosą kilkanaście triumfów i będą jeździli aktywnie w dużych wyścigach, będą – podobnie do swoich kolegów z Team Arkéa Samsic – odstawać od pozostałych drużyn WorldTeams, niekoniecznie indywidualnie, ale jako drużyna na przestrzeni całego sezonu już tak.

Nasza ocena potencjału ekipy Cofidis na sezon 2023: 2/10
Poprzedni artykułWciąż nie wiadomo, kiedy odbędzie się pogrzeb Davide Rebellina
Następny artykułJava Kiwi Atlántico z polską licencją! Trzech Polaków w składzie!
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments