fot. UCI Cyclocross World Cup

Nadmorska Antwerpia będzie kolejnym przystankiem przełajowego Pucharu Świata. Po raz pierwszy w tym sezonie na starcie wyścigu staną: Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck), Wout van Aert (Jumbo-Visma) i Tom Pidcock (INEOS Grenadiers)!

Bezpośrednio po asfaltowym zjeździe, zawodnicy i zawodniczki wjadą na piasek, lecz nie będzie to bardzo wymagający sektor. Następnie pokonają kilka krótkich, trawiastych hopek. W dalszej części rundy teren wciąż będzie pofałdowany, nie zabraknie też piaszczystych fragmentów na plaży w Antwerpii. W końcówce ulokowane są też schody, a także kolejne, tym razem nieco dłuższe podjazdy, jednak większość kolarzy i kolarek – jeśli tylko nie spadnie deszcz – nie powinna mieć problemów z pokonaniem go na rowerze. Najtrudniejsze sektory bardzo sypkiego piasku zawodnicy i zawodniczki przejadą w finałowej części rundy, tuż przed wjazdem na asfaltową prostą.

Pierwszy pojedynek „wielkiej trójki” w tym sezonie

Nadszedł długo wyczekiwany dzień przez kibiców kolarstwa przełajowego – w niedzielę w Antwerpii po raz pierwszy w tym sezonie na starcie staną: Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck), Wout van Aert (Jumbo-Visma) i Tom Pidcock (INEOS Grenadiers). Już sam występ trzech przełajowych muszkieterów w jednym wyścigu jest niezwykle ekscytujący – dodatkowych emocji mogą dodawać liczne niewiadome.

Wout van Aert z powodu problemów zdrowotnych opóźnił start sezonu – zmagania w Antwerpii będą dopiero jego pierwszym wyścigiem i jego aktualna dyspozycja nie jest znana, jednak należy zakładać, że będzie w stanie powalczyć o najwyższe pozycje. Dyspozycja Mathieu van der Poela nie pozostawiała żadnych wątpliwości, jednak nie wiemy, jak czuje się po wczorajszym upadku w Telenet Superprestige w Boom – możliwe jednak, że kraksa nie będzie miała dużego wpływu na dzisiejszy występ. Mimo bezpośredniego kontaktu z brukiem na drugiej rundzie, na kolejnych okrążeniach Holender nie tracił do prowadzącego Toma Pidcocka, a momentami nawet nad nim nadrabiał.

Najmniejszą niewiadomą jest natomiast forma rzeczonego Brytyjczyka, aktualnego mistrza świata, który w sobotę sięgnął po kolejne zwycięstwo w tym sezonie.

Nie można zapominać też o pozostałych gwiazdach kolarstwa przełajowego, jak: Laurens Sweeck (Crelan-Fristads), który przystąpi do rywalizacji w koszulce lidera cyklu, a także Eli Iserbyt, Michael Vanthourenhout (Pauwels Sauzen-Bingoal) czy Lars van der Haar (Baloise Trek Lions), którzy również będą chcieli włączyć się w walkę o najwyższe pozycje.

Czy Fem van Empel przełamie Puck Pieterse?

Kilkadziesiąt minut przed wyścigiem mężczyzn, na starcie staną zawodniczki elity kobiet, wśród których znajdą się: Fem van Empel (Pauwels Sauzen-Bingoal) – aktualna liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Puck Pieterse (Alpecin-Deceuninck) – zwyciężczyni dwóch ostatnich odsłon cyklu, a także Shirin van Anrooij (Baloise Trek Lions), która ukończyła cztery ostatnie wyścigi Pucharu Świata na podium.

Głównymi faworytkami do zwycięstwa będą pierwsze dwie zawodniczki, które jak na razie dominują w tym sezonie przełajowym. W szczególnie dobrej formie jest obecnie Puck Pieterse, która w ostatnich dwóch wyścigach z cyklu Pucharu Świata – w Hulst i Overijse – była bezkonkurencyjna.

Dobrych występów można spodziewać się też po takich zawodniczkach, jak: Ceylin del Carmen Alvarado (Alpecin-Deceuninck), Blanka Vas (Team SD Worx), Inge van der Heijden Aniek van Alphen (777), która sięgnęła po zwycięstwo w Telenet Superprestige w Boom czy Denise Betsema (Pauwels Sauzen-Bingoal), choć ona w ostatnich zawodach Pucharu Świata nie radziła sobie najlepiej.

Listy zgłoszeń: kobiety, mężczyźni

Więcej o aktualnej sytuacji w klasyfikacjach generalnych przełajowego Pucharu Świata można przeczytać – tutaj.

Uwaga, podobnie jak w ubiegłym tygodniu, rywalizacja w ramach Pucharu Świata odbędzie się w innych godzinach niż zazwyczaj. Wyścig elity kobiet rozpocznie się o 12.30, a zmagania mężczyzn o 14.00.

Transmisje z wyścigów elity będą dostępne w Playerze/GCN+ od 12.20 (kobiety) i 13.30 (mężczyźni).

Zapraszamy do lektury naszego przewodnika przełajowego po sezonie 2022/23.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments