Foto: @Movistar_Team // Sprint Cycling Agency

Jedyna hiszpańska drużyna na najwyższym szczeblu światowego kolarstwa, czyli Movistar Team, to formacja zarządzana przez Eusebio Unzue, posiadająca bardzo bogatą historię. W przyszłym sezonie doświadczony menadżer staje przed trudnym zadaniem pokrycia luki, jaką niewątpliwie wywoła przejście na emeryturę legendy – Alejandro Valverde. 

Plany zapewne przewidują uzyskiwanie najistotniejszych rezultatów za sprawą walczącego o klasyfikacje generalne Wielkich Tourów – Enrica Masa. 27-letni zawodnik w minionym sezonie zajął 2. lokatę w „generalce” hiszpańskiej Vuelty, a w monumentalnej Il Lombardii uległ tylko Tadejowi Pogačarowi. Sztab hiszpańskiej drużyny zdecydował się podpisać Fernando Gavirię, sprintera, który obecnie przechodzi przez bardzo trudny okres w swojej karierze. Były zwycięzca etapowy podczas włoskiego Giro czy Tour de France w 2022 roku zanotował zaledwie dwa triumfy – oba w trakcie mało prestiżowego wyścigu Tour of Oman. Kolumbijczyk, który zapewne musiał znacznie obniżyć swoje wynagrodzenie, zapewne nie będzie miał stawianych przed sobą wygórowanych oczekiwań, ale dając mu szansę, na pewno ekipa liczy, iż 28-latek zdoła się przełamać i wrócić na swój najwyższy poziom.

Pozostałymi dwoma transferami przeprowadzonymi przez Movistar było sprowadzenie obiecującego Hiszpana – Ivána Romeo oraz Portugalczyka – Rubena Guerreiro, który będzie stanowił bardzo wartościowe wzmocnienie w trudnym terenie. 28-latek w optymalnej dyspozycji może stać się jednym z kluczowych pomocników Masa, a także powalczyć o indywidualne skalpy etapowe, jak chociażby podczas Giro w 2020 roku, gdy wygrał jeden z etapów i został najlepszym wspinaczem całej imprezy.

Główne gwiazdy Movistar Team na sezon 2023:

a) na klasyfikacje generalne wyścigów wieloetapowych:
Niekwestionowanym liderem na wieloetapowe imprezy jest wcześniej wspomniany Enric Mas. Hiszpan sezonem 2022 ugruntował swoje miejsce w absolutnej światowej czołówce kolarzy walczących w Wielkich Tourach, bezdyskusyjnie w granicach jego możliwości jest znalezienie się na podium każdej z trzytygodniowych wyścigów. W tygodniówkach o jak najlepsze wykorzystanie swoich szans będą starać się Ivan Sosa, Einer Rubio, Matteo Jorgenson, Gonzalo Serrano, Carlos Verona czy Óscar Rodríguez. Zapewne swoje okazje otrzyma także świeżo pozyskany Ruben Guerreiro.

b) na sprinty:
Zdecydowanie najszybszym kolarzem jakim będzie dysponował Movistar w nadchodzącym sezonie jest Fernando Gaviria, jeśli Kolumbijczyk wróci do swojego poziomu prezentowanego przed laty, będzie ogromnym wzmocnieniem. Szybkimi kolarzami będącymi w stanie samemu odnotować dobre rezultaty lub ewentualnie rozprowadzić 28-latka są chociażby: Max Kanter czy bardziej wszechstronni – Iván García Cortina lub doskonale radzący sobie w pagórkowatym terenie Alex Aranburu.

c) na klasyki:
Mówiąc o klasykach północnych, brukowanych, rozgrywanych zazwyczaj wiosną – Movistar nie dysponuje oszałamiającą mocą w tym terenie. Liderem zapewne pozostanie Iván García Cortina, a jego kluczowe wsparcie stanowić powinni Alex Aranburu, Johan Jacobs oraz doświadczony Imanol Erviti. Ardeny czy Lombardia to teren dla o wiele lżejszych zawodników, takich jak Enric Mas, wcześniej wspomniany, wszechstronny – Aranburu, czy również silny w niemal każdym terenie – wschodząca gwiazda amerykańskiego kolarstwa – Mateo Jorgenson.

d) na czasówki:
Hiszpańska formacja nie dysponuje wieloma specjalistami od walki z czasem. Najsilniejszym w tej specyficznej kolarskiej konkurencji wydaje się być doświadczony, ósmy kolarz mistrzostw świata – Nelson Oliveira. Solidne rezultaty w przeszłości potrafili notować również Will Barta czy aktualny mistrz Danii – Mathias Norsgaard.

e) na górskie etapy:
Naturalnie dokonać tego może Enric Mas, ale kolarzy zdolnych odnieść triumf na górskim etapie, chociażby drogą ucieczki w Movistarze nie brakuje. Na Wielkich Tourach dokonywali tej sztuki już chociażby Ruben Guerreiro czy Gorka Izagirre. Przy odpowiednich okolicznościach z pewnością jest w stanie tego dokonać Carlos Verona, Antonio Pedrero, Ivan Sosa czy Einer Rubio.

f) kolarze, na których warto zwrócić uwagę:
Warto obserwować rozwój młodych kolarzy pozyskanych w ostatnich latach przez ekipę Unzue. Stopniowy rozwój, który powinien pozwalać walczyć o coraz wyższe cele odnotować powinien Matteo Jorgenson czy Oier Lazkano. Interesującą kwestią będzie również to, jak na najwyższym poziomie odnajdzie się 19-letni Iván Romeo. Z roku na rok z coraz lepszej strony w wyścigach klasycznych prezentuje się Johan Jacobs, Szwajcar w trakcie minionego sezonu bardzo aktywnie zaprezentował się podczas Dwars door Vlaanderen czy Gent-Wevelgem, gdzie przez znaczną część rywalizacji uciekał.

Skład formacji Movistar na sezon 2023:
🇪🇸Oier Lazkano, Lluís Mas, Iván García Cortina, Óscar Rodríguez, Enric Mas, Carlos Verona, Gonzalo Serrano, Alex Aranburu, José Joaquín Rojas, Antonio Pedrero, Sergio Samitier, Gorka Izagirre, Albert Torres, Imanol Erviti, Jorge Arcas, Iván Romeo
🇨🇴Fernando Gaviria, Ivan Sosa, Einer Rubio
🇩🇪Max Kanter, Juri Hollmann
🇦🇹Gregor Mühlberger
🇧🇷Vinicius Rangel Costa
🇨🇭Johan Jacobs
🇩🇰Mathias Norsgaard
🇵🇹Nelson Oliveira, Ruben Guerreiro
🇺🇸Will Barta, Matteo Jorgenson
🇵🇷Abner Gonzalez

Podsumowanie
Drużyna Movistar w znacznym stopniu polega na wynikach uzyskiwanych przez Enrica Masa, obok Hiszpana brakuje drugiego kolarza, którego stać na regularne notowanie dobrych rezultatów w wyścigach najwyższej rangi. Świta wspierająca 27-latka została wzmocniona, lecz jedna pechowa sytuacja czy kraksa, może go wykluczyć ze zmagań odbierając wiele punktów UCI całej ekipie. Pozyskanie Fernando Gavirii stanowi wielką niewiadomą, Kolumbijczyk może się przebudzić i wrócić do wygrywania, lecz nie jest to nic pewnego. Przy odpowiednim rozwoju być może wygrywać zacznie bardzo solidny w minionym sezonie Matteo Jorgenson. Reszta ekipy to kolarze godni zwycięstw w imprezach kategorii .Pro, lecz nie stanowią oni gwarancji sukcesów w wyścigach WT. Naturalnie wielu z nich, Alex Aranburu, Iván García Cortina czy Gonzalo Serrano, nie będą stanowili gigantycznego zaskoczenia, jeśli zatriumfują nawet kilkukrotnie w ciągu sezonu, ale musi się na to złożyć wiele korzystnych okoliczności.

Nasza ocena potencjału ekipy Movistar na sezon 2023: 3.5/10
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments