fot. Astana Qazaqstan

Wysokie lokaty w klasyfikacjach generalnych wszystkich trzech Wielkich Tourów i najniższa ocena końcówa spośród wszystkich World Teamów? Tak, to możliwe, bowiem Astana Qazaqstan Team to w tym roku dotarła na chyba tylko 3 wyścigi, a poza tym kolarzy tej formacji próżno było szukać na dobrych lokatach.

Alexandre Vinokourov wrócił na czoło „swojej” ekipy, ale powrót legendarnego Kazacha nie odbił się dobrze na formie zawodników Astana Qazaqstan Team. Zespół zanotował tylko 3 (!!!) międzynarodowe zwycięstwa w całym sezonie i kończy go na 21. miejscu w rankingu UCI – za wszystkimi World Teamami, a także niektórymi spośród Pro Teamów.

Czy tak fatalny bilans oznacza brak plusów? Niekoniecznie, bowiem Vincenzo Nibali w pożegnalnym sezonie był 4. w Giro d’Italia, Miguel Ángel López zajął takie samo miejsce w La Vuelta ciclista a España, a i w Tour de France Astana miała swojego kolarza w dyszce za sprawą Alexeya Lutsenki. Tylko co z tego, jeśli w pozostałych wyścigach była totalna żenada? Kolarze tej ekipy nie byli ani razu w top10 worldtourowej jednodniówki, najwyższą lokatą w monumencie jest 24. pozycja w Il Lombardii i pastwić się w ten sposób można by bardzo długo…

Najważniejsze sukcesy chronologicznie:
🇪🇸Wygrana w Clásica Jaén Paraiso Interior (1.1)
🇪🇸3. miejsce w kl. generalnej Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol (2.Pro)
🇹🇯Mistrzostwo Azji w jeździe indywidualnej na czas*
🇹🇯Mistrzostwo Azji do lat 23 w wyścigu ze startu wspólnego*
🇮🇹Triumf na etapie Tour of the Alps (2.Pro)
🇭🇺3. lokata w generalce  Tour de Hongrie (2.1)
🇮🇹4. miejsce w kl. generalnej Giro d’Italia
🇮🇹3. pozycja w generalce Adriatica Ionica Race (2.1)
🇰🇿Podwójne mistrzostwo Kazachstanu
🇫🇷8. miejsce w kl. generalnej Tour de France
🇵🇱7. lokata w generalce Tour de Pologne
🇪🇸3. pozycja w kl. generalnej i wygrana kl. górska Vuelta a Burgos (2.Pro)
🇪🇸4. miejsce w kl. generalnej i trzy 2. lokaty na etapach La Vuelta ciclista a España
🇦🇺Mistrzostwo świata do lat 23 w wyścigu ze startu wspólnego*
🇲🇾Triumf na etapie PETRONAS Le Tour de Langkawi (2.Pro)

*sukcesy kolarzy z tej ekipy w barwach reprezentacyjnych

Kluczowi kolarze Astana Qazaqstan Team w sezonie 2022:
🇨🇴Miguel Ángel López
28-latek z pewnością nie należy do najbardziej lubianych kolarzy świata – co rusz wybucha z nim jakiś skandal, a to związany z pobiciem kibica, a to wycofaniem się z Vuelty w przededniu końca zmagań, a to wreszcie dotyczący rzekomego przemytu leków przez Kolumbijczyka. Filigranowemu góralowi trzeba jednak oddać jedno, a mianowicie to, że bronią go wyniki.

Kolumbijczyk sezon zaczął od 3. lokaty w Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol, później wygrał etap Tour of the Alps. Niestety bardzo szybko opuścił Giro d’Italia z powodu kontuzji i wrócił dopiero w sierpniu – był 3. w Vuelta a Burgos zostając najlepszym góralem tej imprezy. To zaprowadziło go na start La Vuelta ciclista a España, którą to ukończył na 4. pozycji w klasyfikacji generalnej, co jest najlepszym wynikiem Miguela od 4 lat.

🇰🇿Alexey Lutsenko
Kazach drugi rok z rzędu skończył Tour de France w pierwszej dziesiątce – do zeszłorocznej 7. lokaty dołożył 8. miejsce w tegorocznej edycji. Zimą wydawało się jednak, że 30-latka będzie stać na więcej, bowiem wówczas wygrał Clásica Jaén Paraiso Interior czy był wysoko podczas Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol. Alexey Lutsenko jest dobrym, solidnym kolarzem, ale chyba nie ma już najmniejszych nadziei na to, że jego kariera jeszcze wystrzeli.

🇮🇹Vincenzo Nibali
Pożegnalny sezon Rekina z Mesyny stał przede wszystkim pod znakiem 4. miejsca w Giro d’Italia. Włoch ruszał na domowy wyścig po 4. lokacie w Giro di Sicilia, gdzie był jeszcze daleki od optymalnej formy, ale podczas trzytygodniowych zmagań udowodnił, że w tym zawsze był geniuszem. Pożegnalna część sezonu nie była już tak dobra, ale nie ma co narzekać na wyniki 37-latka – teraz i tak będzie go brakować w peletonie.

🇮🇹Samuele Battistella
23-letni Włoch próbował nieco ratować honor Astany kilkukrotnie przypominając o sobie światu. Zdobywca tęczowej koszulki do lat 23 z 2019 roku w tym sezonie był m.in. 7. w klasyfikacjach generalnych Tour de Pologne i Tour de la Provence, a na 3. miejscu zakończył Tour de Hongrie. Oprócz tego Włocha oglądaliśmy w licznych ucieczkach podczas La Vuelta ciclista a España – dwa razy był on o włos od triumfu etapowego kończąc na 2. pozycji odcinki do Cistierny i na Les Praeres.

Największe pozytywne zaskoczenia:
Jesień w wykonaniu Yevgeniya Fedorova z pewnością rozpaliła nadzieję Kazachów na posiadanie kolejnego kolarza w światowej czołówce. 22-latek w genialnym stylu został mistrzem świata do lat 23, chwilę później był 2. w Il Piccolo Lombardia czy 5. w gravelowym czempionacie. Młodemu kolarzowi muszę poświęcić praktycznie cały akapit, bowiem średnio jest kogo innego chwalić jako niespodziankę. Ewentualnie można by Gleba Syritsę, ale jakoś przez klawiaturę nie przejdą mi pozytywy na temat Rosjanina.

Największe rozczarowania:
Gdybym był brutalny to napisałbym, że autor tego składu zawiódł i ciężko się rozczarowywać, jak nadzieje były od razu mierne. Fatalny sezon ma za sobą Gianni Moscon, który kompletnie nie istniał i tym samym zaprzepaścił szansę Astany na udaną wiosnę, anonimowi byli Joe Dombrowski, David de la Cruz, Fabio Felline czy Alexandr Riabushenko – to wszystko złożyło się na obraz ekipy, której po prostu nie było widać w wyścigach. Patrząc na ten skład to w przyszłym roku nie będzie już rozczarowań, bo po prostu ciężko mieć jakiekolwiek sensowne nadzieje w temacie ekipy Alexandra Vinokourova

Podsumowanie:
Astana Qazaqstan Team w sezon weszła z pięknymi ujęciami z konferencji na początku roku, świetną rapowaną piosenką o tym jak wielkim zespołem jest drużyna z Kazachstanu, ale niestety wysiłki marketingowców totalnie zaprzepaścił aspekt sportowy w wykonaniu tej formacji. Udana walka w klasyfikacjach generalnych Wielkich Tourów nie może zasłonić tego, że poza tymi trzema wyścigami ta ekipa po prostu nie istniała.

Zbyt duże skupienie na najważniejszych celach, brak głębi składu, mierni pomocnicy – to wszystko złożyło się na obraz, który gdyby był dosłownym dziełem sztuki to nie znalazłby się na ścianie w moim pokoju. Wstydziłbym się bowiem pokazywać światu coś takiego – lepiej po prostu zapomnieć, że kazachska formacja istniała w sezonie 2022.

Ocena potencjału zespołu Astana Qazaqstan Team z Naszosowej zapowiedzi sezonu 2022: 4/10
Ostateczna ocena dla tej drużyny za sezon 2022: 2/10

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments