Foto: AG2R CITROËN TEAM

Sezon 2022 w wykonaniu francuskiej ekipy był przeciętny, w zasadzie spokojnie można go określić nawet mianem słabego. Odnieśli oni zaledwie 11 zwycięstw, z czego tylko 3 na poziomie World Touru. 

Żaden z ich kolarzy nie zameldował się w czołowej piątce monumentów czy Wielkich Tourów, w najważniejszych wyścigach, z małymi wyjątkami, kolarze AG2R Citroën Team odgrywali role drugoplanowe. Patrząc na statystyki, w rezultatach drużyny nastąpił regres, w zeszłym sezonie kolarze francuskiej formacji wygrali 13 razy, z czego czterokrotnie w World Tourze. Ratowały ich jednak wtedy wyniki chociażby w Pucharze Francji, których w mijającym roku zdecydowanie brakowało.

Ratowanie honoru drużyny spadło w zasadzie na dwie osoby: Bena O’Connora oraz Benoîta Cosnefroya, to głównie osiągnięcia tej dwójki uratowały AG2R przed jeszcze niższym ocenieniem ich dokonań. Sporym rozczarowaniem z pewnością były występy liderów na brukowane klasyki. Doświadczeni Greg Van Avermaet oraz Oliver Naesen z pewnością nie spełnili pokładanych w nich nadziei, osiągając zaledwie jedno podium podczas Omloop Het Nieuwsblad. Triumfator zeszłorocznego Pucharu Francji – Dorian Godon, również znacznie spuścił z tonu, nie wygrywając na przestrzeni całego sezonu żadnego wyścigu i zaledwie raz stając na podium.

Najważniejsze sukcesy chronologicznie:
🇧🇪3. i 4. miejsce w Omloop Het Nieuwsblad

🇫🇷Triumf w Cholet – Pays de la Loire (1.1)
🇪🇸Wygrany etap oraz 6. miejsce w „generalce” Volta Ciclista a Catalunya 
🇫🇷Druga pozycja w klasyfikacji generalnej Circuit Cycliste Sarthe – Pays de la Loire (2.1)
🇳🇱Drugie miejsce w Amstel Gold Race
🇧🇪Druga lokata w De Brabantse Pijl (1.Pro)
🇫🇷Zwycięstwo w Tour du Jura (1.1)
🇮🇹Etapowy triumf oraz 6. miejsce w „generalce” Tour of the Alps (2.Pro)
🇫🇷2. pozycja w „generalce” 4 Jours de Dunkerque (2.Pro)
🇫🇷2. miejsce w „generalce” Boucles de la Mayenne (2.Pro)
🇫🇷3. miejsce w klasyfikacji generalnej Critérium du Dauphiné
🇫🇷Triumf etapowy podczas Tour de France
🇪🇸Wygrany jeden z odcinków Vuelty a Burgos (2.Pro)
🇫🇷Trzy etapowe wygrane oraz klasyfikacja punktowa podczas Tour Poitou – Charentes en Nouvelle Aquitaine (2.1)
🇨🇦Zwycięstwo w Grand Prix Cycliste de Québec

Kluczowi kolarze AG2R Citroën Team w sezonie 2022:
🇫🇷Benoît Cosnefroy
Zdecydowanie najlepszy kolarz drużyny w sezonie 2022. Zebrał on najwięcej punktów UCI notując wiele solidnych rezultatów, lecz wygrywając tylko jeden wyścig. Cosnefroy budował formę pod ardeński tryptyk notując dobre wyniki we francuskich wyścigach, później był on 2. w Amstel Gold Race, 2. w De Brabantse Pijl oraz ku zaskoczeniu 2. podczas Boucles de la Mayenne. 27-latek po świetnej formie na wiosnę, nieco rozczarował w trakcie Wielkiej Pętli, jadąc w zasadzie niewidocznie przez cały Tour. Benoît dobrze zamknął sezon wygrywając w World Tourowym klasyku – Grand Prix Cycliste de Québec.

🇦🇺Ben O’Connor
Największa nadzieja na dobre rezultaty w klasyfikacjach generalnych. 26-letni Australijczyk, 4. kolarz zeszłorocznej Wielkiej Pętli dobrze wszedł w sezon, był on między innymi: 6. w Volta Ciclista a Catalunya, gdzie wygrał jeden z odcinków, 5. w Tour de Romandie. W czerwcu zajął 3. lokatę w Critérium du Dauphiné co zwiastowało bardzo dobrą dyspozycję przed zbliżającym się Tour de France, tam niestety z powodu kontuzji Australijczyk zmuszony był wycofać się z rywalizacji. Wrócił do walki podczas hiszpańskiej Vuelty, gdzie skończył na 8. pozycji w „generalce”.

🇱🇺Bob Jungels
30-letni kolarz z Luksemburga po ciężkich kontuzjach wrócił na najwyższy światowy poziom. Były zwycięzca monumentalnego Liège – Bastogne – Liège wszedł w sezon stosunkowo spokojnie, ale później jego forma stopniowo rosła. Zajął on 6. miejsce w Tour de Suisse, a następnie podczas Tour de France Jungels zwyciężył na 9. etapie samotnie uciekając przez 60 kilometrów. Ostatecznie w końcowej klasyfikacji Bob był 11. W dalszej części sezonu doświadczony zawodnik pomagał Benowi O’Connorowi zająć jak najlepszą lokatę podczas hiszpańskiej Vuelty.

Największe pozytywne zaskoczenia:
Osobiście za największe zaskoczenie uważam odrodzenie Boba Jungelsa. Świetnie było obserwować powrót na najwyższy poziom tego jakże utalentowanego kolarza. Przełomowy sezon, chociaż nie okraszony pierwszym zawodowym triumfem, zanotował Felix Gall. Austriacki mistrz świata juniorów z 2015 roku kilkukrotnie był bardzo blisko, by unieść swoje ręce w geście triumfu. 24-latek zaprezentował się z dobrej strony podczas Wyścigu Dookoła Kraju Basków, Tour of the Alps czy walcząc w ucieczkach w trakcie włoskiego Giro. Obserwując jego rozwój, śmiało można przewidywać, iż już niedługo będziemy świadkami pierwszego zawodowego skalpu sympatycznego kolarza z Tyrolu. Mówiąc o zaskoczeniach nie sposób pominąć kwestie Bastiena Tronchona. Zaledwie 20-letni stażysta w swoim pierwszym wyścigu w barwach ekipy od razu odniósł zawodowe zwycięstwo. Ta niesamowita historia miała miejsce podczas Vuelty a Burgos, gdzie Trochon pokonał w dwójkowym finiszu Pavla Sivakova. Taki rezultat nie umknął menadżerom drużyny i już kilka dni później Bastien podpisał nową umowę, która związała go ze składem na najbliższe trzy lata.

Największe rozczarowania:
Mówiąc o rozczarowaniach jakie przynieśli w sezonie 2022 swoim kibicom kolarze AG2R Citroën Team można by było wymienić wiele nazwisk. Zaczynając od Grega Van Avermaeta oraz Olivera Naesena, którzy w brukowanych klasykach pokazali bardzo niewiele, przechodząc do zeszłorocznego triumfatora Pucharu Francji – Doriana Godona, który stanął na podium zaledwie raz w sezonie. Wyścigi jednodniowe to jednak nie jedyne miejsce, gdzie kolarze francuskiej ekipy zawiedli – Clément Champoussin nie zdołał zameldować się w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej żadnego wyścigu w którym wziął udział, Aurélien Paret-Peintre był 10. chociażby podczas Paryż-Nicea, ale po zawodniku w takim wieku, który rok wcześniej walczy o etapy Tour de France, też można spodziewać się czegoś więcej. Na pewno inaczej ten sezon wyobrażał sobie także Stan Dewulf, były zwycięzca Paryż-Roubaix dla młodzieżowców za najlepszy rezultat w 2022 roku musi uznać 4. pozycję w Le Samyn (1.1).

Podsumowanie:
Sezon 2022 dla organizacji AG2R Citroën Team z pewnością był rokiem poniżej oczekiwań. Przekształcenie w drużynę mającą skupiać się na wyścigach klasycznych nie poszło po ich myśli, drużyna straciła swój charakter i przestała się wyróżniać na jakiejkolwiek płaszczyźnie. Miejmy nadzieje, że rozwój młodych kolarzy pozwoli ekipie wrócić na znacznie wyższy poziom, który AG2R potrafiło prezentować.

Ocena potencjału zespołu AG2R Citroën Team z Naszosowej zapowiedzi sezonu 2022: 3/10

Ostateczna ocena dla drużyny AG2R Citroën Team za sezon 2022: 2.5/10

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments