fot. Volta a Catalunya

Rzadko widziany, ale bardzo ciekawy podjazd Lo Port pojawi się na trasie Volta a Catalunya 2023 (20-26 marca). Z pewnością uczyni to drugą połowę wyścigu bardziej interesującą. 

Dotychczas Wyścig dookoła Katalonii rozstrzygał się najczęściej na dwóch pirenejskich etapach w pierwszej połowie rywalizacji. Tym razem, czyli podczas 102. edycji, kolarze będą jeszcze musieli zmierzyć się ze wspinaczką na Lo Port (na piątym etapie). Jest to jeden z najtrudniejszych podjazdów w tym regionie Hiszpanii (8,4 km; śr. nach. 9%, max. nach. 20%) i w 2018 roku był świadkiem emocjonującej rywalizacji pomiędzy Chrisem Froomem, Alberto Contadorem i Alejandro Valverde. Najlepszy okazał się „El Bala”, który sięgnął wówczas również po zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

Nie jest to jedyna zmiana na trasie w stosunku do ostatnich edycji. Po raz pierwszy od 1994 roku jeden z etapów rozpocznie się w Martorell, a inny po raz pierwszy od tego roku zakończy się w Sabadell. Ponadto po raz pierwszy od 2018 roku miastami startowymi będą Llívia oraz Mataró. Po roku przerwy wraca również dobrze znana dla wyścigu Volta a Catalunya wspinaczka do stacji narciarskiej Vallter. Meta wyścigu jak zwykle na ulicach Barcelony.

W tym roku zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Sergio Higuita, drugi był Richard Carapaz, a trzeci Joao Almeida.

Trasa wyścigu Volta a Catalunya 2023: 

Stage 1: Sant Feliu de Guixols – Sant Feliu de Guixols, poniedziałek 20 marca

Stage 2: Mataro – Vallter, wtorek 21 marca

Stage 3: Olost – La Molina, środa 22 marca

Stage 4: Llivia – Sabadell, czwartek 23 marca

Stage 5: Tortosa – Lo Port, piątek 24 marca

Stage 6: Martorell – Molins de Rei, sobota 25 marca

Stage 7: Barcelona – Barcelona, niedziela 26 marca

Pełna trasa zostanie podana na początku 2023 roku.

guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
MAKAR
MAKAR

A czy czasem Alberto Contador nie zakończył kariery zwycięstwem na 20 etapie Vuela a Espana ?