fot. UCI Cyclo-cross World Cup

Po dwóch amerykańskich odsłonach Pucharu Świata w kolarstwie przełajowym, cykl zawitał do Europy, a konkretniej do czeskiego Taboru, gdzie rozegrana zostanie jego trzecia runda. Oprócz wielu gwiazd, na starcie zobaczymy też 7 Polaków i 5 Polek.

Trzecia runda przełajowego Pucharu Świata odbędzie się na znanej trasie w czeskim Taborze, który w 2024 będzie gościł mistrzostwa świata. Okrążenie w Taborze jest poprowadzone w głównej mierze po trawie, jednak znajdzie się na nim kilka grząskich oraz technicznych fragmentów, w tym liczne zakręty, krótkie hopki, sztuczne przeszkody oraz dwa podbiegi pod schody.

Po dwóch rundach przełajowego Pucharu Świata, które odbyły się w Waterloo i Fayetteville w Stanach Zjednoczonych, liderami klasyfikacji generalnych cyklu są Eli Iserbyt wśród mężczyzn oraz Fem van Empel wśród kobiet. Zarówno Belg, jak i Holenderka, reprezentują barwy drużyny Pauwels Sauzen-Bingoal.

Głównymi rywalami Iserbyta w walce o trzeci triumf w Pucharze Świata w tym roku i powiększenie prowadzenia w „generalce” będą: jego zespołowy kolega, Michael Vanthourenhout, a także mistrz Europy i ubiegłoroczny zwycięzca z Taboru – Lars van der Haar (Baloise Trek Lions), dobrze dysponowany Laurens Sweeck (Crelan-Fristads) czy Quinten Hermans (Tormans Cyclo Cross Team), który rozpoczął przełajowy sezon od zwycięstwa w Kermiscross Ardooie (UCI C2).

Na starcie wyścigu elity mężczyzn stanie też między innymi Zdenek Stybar (Quick-Step Alpha Vinyl), który wygrywał tu dwukrotnie, a także dwóch Polaków – Patryk Kostecki i aktualny mistrz Polski, Marek Konwa.

Mistrzynię naszego kraju – Dominikę Włodarczyk – zobaczymy wraz z Antoniną Białek, Malwiną Mul w wyścigu elity kobiet, który rozpocznie się o godzinie 13.40. Oprócz znakomitej Fem van Empel, o wygraną w Taborze powinny powalczyć takie zawodniczki, jak: Ceylin del Carmen Alvarado (Alpecin-Deceuninck), Denise Betsema (Pauwels Sauzen-Bingoal) czy Annemarie Worst (777). Należy wspomnieć też o trzech młodych kolarkach ze światowej czołówki – Blance Vas (Team SD Worx), Puck Pieterse (Alpecin-Deceuninck) i Shirin van Anrooij (Baloise Trek Lions), które zadebiutują dziś w tegorocznej edycji Pucharu Świata.

Na starcie nie stanie natomiast trzykrotna zwyciężczyni wyścigów w Taborze – Lucinda Brand (Baloise Trek Lions) – która na skutek wczorajszego upadku złamała prawą kość śródręcza.

Oprócz wyścigów elity, w Taborze powalczą juniorzy (9.30; Ksawier Garnek, Maciej Jarosławski, Ksawery Adaszak, Bartosz Wentland, Dominik Krzyśków), juniorki (10.30; Alicja Matuła, Maja Józkowicz) oraz orlicy (12.00).

Listy startowe: juniorzy, juniorki, mężczyźni U23, elita kobiety, elita mężczyźni.

Więcej o Polakach na starcie Pucharu Świata w Taborze można przeczytać tutaj.

Wyścigi elity w Taborze będą transmitowane na antenie Eurosportu 2 od 13.30 (kobiety) i 15.00 (mężczyźni).

Zapraszamy do lektury naszego przewodnika przełajowego po sezonie 2022/23.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments