fot. Tour de Taiwan

Za nami dwa pierwsze etapy Tour de Taiwan 2022. Po wygrane sięgali Hayato Okamoto i Benjamin Dyball, a ten drugi założy jutro koszulkę lidera klasyfikacji generalnej. Oglądając wyścig z Tajwanu nie sposób jednak nie zauważyć jednego – to jedna z najlepiej realizowanych imprez, jakie przyszło nam oglądać.

Pierwszy odcinek etapówki rozgrywanej w Republice Chińskiej był kompletnie płaski i właściwie to można by go nazwać kryterium w stolicy tego kraju – Tajpeju. Drugiego dnia zawodnicy opuścili już miejskie klimaty, by finisz został zlokalizowany na niewielkim podjeździe w malowniczym Jiaobanshan Park.

Wybaczą Państwo, ale w tym podsumowaniu nie skupię się wyłącznie na aspekcie sportowym, ba, ten zejdzie na nieco drugi plan. Czemu? Wszystko za sprawą tego, że drugi dzień nie mogę zebrać szczęki z podłogi w wyniku tego jaki majstersztyk organizacyjny zobaczyłem w wyścigu, w którym jedzie ledwie 60 zawodników, a jego kategoria to „tylko 2.1. Szerokie szosy, doskonałe zabezpieczenie, wiele kamer i realizator wyświetlający praktycznie każdą daną, która może być w danej chwili potrzebna – a to wszystko na ogólnodostępnym, darmowym kanale na Youtubie.

Ktoś powie, że po co taki przepych? Ano w jednej chwili ten wyścig oglądało tylko za pośrednictwem tego jednego serwisu nawet kilkanaście tysięcy osób. Wszystko udostępniane jest w TVBS NEWS – ten kanał ma przeszło 2 miliony subskrybentów. Tak, to jakby w Polsce taki Memoriał Henryka Łasaka realizował np. udostępniający go za darmo na Youtubie Polsat, nie zaś na na jakiejś płatnej platformie streamingowej, a oglądałoby to nie mniej osób niż niejeden etap wyścigu worldtourowego.

Czemu napisałem, że realizacyjnie mamy do czynienia z majstersztykiem? Spójrzmy na kadr z transmisji poniżej – tak, organizatorzy zadbali o kamerę robiącą ujęcia po klatkowe wiszącą nad metą, dzięki której mieliśmy fotofinisz praktycznie na żywo. Nie przydał się, to fakt, ale ile mniej stresów mieliby widzowie podczas np. dwóch ostatnich Amstel Gold Race gdyby taką zastosować na mecie holenderskiego klasyku?

fot. kadr z transmisji https://www.youtube.com/watch?v=LlIydAXqPXg

Kolarstwo to tylko Europa! – mniej więcej takie słowa padają co jakiś czas gdy kolorowa karawana opuści tylko Stary Kontynent przy okazji jakiejś ważniejszej imprezy. Tu nie startuje nikt ze światowej czołówki, a szkoda, bo te ogromne tłumy przy trasie zasłużyły, by jeden raz w życiu móc poprosić o autografy najlepszych z najlepszych. Pierwszy etap liczył 83km w formie 8 rund miejskich w stolicy Tajwanu i trzeba przyznać jedno – zainteresowanie kolarstwem było tam gigantyczne.

Po wygraną sięgnął świetnie rozprowadzony przez swoich kolegów Hayato Okamoto (Aisan Racing Team) – dla 27-letniego Japończyka to druga wygrana w Tour de Taiwan. Jego wyższość musieli uznać Mohd Harrif Saleh (Terengganu Polygon Cycling Team) i… cieszący się na mecie Marcelo Felipe (7 Eleven Cliqq – Air21 by Road Bike Philippines). Co takiego świętował Filipińczyk? Otóż na azjatyckich wyścigach często oglądamy celebrację zajęcia miejsca na podium czy po prostu udanego występu. Taka ciekawostka.

Transmisja z 1. etapu Tour de Taiwan 2022:

Drugiego dnia obejrzeliśmy Team UKYO show. To właśnie japońska ekipa najdzielniej walczyła z HRE Mazowsze Serce Polski podczas The Princess Maha Chakri Sirindhorns Cup Tour of Thailand, a teraz, w obliczu braku tak mocnych rywali mogła rozdawać karty na Tajwanie. Yuma Koishi genialnie wyprowadził mającego worldtourową przeszłość Benjamina Dyballa, a ten samotnie przeciął linię mety na podjeździe w Jiaobanshan Park.

Realizatorzy ponownie zadbali o genialną promocję piękna swojego regionu i chciałbym napisać jedno – tak to powinno wyglądać zawsze i wszędzie. Ja wiem, że nie każdy ma taki budżet, bowiem idą na to zapewne gigantyczne pieniądze, ale Tour de Taiwan udowadnia, że można z odpowiednią pompą zrealizować wyścig 2.1. Gdyby pojawiła się informacja o awansie tej imprezy wyżej byłbym pierwszym, który biłby brawo w podzięce dla UCI.

Transmisja z 2. etapu Tour de Taiwan 2022:

Wyniki 1. etapu Tour de Taiwan 2022:

Wyniki 2. etapu Tour de Taiwan 2022:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments