fot. UEC

Kobiece kolarstwo nie jest już tym samym, którym było jeszcze 10 lat temu. Prężne inwestycje Międzynarodowej Unii Kolarskiej w wizerunek damskiego peletonu, utworzenie Women’s World Tour i wiele innych działań sprawiło, że różnica między paniami a mężczyznami w kwestiach formalnych zaciera się. Nie ma co się zatem dziwić, że i rynek transferowy działa coraz prężniej w wypadku płci pięknej.

Męski peleton ma bogate ekipy UAE Team Emirates czy INEOS Grenadiers, u kobiet także zaczyna pojawiać się coraz większa różnica nie tylko sportowa, ale i finansowa między najlepszymi a „resztą”. To wszystko sprawia, że najlepsze zespoły ściągają do siebie coraz mocniejsze zawodniczki i właśnie o tych ruchach będzie poniższy artykuł.

Team DSM
Holenderska ekipa w tym okienku straciła Lorenę Wiebes. Gwiazda sprintu podpisała ważny do końca 2025 roku kontrakt z Team SD Worx. Odchodzą także Liane Lippert i Floortje Mackaij – te dwie trafią do Movistaru. Wydaje się zatem, że ten zespół uległ solidnemu osłabieniu i nawet przedłużenie umów z Esmée Peperkamp czy Megan Jastrab tego nie zmieni.

Team Jumbo-Visma
W holenderskiej formacji stawia się raczej na długofalowość jak ciągłe zmiany. Liderką tej ekipy pozostanie Marianne Vos, niedawno odnowiono też kontrakty z kilkoma paniami, m.in. Amber Kraak. Do tego zespół zasili m.in. Coryn Labecki. Nie oznacza to jednak, że dla każdego starczy miejsca w składzie – do AG Insurance – NXTG Team odchodzi Romy Kasper.

FDJ – SUEZ – Futuroscope
Ekipa była od samego początku okienka szalenie aktywna, a w ostatnich dniach i tygodniach m.in. przedłużono kontrakty Grace Brown czy Cecilie Uttrup Ludwig. Zespół opuści za to rodaczka tej pierwszej – 31-letnia Brodie Chapman przejdzie do Trek – Segafredo.

Trek – Segafredo
Oprócz rzeczonej już Brodie Chapman niedawno ogłoszono także transfery 26-letniej Lisy Klein, 34-letniej Amandy Spratt czy 21-letniej Gai Realini. Obecnie amerykańska formacja ogłosiła już 12 zawodniczek z kadry na przyszły rok i zapowiada się, że te ten zespół nadal będzie jednym z czołowych w kobiecej stawce.

Human Powered Health
Polscy kibice niedawno mogli świętować – do kobiecego World Touru trafia bowiem Daria Pikulik. Nasza zawodniczka to jednak niejedyne wzmocnienie tej formacji, albowiem kilka dni temu ogłoszono także transfer 27-letniej Alice Barnes. Brytyjka dotychczas ścigała się dla Canyon//SRAM Racing.

Team SD Worx
Obok rzeczonej już Loreny Wiebes, której transfer ogłoszono już dość dawno temu, w zespole pojawią się także 25-letnia Femke Markus czy 22-letnia Mischa Bredewold. Holenderska ekipa stawia zatem na lokalne zawodniczki, acz jednego im w tym nie można odmówić – poziom sportowy będzie bardzo wysoki.

Inne ruchy z ostatnich dni
Maria Giulia Confalonieri zamieni Ceratizit-WNT Pro Cycling na worldtorowe Uno-X Pro Cycling Team, dwie zawodniczki opuszczą także Massi – Tactic Women Team – obecne koleżanki Aureli Nerlo przejdą do Cofidisu (Špela Kern) i AG Insurance – NXTG Team (Mireia Benito). Hiszpańska formacja na ten moment nie poinformowała jeszcze o żadnym kontrakcie na przyszły rok, zatem los Polki jest niepewny, acz patrząc na jej sezon można być spokojnym, że gdzieś angaż dla niej się znajdzie.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments