fot. UEC

Kobiece kolarstwo nie jest już tym samym, którym było jeszcze 10 lat temu. Prężne inwestycje Międzynarodowej Unii Kolarskiej w wizerunek damskiego peletonu, utworzenie Women’s World Tour i wiele innych działań sprawiło, że różnica między paniami a mężczyznami w kwestiach formalnych zaciera się. Nie ma co się zatem dziwić, że i rynek transferowy działa coraz prężniej w wypadku płci pięknej.

Męski peleton ma bogate ekipy UAE Team Emirates czy INEOS Grenadiers, u kobiet także zaczyna pojawiać się coraz większa różnica nie tylko sportowa, ale i finansowa między najlepszymi a „resztą”. To wszystko sprawia, że najlepsze zespoły ściągają do siebie coraz mocniejsze zawodniczki i właśnie o tych ruchach będzie poniższy artykuł.

Team DSM
Holenderska ekipa w tym okienku straciła Lorenę Wiebes. Gwiazda sprintu podpisała ważny do końca 2025 roku kontrakt z Team SD Worx. Odchodzą także Liane Lippert i Floortje Mackaij – te dwie trafią do Movistaru. Wydaje się zatem, że ten zespół uległ solidnemu osłabieniu i nawet przedłużenie umów z Esmée Peperkamp czy Megan Jastrab tego nie zmieni.

Team Jumbo-Visma
W holenderskiej formacji stawia się raczej na długofalowość jak ciągłe zmiany. Liderką tej ekipy pozostanie Marianne Vos, niedawno odnowiono też kontrakty z kilkoma paniami, m.in. Amber Kraak. Do tego zespół zasili m.in. Coryn Labecki. Nie oznacza to jednak, że dla każdego starczy miejsca w składzie – do AG Insurance – NXTG Team odchodzi Romy Kasper.

FDJ – SUEZ – Futuroscope
Ekipa była od samego początku okienka szalenie aktywna, a w ostatnich dniach i tygodniach m.in. przedłużono kontrakty Grace Brown czy Cecilie Uttrup Ludwig. Zespół opuści za to rodaczka tej pierwszej – 31-letnia Brodie Chapman przejdzie do Trek – Segafredo.

Trek – Segafredo
Oprócz rzeczonej już Brodie Chapman niedawno ogłoszono także transfery 26-letniej Lisy Klein, 34-letniej Amandy Spratt czy 21-letniej Gai Realini. Obecnie amerykańska formacja ogłosiła już 12 zawodniczek z kadry na przyszły rok i zapowiada się, że te ten zespół nadal będzie jednym z czołowych w kobiecej stawce.

Human Powered Health
Polscy kibice niedawno mogli świętować – do kobiecego World Touru trafia bowiem Daria Pikulik. Nasza zawodniczka to jednak niejedyne wzmocnienie tej formacji, albowiem kilka dni temu ogłoszono także transfer 27-letniej Alice Barnes. Brytyjka dotychczas ścigała się dla Canyon//SRAM Racing.

Team SD Worx
Obok rzeczonej już Loreny Wiebes, której transfer ogłoszono już dość dawno temu, w zespole pojawią się także 25-letnia Femke Markus czy 22-letnia Mischa Bredewold. Holenderska ekipa stawia zatem na lokalne zawodniczki, acz jednego im w tym nie można odmówić – poziom sportowy będzie bardzo wysoki.

Inne ruchy z ostatnich dni
Maria Giulia Confalonieri zamieni Ceratizit-WNT Pro Cycling na worldtorowe Uno-X Pro Cycling Team, dwie zawodniczki opuszczą także Massi – Tactic Women Team – obecne koleżanki Aureli Nerlo przejdą do Cofidisu (Špela Kern) i AG Insurance – NXTG Team (Mireia Benito). Hiszpańska formacja na ten moment nie poinformowała jeszcze o żadnym kontrakcie na przyszły rok, zatem los Polki jest niepewny, acz patrząc na jej sezon można być spokojnym, że gdzieś angaż dla niej się znajdzie.

Poprzedni artykułNagroda ONZ „Najbardziej przyjazne miejsce rowerzystom na Świecie” dla Fabryki Rowerów
Następny artykułSkoda Tour Luxembourg 2022: Matteo Trentin wygrywa po chaotycznym finiszu
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments