fot. ORLEN Wyścig Narodów / Leydo Film

Niemiec Ole Theiler był dziś najsilniejszy z ucieczki i sięgnął po zwycięstwo na drugim etapie ORLEN Wyścigu Narodów. W klasyfikacji generalnej triumfował Morten Aalling Nørtoft (Dania).

Za nami drugi etap ORLEN Wyścigu Narodów, prowadzący z Białegostoku do Augustowa. Kolarze rywalizowali na 136-kilometrowej, pofałdowanej trasie, przebiegającej między innymi wzdłuż rzeki Biebrzy i przez Puszczę Augustowską. Po wczorajszym zwycięstwie, liderem klasyfikacji przed drugim odcinkiem był Duńczyk Morten Aalling Nørtoft.

Podobnie jak wczoraj, tempo wyścigu od samego początku było bardzo wysokie, a ataki inicjowali między innymi kolarze reprezentacji Niemiec, Danii i Polski. Aktywni byli też kolarze KK Tarnovia Tarnowo Podgórne – dwaj zawodnicy polskiej drużyny, Radosław Frątczak i Piotr Maślak, po kilkunastokilometrowej walce znaleźli się w odjeździe dnia.

W ucieczce kręciło też dwóch innych kolarzy – Kacper Majewski (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier) i Ole Theiler (Niemcy). Początkowo odjazd wypracował sobie kilkudziesięciosekundową przewagę nad aktywnym peletonem, jednak z czasem kontrolę w grupie przejęli Duńczycy i różnica dzieląca ich od liderów ustabilizowała się na poziomie dwóch minut.

Sytuacja zmieniła się po około 80 kilometrach, gdy na czoło peletonu wyszli reprezentanci Litwy. Chcieli oni rozerwać peleton na wietrze, jednak – ze względu na to, że szosa była osłonięta drzewami – ta sztuka im się nie udała. W międzyczasie w głównej grupie doszło do kraksy, w której ucierpiało kilku zawodników.

Kolejną próbę porwania grupy podjęli Belgowie, którzy przyspieszyli około 45 kilometrów przed metą. Podopiecznym Serge’a Pauwelsa udało się podzielić peleton na wiele grupek, a w największej znalazło się około 40 zawodników. Mimo że tempo w peletonie było bardzo wysokie, uciekinierzy długo utrzymywali się na czele.

Odjazd podzielił się na odcinku w Puszczy Augustowskiej, kiedy w wyścigu prowadził Ole Theiler. Na 10 kilometrów do mety, niemiecki zawodnik miał 40 sekund przewagi nad peletonem, w którym pracowali Duńczycy i Belgowie.

Niemiec zdołał utrzymać przewagę i samotnie przeciął linię mety w Augustowie. Nie był to koniec radości naszych sąsiadów – na podium finiszowali też Leslie Lührs i Tim Torn Teutenberg.

Na czwartym miejscu uplasował się dziś Filip Prokopyszyn (Polska), a szósty był Piotr Mierzyński (TC Chrobry SCOTT Głogów).

W klasyfikacji generalnej triumfował Morten Aalling Nørtoft, a podium uzupełnili Leslie Lührs i Gleb Karpenko (Estonia). Szóste miejsce zajął Kacper Gieryk, a na ósmej pozycji rywalizację zakończył Michał Pomorski (obaj z reprezentacji Polski).

Klasyfikacja drużynowa ORLEN Wyścigu Narodów padła łupem reprezentacji Danii, natomiast w „generalce” Pucharu Narodów zwyciężyli Belgowie.

Wyniki drugiego etapu ORLEN Wyścigu Narodów 2022:

Results powered by FirstCycling.com

 

Poprzedni artykułWatersley Womens Challenge 2022: Triumf Dominiki Włodarczyk
Następny artykułBenoit Cosnefroy: „Nie wystartuję w mistrzostwach świata”
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments